Alex North

Pseudonim brytyjskiego pisarza, autora 2 mrocznych thrillerów oraz, publikowanych pod innymi nazwiskami, kryminałów. Obie wydane pod szyldem Alex North książki: Szeptacz i W cieniu zła stały się międzynarodowymi bestsellerami przełożonymi na kilkadziesiąt języków.

O pisarzu ukrywającym się pod pseudonimem Alex North wiadomo bardzo niewiele. Pilnie strzeże on prywatności i mimo światowego sukcesu swoich powieści nie zamierza ujawniać swojej tożsamości. Z oficjalnych informacji i wywiadów udzielonych mediom wynika, że jest on urodzonym i wciąż mieszkającym w Leeds Brytyjczykiem, ojcem i mężem. Zanim zaczął wydawać książki jako Alex North, publikował powieści pod innym nazwiskiem. Na Uniwersytecie w Leeds Studiował filozofię i przez jakiś czas pracował na wydziale socjologii swojej alma mater. To w zasadzie wszystkie konkretne informacje na temat autora, który w 2019 r. podbił światowe rynki wydawnicze thrillerem Szeptacz. Alex North do tej fabuły sprzedał również prawa filmowe, więc może za jakiś czas będzie okazja, by wymyśloną przez niego historię zobaczyć na ekranie.

Alex North i Szeptacz

Powieść Szeptacz Alex North w ręce czytelników oddał w 2019 r. Książka szybko stała się bestsellerem i trafiła na najważniejsze zestawienia, Sunday Timesa i New York Timesa, a o pisarzu zrobiło się głośno. Jak do tej pory, została przetłumaczona na 30 języków i sprzedała się w imponującym nakładzie. Jest to mroczny thriller doprawiony dodatkowo szczyptą wątków paranormalnych, jednak jak mówi sam autor, przede wszystkim jest to opowieść o niełatwej relacji między ojcem i synem. Temat ten jest mu jako rodzicowi wyjątkowo bliski, więc mimo że cała fabuła jest całkowicie fikcyjna, sama powieść ma dla niego wymiar bardzo osobisty. Główny bohater książki jest wdowcem, który przyjeżdża do pewnego cichego miasteczka z synem, próbując odbudować życie, które legło w gruzach wraz ze śmiercią żony. Miejsce jednak nie okazuje się tak zaciszne, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Ponad dwie dekady temu doszło tu do serii zabójstw chłopców, za którymi stał tajemniczy Szeptacz. Co więcej wygląda na to, że historia lubi się powtarzać…Znów zaczynają znikać mali chłopcy, a Featherbank zaczyna paraliżować coraz większy strach.

Nad tekstem książki Alex North spędził około roku, lecz sam pomysł dojrzewał w nim dużo dłużej, a wykrystalizował się pod wpływem obserwacji własnego, wówczas 4-letniego, syna bawiącego się na podłodze ze swoim niewidzialnym przyjacielem. Pisarz przyznaje, że ogólnie dzieci są świetnymi nośnikami grozy w literaturze (i filmie), a on uwielbia wykorzystywać w swojej prozie takie motywy. Sam najbardziej ceni narracje, które angażują odbiorcę emocjonalnie i zostawiają w jego pamięci trwały ślad, dokłada więc wszelkich starań, by takie też były jego własne opowieści. W powieści Szeptacz Alex North umiejętnie kreuje zarówno bohaterów, jak i gęstniejący z każdą stroną duszny klimat narastającego zagrożenie, dzięki czemu z pewności jest to lektura, której nie sposób zapomnieć. Co ciekawe książka ma dwa różne zakończenia, inne w brytyjskim, inne w amerykańskim wydaniu, choć zasadnicze rozwiązanie intrygi w obu wariantach jest tożsame.

Alex North W cieniu zła

W 2020 r. wydał Alex North w cieniu zła, swój kolejny bestsellerowy thriller, według niektórych jeszcze bardziej mroczny i przerażający niż debiutancki Szeptacz. Inspiracją dla jego fabuły była głośna sprawa zbrodni, do której doszło w 2014 r. w amerykańskim Wisconsin. Dwie 12-letnie dziewczynki pozostające pod wpływem gry opartej na miejskiej legendzie Slender Mana (postać człowieka bez twarzy o nienaturalnie długich ramionach, która wyłania się z mgły i porywa dzieci, wykreowana w 2009 r. na potrzeby konkursu grozy, szybko zaczęła żyć w popkulturze własnym życiem) zwabiły do lasy i zadały kilkadziesiąt ran kłutych swojej koleżance. Zafascynowany mechanizmami psychologicznymi, które doprowadziły do tak szokującego czynu pisarz właśnie je czyni głównym tematem książki. Na stronach W cieniu zła Alex North buduje jednak własną, oryginalną historię, która co ciekawe, częściowo osadzona jest w świecie przedstawionym znanym z Szeptacza. Główny bohater powieści, Paul Adams, z powodu śmierci matki zmuszony jest wrócić do swojej rodzinnej miejscowości, którą opuścił ćwierć wieku temu. Opuścił z ulgą, uciekając przed widmem zbrodni, tym straszniejszej, że zarówno kaci, jak i ofiara byli jego kolegami. Powrót po latach przywołuje dawną traumę, która nagle staje się dziejącym się tu i teraz koszmarem…W okolicy bowiem dochodzi do morderstw niepokojąco podobnych, do tej sprzed ponad dwóch dekad.