Nie znaleziono wyników
Zmarła w 2018 r. amerykańska pisarka, poetka i publicystka. Jedna z najważniejszych autorek fantasy i science fiction w historii światowej literatury. Otrzymała liczne wyróżnienia, w tym osiem Nagród Hugo, sześć Nagród Nebula i dwadzieścia dwie Nagrody Locus. W 2003 r. została drugą kobietą uhonorowaną tytułem Wielkiego Mistrza Science Fiction i Fantasy stowarzyszenia Writers of America, a w 2014 r. za wybitny wkład w literaturę amerykańską przyznano jej National Book Foundation Medal. Książki Le Guin to dziś światowa klasyka i legenda gatunku. Największą popularność przyniosły pisarce cykle Ziemiomorze i Ekumena.
Ursula K. Le Guin urodziła się w 1929 w Berkeley w Kalifornii, gdzie jej ojciec, Alfred L. Kroeber, był profesorem antropologii na miejscowym uniwersytecie (University of California). Matka pisarki, pochodząca z rodziny o polskich korzeniach, Theodora Kroeber, była godną partnerką intelektualną swojego męża. W 1920 r. uzyskała dyplom z psychologii klinicznej, później zaś studiowała antropologię. Jest autorką książki o Ishim – ostatnim Indianinie z plemienia Yahi z Kalifornii, oraz zbiorów podań i mitów rdzennych kultur z terenów dzisiejszej Kalifornii. Nic dziwnego, że dorastając w takim domu, Ursula K. Le Guin książki zawsze traktowała jako oczywiste źródło rozrywki i wiedzy. Już jako dziewczynka zaczęła również próbować swoich sił w tworzeniu własnych opowieści. Kiedy miała 11 lat, wysłała nawet opowiadanie do czasopisma Astounding Science Fiction, jednak nie doczekała się jego publikacji.
Wykształceni, obracający się w kręgach intelektualnej elity swoich czasów, rodzice pisarki zadbali o gruntowną edukację córki. Po ukończeniu Berkeley High School, studiowała renesansową literaturę francuską i włoską w Radcliffe College i w 1951 r. naukę tam ukończyła licencjatem. Następnie Ursula K. Le Guin podjęła studia podyplomowe na Columbia University i uzyskała tytuł magistra romanistyki. Wkrótce też otworzyła przewód doktorski i dostała stypendium Fulbrighta na kontynuację studiów w Paryżu. W drodze do Francji poznała swojego męża, historyka Charlesa Le Guina. Studia doktoranckie pisarka przerwała tuż po ślubie w 1953 r. W drugiej połowie lat 50-tych, opiekując się swoimi małymi dziećmi, wróciła do pisania. Pierwsze książki Ursula Le Guin zaczęła wydawać na przełomie dekad, a pierwsza powieść jej autorstwa ukazała się w 1966 r. Kariera literacka autorki trwała prawie sześćdziesiąt lat, w ciągu których opublikowała ona ponad dwadzieścia powieści i sto opowiadań. Oprócz tego w swoim dorobku ma Ursula Le Guin książki dla dzieci, tomiki poezji, tłumaczenia i teksty krytycznoliterackie.
W jej twórczości pojawiały się tematy społeczne i polityczne, w tym motywy dotyczące tożsamości płciowej, seksualności i dorastania oraz różne alternatywne struktury ładu społecznego. Pisarka, co również znalazło odbicie w jej tekstach, zafascynowana była taoizmem oraz teorią anarchizmu.
Tomem pt. Świat Rocannona, pierwszą fabuła z cyklu Ekumena Ursula K. Le Guin w 1966 r. debiutowała jako powieściopisarka. Niedługo później ukazały się, dopełniające trylogii, Planeta wygnania i Miasto złudzeń. Stworzone przez autorkę uniwersum było odbiciem jej socjologiczno-filozoficznych zainteresowań ujętych w formę i poetykę science fiction.
Starożytna rasa Hain, która zasiedliła liczne planety, po długim okresie samodzielnego rozwoju każdej z kolonii stara się nawiązać kontakt i odnowić więzy łączące Haińczyków. Powstaje Liga Wszystkich Światów pierwsza unia stworzonych przez rasę Hain cywilizacji, a po jej klęsce do życia powołana zostaje dobrowolny, służący wymianie, idei związek światów Ekumena. Ursula K. Le Guin w wymyślonym przez siebie świecie osadziła akcję aż siedmiu powieści i kilku zbiorów opowiadań. Za czwartą powieść cyklu Lewa ręka ciemności pisarka została w 1970 doceniona nagrodami Hugo i Nebula. Zawierające wszystkie, poza ostatnią (Opowiadanie świata), powieści z cyklu ekumena Ursuli Le Guin Sześć światów Hain ukazało się w 2015 r.
Wydaną w 1968 r. powieścią Czarnoksiężnik z Archipelagu Ursula K. Le Guin otworzyła swój najpopularniejszy, pisany trzy dekady, cykl Ziemiomorze. Przyniósł on pisarce światową sławę i uznanie. Dziś to klasyka nie tylko fantasy, ale i literatury pięknej. Postacią łączącą wszystkie 5 powieści serii jest Ged zwany Krogulcem, czarnoksiężnik z Archipelagu, główny bohater jej pierwszej części. Za cały cykl Ziemiomorze Ursula K. Le Guin była wielokrotnie nagradzana, a każdy z tomów stawał się międzynarodowym bestsellerem. Te piękne i mądre historie o poszukiwaniu własnej tożsamości i drodze, jaką jest dorastanie, zostały zebrane i wydane w 2013 r. w jednym tomie pt. Ziemiomorze przez wydawnictwo Prószyński i spółka.
Fikcyjne państwo w Europie Środkowej, nazwane przez nią Orsinia, Ursula K. Le Guin wymyśliła jako studentka. Jest ono miejscem akcji bardzo luźno powiązanych ze sobą opowiadań, które pisarka tworzyła na przestrzeni kilku dekad. Wizja tego świata dojrzewała w wyobraźni autorki bardzo długo, a kilka wczesnych fabuł dziejących się w Orsinii zostało odrzuconych przez wydawców. Pierwszą powieść z cyklu orsiniańskiego pt. Malafrena Ursula K. Le Guin wydała w 1979 r. Później ukazywały się jeszcze opowiadania i inne teksty związane z tym uniwersum. Wszystkie one zostały zebrane w jeden tom i wydane w 2019 r. pt. Cała Orsinia