Nie znaleziono wyników
Polska pisarka, z wykształcenia i zawodu lekarka. Entuzjastka podróży i zwiedzania świata. Autorka poczytnych fabuł obyczajowych dziejących się w bliskich jej sercu miejscach, które odwiedziła podczas swoich licznych peregrynacji. Publikuje z podziwu godną regularnością od blisko dekady i w swoim dorobku ma już kilkanaście tytułów. Najnowsza powieść sygnowana jej nazwiskiem, którą zatytułowała Jolanta Kosowska: Bożonarodzeniowa księga szczęścia, do księgarń trafiła w listopadzie 2021 r.
Pisarka na świat przyszła na Śląsku Opolskim, mocno związana z też z Wrocławiem, gdzie ukończyła studia medyczne. Ponieważ uwielbia nowe wyzwania, swoją wiedzę pogłębiała na 3 specjalizacjach lekarskich oraz na studiach podyplomowych w Akademii Wychowania Fizycznego i Studium Psychoterapii w Lipsku. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała na rodzinnej Opolszczyźnie, a od kilkunastu lat mieszka i pracuje na stałe w Dreźnie. Chociaż nie czuje się emigrantką (bardziej obywatelką świata), bierze aktywny udział w życiu drezdeńskiej Polonii. Kiedy nie pomaga swoim pacjentom, ani nie pisze żadnej książki, Jolanta Kosowska rusza w podróż. Podróż to zresztą dla niej zarówno metafora, jak i jeden z sensów życia. Jak sama mówi, nie wyobraża sobie egzystencji bez przemieszczania się oraz ciągłego poznawania nowych miejsc i ludzi. Chociaż ciągnie ją w nieznane, lubi też wracać w ulubione miejsca, by poznać je pełniej i nawiązać przyjaźnie. Podkreśla, że w życiu nie szuka nudnej stabilizacji, lecz dynamiki, ekscytacji i wyzwań. Dlatego też uwielbia, kiedy wokół dużo się dzieje, a atmosfera kipi od emocji i wrażeń. Z tego samego powodu jako czytelniczka najczęściej wybiera Jolanta Kosowska książki wciągające czytelnika od pierwszej strony i angażujące jego uwagę bez reszty. Co ciekawe, pisarka nie przepada za tłumaczeniami, dlatego też, kiedy to możliwe, interesujące ją pozycje czyta w oryginale.
Jolanta Kosowska książki zaczęła pisać w mocno dojrzałym wieku, wcześniej nie mając z literaturą żadnych specjalnych związków, okazało się jednak, że wrodzony talent narracyjny oraz zgromadzone przez lata podróży i praktyki medycznej doświadczenia to wystarczający punkt wyjścia do kariery pisarskiej. Nie dziwi więc, że wielu jej bohaterów to pracownicy zawodów medycznych bądź pacjenci, a akcja powieści osadzona jest w najprzeróżniejszych miejsca świata, które swojego czasu zauroczyły autorkę – Chorwacji, Włoszech, Portugalii, Francji.
Swoją debiutancką powieść, Niepamięć, Jolanta Kosowska wydała w 2012 r., lecz jak sama mówi, historia ta dojrzewała w niej od dawna. Opowieść o Katarzynie, która po utracie pamięci próbuje odnaleźć się w rzeczywistości i zbudować swoje życie na nowo, inspirowana jest faktami – prawdziwym przypadkiem, z którym pisarka miała do czynienia podczas swojej praktyki lekarskiej. Narrację pisarka wzbogaciła o pełen napięcia i dramatów wątek miłosny oraz doprawiła klimatem pięknej Chorwacji, otrzymując całkiem udaną fabułę obyczajową, która została ciepło przyjęta przez wielbicielki gatunku. W związku z powyższym już w 2013 w ręce czytelników oddała Jolanta Kosowska Deja vu, trzymający w napięciu oryginalny thriller. W ciągu dwóch lat ukazały się dwie kolejne powieści pisarki: nieco sensacyjna Niemoralna gra i typowo obyczajowa narracja osadzona w środowisku lekarskim pt. Nie ma nieba. W 2016 r. do księgarń trafił następny thriller autorki, W labiryncie obłędu, a niedługo później powieść Drugie dno.
Wiele tytułów pisarki skomponowanych jest nie tylko wokół bohaterów i ich losów, ale także wokół konkretnych miejsc i ich historii. Do tego nurtu w twórczości autorki zaliczyć można, poświęconą pełnej tajemnic miejscowości położonej w Alpach Liguryjskich, obyczajową fabułę Wrócić do Triory, która ukazała się w 2018 r. Dwa lata później do księgarń trafiły, opowiadające o niezwykle podróży po półwyspie apenińskim, Wielkie włoskie wakacje, a kilkanaście miesięcy później w ręce czytelników oddała Jolanta Kosowska Pocztówki z Portugalii, pełną wzruszeń powieść obyczajową.
W swoim dorobku pisarka posiada również narracje gatunkowo zbliżające się do romansu, zarówno opowiadania, jak i dłuższe fabuły. Nie są to jednak proste przesłodzone opowieści o bajkowej miłości i bohaterach, którzy żyli długo i szczęśliwie. Tak jak w wydanej w 2019 r. powieści Trzy razy miłość, autorkę interesuje raczej złożoność i niejednoznaczność ludzkich uczuć i relacji, które stanowią przecież najczęstszą przyczynę życiowych komplikacji i zawirowań. W nieco lżejszym klimacie utrzymany jest tekst pisarki w antologii Zakochane Trójmiasto, jednak w historii borykającej się z chorobą Hani, którą celnie zatytułowała Jolanta Kosowska, Prosto w serce, czytelnicy ponownie zmuszeni są do poważniejszej refleksji nad tym, co najważniejsze.