Christelle Dabos
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Francuska pisarka, która na swoją ojczyznę wybrała Belgię. Autorka bestsellerowej tetralogii Lustrzanna, uznawana za jedno z największych odkryć ostatnich lat w segmencie młodzieżowego fantasy, typowana na następczynie J.K.Rowling. Z wykształcenia i zawodu bibliotekarka. Od lat związana z pisarską społecznością internetową Plume d'Argent Książki je autorstwa zostały przetłumaczone na 20 języków i podbiły serca miłośników gatunku w całej Europie, zostały także wydane w Stanach Zjednoczonych. Najnowsza powieść Christelle Dabos, Echa nad światem, kończąca jej szalenie popularny cykl, ukazała się w 2019 r., jednak do polskich księgarń trafiła dopiero w lipcu 2021 r.

Pisarka na świat przyszła w 1980 r. na Lazurowym Wybrzeżu. Wychowywała się w Nicei, w rodzinie o szerokich horyzontach intelektualnych i zamiłowaniach artystycznych. Jej o rodzice byli muzykami – ojciec klarnecistą, matka harfistką – i nauczycielami w konserwatorium. W rodzinnym domu Christelle Dabos książki, generalnie literatura i sztuka, zawsze znajdowały się więc niezwykle wysoko na liście priorytetów i odgrywały ważną rolę w kształtowaniu osobowości dzieci, które wzrastając w takim otoczeniu, rozwinęły naturalną wrażliwość, wyobraźnię i zainteresowania intelektualne (brat autorki jest profesorem filozofii).

Zanim powstała Lustrzanna, Christelle Dabos nie miała specjalnych pisarskich czy wydawniczych doświadczeń. Studiowała bibliotekoznawstwo i zabawiała się wymyślaniem krótkich historii, które zdarzało jej się zapisywać na ławkach w salach wykładowych. W 2005 r. przeprowadziła się do Belgii, gdzie mieszka do dziś i to to państwo nazywa swoją ojczyzną, Francję zaś określając mianem kraju urodzenia.

Christelle Dabos, książki i choroba

Historię, która została później wydana jako Zimowe zaręczyny, Christelle Dabos zaczęła pisać latem 2007 r. Jak sama mówi, inspiracją dla świata wykreowanego w powieści była klasyka literatury młodzieżowej i fantasy: Alicja w Krainie Czarów, Ciemne materie Philipa Pullmana i kultowa seria J. K. Rowling o Harrym Potterze. Niedługo później u pisarki zdiagnozowano nowotwór szczęki, który wymagał trudnego, agresywnego leczenia i długiej rehabilitacji. W tym okresie pracę nad tekstem książki Christelle Dabos bardzo zintensyfikowała, szukając w świecie swojej wyobraźni ucieczki przed grozą szpitala, strachem i zmęczeniem walką o zdrowie. W tym samym czasie w poszukiwania wsparcia trafiła do internetowej społeczności autorskiej Plume d'Argent, z którą związała na stałe. Nie myślała wtedy specjalnie o wydaniu swojej narracji, tym bardziej nie planowała spektakularnej literackiej kariery. Pisała z wewnętrznej potrzeby i dla czystej radości snucia opowieści. Do tej pory zresztą, mimo gigantycznego sukcesu komercyjnego, Christelle Dabos książki tworzy, nie bacząc na aspekty rynkowe i trzymając się zasady, by pisać tylko to, co sama chciałby przeczytać.

Christelle Dabos i Lustrzanna

Od momentu rozpoczęcia pracy nad pierwszą pełnowymiarową fabułą do jej wydania upłynęło kilka lat. Zachęcona przez kolegów i koleżanki z Plume d'Argent pisarka postanowiła zgłosić swoją powieść do konkursu organizowanego przez prestiżowe wydawnictwo Gallimard (we współpracy z magazynem Télérama i stacją RTL) z okazji 40-lecia powstania w nim działu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Mimo że zainteresowanie konkursem było ogromne i nadesłano bardzo wiele prac, to właśnie świat książki Christelle Dabos najbardziej urzekł jury. A że nagrodą za pierwsze miejsce była publikacja, już wkrótce wykreowana przez nią intrygująca historia ukazała się drukiem. Choć w 2013 r., momencie premiery tej fabuły, nikt tego się jeszcze nie spodziewał, stała się ona początkiem spektakularnej literackiej kariery.

Christelle Dabos Zimowe zaręczyny i Lustrzanna

Swoją pierwszą powieść zatytułowała Christelle Dabos Zimowe zaręczyny. Powieść otwiera tetralogię Lustrzanna, która szybko stała się prawdziwym hitem, zdobywając autorce uznanie i popularność praktycznie na całym świecie. Na jej stronach pisarka wykreowała niezwykłe uniwersum w steampunkowych dekoracjach, które zachwyciło wszystkich fanów gatunku. Świat ten to w zasadzie zaledwie okruchy dawnej rzeczywistości, resztki ocalałe z wielkiej katastrofy, zwane Arkami. Każda z nich to pewien ekosystem zamieszkiwany przez obdarzonych różnymi mocami ludzi. Przewodnikiem arek są duchy rodziny, nieśmiertelna istoty będące przodkami zamieszkujących ich ludzi. Główna bohaterka, Ofelia, to dziewczyna z arki Anime umiejąca odczytywać przeszłość przedmiotów i przenikać przez lustra. Jej los zostaje połączony z losem pochodzącego z arki Biegun Thorna.

Za Zimowe zaręczyny i drugi tom cyklu pt. Zaginieni z księżycowa Christelle Dabos została doceniona Grand Prix de l'Imaginaire w kategorii francuskojęzycznej powieści dziecięcej. W następnym roku do księgarń trafiła Pamięć Babel, trzecia odsłona coraz dramatyczniejszych przygód Ofelii i Thorna, która także spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno czytelników, jak i krytyki. Po kolejnych 2 latach wydała Christelle Dabos Echa ze Wszechświata, finałowy tom swojej tetralogii, który do nadwiślańskich księgarń trafił jednak dopiero latem 2021 r.