Zamki, które podziwiamy - Anna Oremus - ebook

Zamki, które podziwiamy ebook

Anna Oremus

4,5

Opis

Górują na wzgórzach, pełnią wartę przy rzekach. Świadkowie małych i wielkich historii. Posępne, tajemnicze, budzące zachwyt i podziw – zamki w Polsce. Spośród blisko czterystu obiektów do naszej superdwudziestki wybraliśmy te, które z pewnością, według wszystkich osób zachwycających się zamkami, powinny się znaleźć na liście obowiązkowych do odwiedzenia. Ranking powstał na podstawie wyrażenia aprobaty przez osoby obserwujące na Instagramie największe w Polsce konto poświęcone zamkom – #zamkiwpolsce. To fascynaci zamkowych dziejów stworzyli listę najwspanialszych i wskazali obiekty te obiekty, które ich zdaniem warto zobaczyć. Nasze zestawienie zawiera istotne informacje związane z prezentowanymi zamkami, wręcz niezbędne, jak nam się wydaje, przy planowaniu ich zwiedzania, do czego gorąco zachęcamy!

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 58

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,5 (2 oceny)
1
1
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Górują na wzgórzach, pełnią wartę przy rzekach. Świadkowie małych i wielkich historii. Posępne, tajemnicze, budzące zachwyt i podziw – zamki w Polsce. Spośród blisko czterystu obiektów do naszej superdwudziestki wybraliśmy te, które z pewnością, według wszystkich osób zachwycających się zamkami, powinny się znaleźć na liście obowiązkowych do odwiedzenia. Ranking powstał na podstawie wyrażenia aprobaty przez osoby obserwujące na Instagramie największe w Polsce konto poświęcone zamkom – #zamkiwpolsce. To fascynaci zamkowych dziejów stworzyli listę najwspanialszych i wskazali obiekty te obiekty, które ich zdaniem warto zobaczyć. Nasze zestawienie zawiera istotne informacje związane z prezentowanymi zamkami, wręcz niezbędne, jak nam się wydaje, przy planowaniu ich zwiedzania, do czego gorąco zachęcamy!

Zamek w Będzinie

Zamek wzniesiony został w pierwszej połowie XIV wieku – jako warownia obronna na granicy z państwem czeskim i ze Śląskiem– z polecenia króla Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni wieków przechodził różne koleje losu, w tym pożary i zniszczenia w czasie potopu szwedzkiego. Obecny wygląd (w stylu neogotyckim) zamek zawdzięcza inspirowanej przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego przebudowie z 1834 roku oraz pracom rekonstrukcyjnym prowadzonym w latach 1952-1956.

Będzińska twierdza gościła w swoich murach znamienite osobistości swoich czasów: w 1574 roku przebywał tam np. Henryk Walezy. Nocował tu także, tuż przed wyruszeniem z odsieczą pod Wiedeń, Król Jan III Sobieski, któremu towarzyszyła żona, Marysieńka. Pod koniec XVII wieku zamek gościł jeszcze jednego z monarchów – Augusta II Mocnego. Dzisiaj swoją siedzibę w zamkowych murach ma Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Lokalizacja

Zamek znajduje się w Będzinie na terenie województwa śląskiego, przy ulicy Zamkowej 1, (50°19′38″N 19°07′45″E).

Parking

Znajduje się przy zamku, można też zostawić pojazd na ulicy Podzamcze.

Zwiedzanie

Odwiedziny zamku możliwe są we wszystkie dni, z wyjątkiem poniedziałków. W okresie od kwietnia do końca czerwca we wtorki, czwartki i piątki od godziny 9.00 do godziny 16.00 W pozostałe dni do godziny 17.00. Od lipca do końca sierpnia zamek zwiedzać można do godziny 17.00, z wyjątkiem czwartku – w tym dniu zwiedzać można zamek do godziny 16.00.

Od września do końca października, we wtorki, czwartki i piątki zamek otwarty jest w godzinach od 9.00 do 16.00, w pozostałe dni do godziny 17.00.

Od listopada do końca marca – od wtorku do piątku zamek czynny jest od godziny 9.00 do 16.00, w sobotę i niedzielę do godziny 17.00.

Kontakt

tel. 32 267 47 31

email: [email protected]

Atrakcje

Zamek w Będzinie odwiedzającym oferuje dwie stałe wystawy: dawnej broni oraz historyczną dotyczącą dziejów zamku i miasta. Każdego miesiąca organizowane są też wystawy czasowe i wydarzenia okolicznościowe. Szczegóły sprawdzać można na stronie internetowej – muzeumzaglebia.pl oraz pod numerem telefonu – 32 267 47 31

Ciekawe

Zamek w Będzinie nie powstał przypadkowo – powodem jego zaplanowania i budowy było wytyczenie nowej granicy Polski po tym, jak tereny Śląska przeszły pod panowanie Czech.

W zamku działał przez pewien czas szpital, była także sala modlitewna dla protestantów, w jego murach planowano także otworzenie szkoły górniczej, jednak z tego pomysłu zrezygnowano.

Warto też zobaczyć:

► Pałac Mieroszewskich – wybudowany na początku XVIII wieku, w stylu barokowo-klasycystycznym był oznaką pozycji tego rodu. Szczególnie godne polecenia są pałacowe wnętrza pełne malowideł przedstawiających rycerskie pojedynki, a także portretów. Pałac znajduje się w Będzinie przy ulicy Gzichowskiej 15.

