Carr Robyn
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska romansopisarka. Jedna z najpopularniejszych współczesnych autorek literatury kobiecej na świecie. W jej dorobku znajduje się blisko 50 bestsellerów New York Timesa. Międzynarodową popularność przyniosła jej seria romantycznych powieści Virgin River. Tłumaczone na 19 języków książki, Robyn Carr na całym świecie rozeszły się w blisko 30-milionowym nakładzie. W 2016 r. stowarzyszenie Romance Writers of America przyznało pisarce nagrodę za całokształt twórczości. Wszystkie książki Robyn Carr, zgodnie z jej własnymi słowami, opowiadają o silnych kobietach.

Pisarka przyszła na świat w 1951 r. w stanie Minnesota. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu jej koleżanek po piórze, aby pisać książki, Robyn Carr nie marzyła od dziecka. Wybrała studia pielęgniarskie, jednak sytuacja rodzinna nie pozwoliła jej rozwijać kariery w wyuczonym zawodzie. Poślubiła swoja szkolną sympatię, a niedługo później jej mąż, jako pilot śmigłowca wyjechał walczyć w Wietnamie. Gdy wrócił do Stanów życie rodziny zostało podporządkowane jego służbie w wojsku. Robyn Carr podążała za swoim nowym mężem od jednej bazy wojskowej do drugiej, a ponieważ nigdzie nie pozostawali zbyt długo, nie była w stanie kontynuować kariery pielęgniarskiej. W ten sposób zwiedziła za to niemałą część Stanów Zjednoczonych, m.in. Teksasu, Alabamy, Florydy, Kalifornii, Utah, Arizony i Nevady. Aktualnie wraz z mężem mieszka w Las Vegas, które uwielbia mimo że, jak sama mówi, nie jest typowo miejską dziewczyną.

Pierwsze książki Robyn Carr

Przygoda z literaturą przyszłej autorki bestsellerów New York Timesa i US Today zaczęła się w zasadzie przypadkiem. Kiedy podczas zagrożonej ciąży zmuszona była ona spędzać długie tygodnie praktycznie bez ruchu, uzależniła się od czytania. Czytała praktycznie bez przerwy. Potrzebę napisania własnej książki Robyn Carr poczuła dość szybko i jeszcze w drugiej połowie lat 70-tych, z dziećmi na kolanach, zaczęła wymyślać i spisywać swoje historie. Zaczynała od romansów historycznych. Debiutowała już ponad cztery dekady temu powieścią historyczną pt. Chelynne, jednak zdobycie sławy i dotarcie na sam szczyt zajęło jej niemal trzydzieści lat. Do czasu wielkiego przełomu w karierze, jakim była seria Virgin River, Robyn Carr opublikowała blisko 20 powieści.

Robyn Carr i Virgin River, czyli miłość w cieniu sekwoi

Trampoliną do sukcesu był bez wątpienia dla pisarki cykl romansów Virgin River. W ciągu kilkunastu lat rozrósł się on do ponad 20 tomów, które jak dotąd sprzedały się na całym świecie w ponad 13-milionowym nakładzie. Pierwsza część tej niezwykle popularnej kalifornijskiej sagi miłosnej pt. Słońce po burzy Robyn Carr wydała w 2007 r. Nie był to jeszcze punkt zwrotny w jej literackiej karierze, lecz książka spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Ogromny sukces przyszedł niedługo później, bo w 2008 r., wraz z ukazaniem się 4 tomu cyklu pt. Pożegnanie z przeszłością. Powieść dotarła na listę bestsellerów New York Timesa i okazała się dla autorki początkiem całkowicie nowego zawodowego i życiowego rozdziału. Szesnasty tom sagi, zatytułowany Bring Me Home for Christmas, był nr. 1 najważniejszych zestawień na świecie. Niestety, ta jedna z najbardziej lubianych serii romansowych wciąż nie doczekała się całościowego polskiego wydania. Jak dotąd 6. tom najpopularniejszego cyklu Robyn Carr, Apetyt na miłość, jest ostatnim dostępnym w naszym języku. Niedawno potencjał opowiedzianych przez pisarkę historii dostrzegli filmowcy z Netfliksa, który wyprodukował oparty na Virgin River serial. Premiera produkcji miała miejsce w 2019 r. Póki co w Internecie dostępny jest jeden sezon, ale oficjalnie potwierdzono już powstanie następnego.

Książki Robyn Carr po polsku

Mimo dużej międzynarodowej popularności autorki, w Polsce ukazało się dotychczas niewiele przekładów jej twórczości. W polskich księgarniach nie znajdziemy dwóch innych niezwykle poczytnych cykli powieściowych, które wyszły spod jej pióra, czyli Thundr Point i Sullivan’s Crossing. Próżno też szukać pochodzącej z początku XXI w. trylogii Grace Valley. Poza sześcioma tomami Virgin River, dwie samodzielne fabuły Robyn Carr, Letnie przesilenie i Na zakręcie, wyczerpują ofertę polskich wydawców dla fanów jej twórczości.