Anne Bishop

Popularna amerykańska autorka nurtu fantasy, twórczyni jednych z najbardziej oryginalnych i zaskakujących fantastycznych światów, wielokrotnie nagradzana i, dzięki tłumaczeniom na wiele języków, znana na całym świecie. Choć Anne Bishop książki chciała pisać już jako mała dziewczynka, głos rozsądku podpowiadał, że literackie marzenia to mrzonki, a nie rozsądny plan na przyszłość. Dlatego też długie lata pisała hobbystycznie jedynie krótkie formy, nowele i opowiadania. Dopiero będąc już mocno dojrzałą kobietą, odważyła się podążyć za swoim wewnętrznym głosem. Od tego momentu minęły już dwie dekady, a książki Anne Bishop to dziś w zasadzie klasyka współczesnego fantasy, znana fanom gatunku na całym świecie.

Cykl Czarne kamienie Anne Bishop

Pod sam koniec XX w. cyklem Czarne Kamienie Anne Bishop rozpoczęła swoją, trwając do dziś literacką przygodę. Skomplikowane uniwersum matriarchalnej krainy Krwawych, które stworzyła pisarka fascynowało, urzekało i wciągało, a jednocześnie, ze względu na brutalność i mocną, wychodzącą daleko poza wszelkie normy społeczne, erotykę budziło niemało kontrowersji. Pierwszy tom serii Czarne kamienie pt. Córka Krwawych Anne Bishop wydała w 1998 r., drugi pt. Dziedziczka Cieni ukazał się już w następnym roku. Wielkie zainteresowanie jakim cieszyły się dwie pierwsze części sprawiło, z już w 2000 r. powieścią pt. Królowa Ciemności Anne Bishop dopełniła trylogię Czarnych Kamieni. Później uniwersum Czarnych Kamieni rozrosło się jeszcze o kilka tytułów, głównie krótszych form literackich, uzupełniając obraz stworzonego przez pisarkę świata.

W 2008 r. dla wszystkich ciekawych, jak wyglądał świat Mrocznych Królestw, sprzed wydarzeń opisanych w Trylogii wydała Anne Bishop Niewidzialny pierścień, którego akcja toczy się na długo przed narodzinami Czarownicy Jaenelle.

Trylogia Tir Alainn Anne Bishop

Nieco mniej brutalnie przedstawia się świat innej wczesnej trylogii pisarki, Tir Alainn. To świat baśniowego średniowiecza pełen magii i tajemnic, zamieszkiwany przez ludzi, czarownice i odwiedzany przez Fae, mieszkających w Krainie Czarów. Główna bohaterka to ostatnia z rodu czarownic od wieków opiekujących się Starymi Miejscami, która musi stawić czoła coraz bardziej wrogo nastawionym ludziom i czyhającej na jej życie Inkwizycji. Choć pierwszą część trylogii pt. Filary Ziemi Anne Bishop wydała w USA blisko 20 lat temu, w Polsce ukazała się ona dopiero w 2019 r. i na razie jest jedyną z całej serii dostępną w polskim przekładzie.

Cykl Efemera Anne Bishop

Kolejne uniwersum wykreowane przez niezwykłą wprost wyobraźnię pisarki to Efemera. Niegdyś był to jeden świat, jednak zagrożony przez Zjadacza Światów został podzielony na wiele tzw. Krajobrazów. Ostatecznie potwora udało się pokonać i uwięzić, a pieczę nad Krajobrazami trzymają Krajobrazczynie władające potężną magią. Poszczególne Krajobrazy są ze sobą połączone Mostami. Niektóre z nich są stałe, niektóre natomiast prowadzą tam, gdzie pragnie znaleźć się serce podróżującego, nawet jeżeli on sam nie uświadamia sobie tych pragnień.

W wydanym w 2006 r. otwierającym cykl tomie pt. Sebastian Anne Bishop wprowadza czytelników w niezwykły świat przedstawiony Krajobrazów poprzez postać tytułowego bohatera, półkrwi Inkuba, czyli demona uwodzącego kobiety. Żyjący w Krajobrazie zwanym Gniazdo Rozpusty Sebastian będzie musiał, wraz z Krajobrazczynią Belladonną, stawić czoła uwolnionemu Zjadaczowi Świata. Co więcej bezwzględny do tej pory Inkub zaczyna odkrywać bardziej czułą i romantyczną stronę swojej natury.

Drugą część Efemery pt. Belladonna Anne Bishop poświęca tytułowej Krajobrazczyni, najpotężniejszej ze wszystkich spośród swojej rasy, kontynuującej walkę z siejącym zniszczenie Zjadaczem Świata. Sprzymierzeńca w swoich zmaganiach znajduje ona w tajemniczym Michaelu, mężczyźnie władającym niezwykłą mocą.

W 2012 r. powieścią Most marzeń Anne Bishop zamyka trylogię Efemery. Tym razem głównym bohaterem staje się Lee, brat Belladonny, i jego znajomi z Miasta Wizji. W tym samym roku uniwersum cyklu pisarka uzupełniła jeszcze nowelą Głos.

Seria Inni Anne Bishop

Pod wieloma względami bardzo szczególne miejsce w dorobku autorki zajmuje jej najnowsze uniwersum. W cyklu Inni Anne Bishop odchodzi bowiem od dotychczasowej poetyki swoich powieści w stronę gatunku urban fantasy. W roku 2012, powieścią Szkarłatem pisane Anne Bishop po raz pierwszy zaprosiła swoich czytelników do świta Innych. Do dziś seria wzbogaciła się o kolejnych 6 części, jednak najnowsza z nich, wydana w 2019 r., nie doczekała się jeszcze polskiego przekładu.

Pomysłem leżącym u podstaw całego świata Innych jest założenie, że ludzka rasa nie jest jedyną, ani tez przede wszystkim najwyżej rozwiniętą, inteligentną formą życia. Za to z pewnością ludzie są prawdziwymi drapieżnikami; ekspansywnym, okrutnym i samolubnym gatunkiem. Obok ludzi świat zaludniają jednak również istoty zupełnie odmiennego rodzaju. To Inni, zmiennokształtni, mogący przyjmować formę zwierzęcą oraz np. wampiry. W tomie 4. cyklu pt. Naznaczona Anne Bishop dodaje do tego jeszcze Starszych, pierwotną i bardzo potężną rasę Innych.

Jednak wśród ludzi również zdarzają się wyjątkowe osobniki. Są to Cassandra Sangue, czyli wieszczki krwi, posiadające niezwykłą moc widzenia przyszłości.

Główną bohaterką aż do tomu 5. pt. Zapisane w kartach Anne Bishop czyni właśnie jedną z wieszczek, Meg Cobryn. Asystuje jej Inny, Simon Wilcza Straż, wilczy strażnik i przywódca Dziedzińca w Lakeside. Oboje biorą czynny udział w rozpisanej na 5 tomów rozgrywce miedzy ludźmi a Innymi.

Od tomu 6. pt. Jezioro Ciszy Anne Bishop, nie kontynuuje już historii bohaterów z poprzednich części, lecz opowiada niezależną fabułę osadzoną w uniwersum Innych.