► Podziemia będzińskie – to niedokończona budowla schronu przeciwlotniczego, który Niemcy zaczęli drążyć w postaci sztolni w rejonie Góry Zamkowej pod koniec II wojny światowej.

► Można się tam dostać od strony Alei Kołłątaja. Zwiedzanie możliwe jest po uprzedniej rezerwacji pod numerem telefonu 32 267 77 07 wew. 28.

Legenda

Choćbyś nie wiem, jak się wpatrywał, na będzińskim zamku nie zobaczysz białej damy. Zamiast niej straszy tu dawny burgrabia będziński z XV wieku, Mikołaj Kornicz, którego dziś określilibyśmy przynajmniej jako osobę kontrowersyjną. Uznawany był w swej epoce za butnego i zuchwałego, lecz także odważnego i przedsiębiorczego, takiego, który miał za nic konwenanse i umowy. Bardzo lubił także złoto i wygody. Burgrabią na zamku został za zasługi w walce z zakonem krzyżackim. Przez blisko piętnaście lat swoich rządów dał się niestety we znaki wszystkim – miejscowej ludności (chłopom, mieszczanom i szlachcie), okradł nawet podobno samego króla, który w końcu wypędził go z zamku. Od tej pory Kornicz, zły jak osa, pojawia się znienacka w zamkowych murach nie mogąc przeboleć swojej straty.

Zamek w Bobolicach

Położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na skalistym wzgórzu, bobolicki zamek leży na szlaku tzw. Orlich Gniazd (jest to system twierdz powstałych w średniowieczu, budowanych na trudno dostępnych skałach wapiennych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, mających strzec polskiej granicy). Budowla w Bobolicach została wzniesiona z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego (około 1350 roku). Jego świetność trwała nieco ponad dwa wieki. Pierwszym poważnym uszkodzeniom zamek uległ podczas wojny domowej w 1587 roku. Kolejnych zniszczeń, sto lat później, dokonał szwedzki najeźdźca. Po tych wydarzeniach opustoszała warownia zaczęła popadać w ruinę. W XIX wieku, w podziemiach zamku znaleziono skarb, co spowodowało kolejne zniszczenia dokonywane przez poszukiwaczy złota i kosztowności. Po drugiej wojnie światowej mury zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z pobliskim Mirowem. Zamek w Bobolicach miał jednak szczęście, bo ostatecznie trafił w prywatne ręce i przywrócono mu jego dawny wygląd.

Lokalizacja

Zamek znajduje się we wsi Bobolice w gminie Niegowa – powiat myszkowski na terenie województwa śląskiego, (50°36′47,984″N 19°29′34,755″E).

Parking

Przy wjeździe na drogę prowadzącą do zamku znajduje się duży, bezpłatny parking.

Zwiedzanie

Możliwe jest każdego dnia w godzinach od 9.00 do 18.00.

Kontakt

Telefon: +48 34 328 80 02, +48 34 317 10 38

e-mail: [email protected]

Atrakcje

Zamek oferuje turystom m.in. zwiedzanie doskonale zrekonstruowanych komnat, można też zapoznać się z muzealnymi eksponatami zgromadzonymi w zamkowej baszcie. Obok zamku funkcjonuje ponadto restauracja oraz hotel.

Ciekawe

Jak głosi legenda, zamek w Bobolicach połączony jest ponoć tunelem z pobliskim zamkiem w Mirowie. Zwolennicy tej teorii wierzą, że ukryte są tam kosztowności.

Warto też zobaczyć

► Będąc w Bobolicach można zajrzeć do pobliskiego Mirowa, gdzie znajdują się malownicze ruiny zamku, również wybudowanego na szlaku Orlich Gniazd. Zamek ten można jednak oglądać jedynie z zewnątrz (ze względu na prowadzone w nim prace rewitalizacyjne).

► Około piętnaście kilometrów od Bobolic znajduje się inna wioska – Złoty Potok, leżąca w gminie Janów na terenie powiatu częstochowskiego. Na uwagę zasługuje tam pochodzący z XIX wieku pałac Raczyńskich. Obok pałacu można też zobaczyć zabytkowy dworek, w którym mieszkał znany poeta i prozaik, Zygmunt Krasiński.

Legenda

Skąd w zamkowej wieży wzięła się biała dama, która znienacka potrafi nocą przyprawić śmiałków o szybsze bicie serca? Jak głosi legenda, to zamurowana żywcem w wieży dawna miłość pana tego zamku – Bobola. Zanim doszło do tragicznych zdarzeń, Bobol miał jedynego, wielkiego przyjaciela, właściciela zamku w pobliskim Mirowie – Mira. Być może byli nawet bracia, któż to wie… Pewnego dnia Bobol wyruszył na wojnę skąd wrócił z wielkimi łupami, a także z branką – piękną księżniczką. Ale, jak to w życiu bywa, miłość chadza własnymi ścieżkami. Księżniczka zamiast w Bobolu, zakochała się ze wzajemnością z Mirze. Kochankowie spotykali się podobno w tunelu łączącym oba zamki. Podczas jednej z takich schadzek nakrył ich Bobol. Rozwścieczony zabił przyjaciela, a księżniczkę kazał zamknąć w wieży, do której wejście kazał zamurować.