Wybrane mity greckie - Tamara Michałowska - ebook + audiobook + książka

Wybrane mity greckie ebook i audiobook

Michałowska Tamara

4,5

Ten tytuł dostępny jest jako synchrobook® (połączenie ebooka i audiobooka). Dzięki temu możesz naprzemiennie czytać i słuchać, kontynuując wciągającą lekturę niezależnie od okoliczności!
Opis

Mity greckie należą do ścisłego kanonu literatury światowej. W Wybranych mitach greckich zostało zebranych osiemnaście najlepiej utrwalonych w dziejowej pamięci i najważniejszych do poznania mitów: Mit o powstaniu świata, Prometeusz, Puszka Pandory, Syzyf, Demeter i Kora, Dedal i Ikar, Herakles, Tezeusz i Ariadna, Orfeusz i Eurydyka, Deukalion i Pyrra, Atalanda i złote jabłka, Meduza, Andromeda, Złote runo, Jazon i Agronauci, Pelops i Hippodamia, Antygona oraz Król Midas.

 

Narracja i prezentacja mitów zostały specjalnie opracowane z myślą o uczniach szkoły podstawowej. Mity opowiedziane są oszczędnym stylem, klarownym językiem, w sposób, który pozwoli rozpalić w młodym czytelniku zainteresowanie pięknem i mądrością płynącą z ponadczasowych utworów. Mity zostały złożone dużą czcionką i opatrzone ilustracjami.

Lektura obowiązkowa w klasie IV szkoły podstawowej

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 82

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 2 godz. 33 min

Lektor:

Oceny
4,5 (24 oceny)
18
3
1
1
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
deadwood

Nie oderwiesz się od lektury

SUPER BY BYŁO MEGA 🇬🇷🤴👏👍🐃🏅🥇👑☯️
10
Darek349

Nie oderwiesz się od lektury

po prostu świetne :)
00
Natka5891

Nie oderwiesz się od lektury

Bardzo ciekawa lektura. 9,5/10
00
agnieszkazapisek

Nie oderwiesz się od lektury

Super książki polecam
00

Popularność




Mit o powstaniu świata

Na początku świata nie było jeszcze nawet bogów, tylko chaos, czyli pustka: bezdenna otchłań mroku, nicość.

Z nicości wyłoniły się Gaja – Ziemia, Tartar – świat podziemny, a potem Noc, a potem Ereb, czyli ciemność, a na koniec Eros – miłość. I nic już nie było takie jak przedtem.

Nad Ziemią zawisło niebo – Uranos. Pojawiły się morza i góry, i eter, błękitny obłok, który okrył Ziemię, stając się źródłem życia. Gaja poślubiła Uranosa, a z ich związku narodziło się dwanaścioro tytanów i tytanid, trzech jednookich cyklopów i trzech sturękich olbrzymów.

Wkrótce zbuntował się przeciwko Uranosowi jego syn Kronos, najpotężniejszy z tytanów. Między ojcem i synem rozgorzała nienawiść i wybuchła walka na śmierć i życie. Kronos zwyciężył Uranosa, który, pokonany, musiał uchodzić.

– Kronosie! – krzyknął jeszcze, oddalając się. – Przyjdzie dzień, kiedy twój własny syn odbierze ci tron, tak jak ty mi go dziś odebrałeś.

– Szlak ucieczki Uranosa znaczony był kroplami krwi z jego ran. Gdzie tylko upadła na ziemię kropla, tam wyrastali giganci lub erynie. Po odejściu Uranosa Kronos został jedynym władcą świata. Potężnym, lecz wciąż dręczonym lękiem przed utratą tronu, wciąż prześladującym wszystkich wokół chorobliwą podejrzliwością. Z jej to powodu musiał uwięzić tytanów we wnętrzu ziemi, a cyklopów zakuć w łańcuchy. Nie dość na tym: dzieci, które rodziła mu Rea, jego żona, po kolei połykał.

– Kronosie – żaliła się Rea – czemu jesteś aż tak okrutny?!

– Zamilcz! – odpowiadał Kronos. – Bronię w ten sposób mego tronu. Uranos przepowiedział mi bowiem, że jeden z moich synów mi go odbierze. Niech więc lepiej siedzą wszyscy tu, w moim brzuchu.

Lecz Rea rozpaczała, nie mogąc się pogodzić ze swym losem. Urodziwszy kolejnego syna, Zeusa, postanowiła się zbuntować przeciwko niegodziwości męża. Ciemną nocą uleciała z maleństwem na wyspę Kretę i ukryła je w pieczarze. Po czym, powróciwszy czym prędzej do swego pałacu na górze Olimp, pokazała Kronosowi kamień zawinięty w pieluszki:

– Oto jest – rzekła mu z udawanym szlochem – nasz najmłodszy syn!

Kronos nie wątpił, że ma przed sobą noworodka, bez słowa połknął więc zawiniątko. Minęły lata. Zeus wyrastał na pięknego i silnego młodzieńca. A kiedy poznał swoją historię, postanowił położyć kres okrutnym rządom ojca. W brzuchu Kronosa uwięzieni byli bowiem, niczym w lochu, liczni bracia i siostry Zeusa: Posejdon, Hades, Hera, Hestia i inni. Trzeba było ich wszystkich uwolnić, by wspólnie z nimi rzucić wyzwanie ojcu. Uwolnić? Ale jak to zrobić?