Agata Tuszyńska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Agata Tuszyńska 
  • Proza obyczajowa 
  • Wyczyść

Polska pisarka, reportażystka i poetka. Biografka m.in Ireny Krzywickiej, Singera i Tyrmanda. Z wykształcenia teatrolożka, wykładowczyni i doktor nauk humanistycznych. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, PEN-Clubu i ZAiKS-u, ponadto stypendystka m.in. Uniwersytetu Columbia, Fundacji Fulbrighta, Instytutu Yad Vashem, American Jewish Archives i Fundacji Rockefellera. Współpracowniczka Zeszytów Literackich, Tygodnika Powszechnego i Paryskiej Kultury. Za swoje książki została uhonorowana nagrodą PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego, a jej wkład w polską kulturę doceniony został srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Agata Tuszyńska na świat przyszła w 1957 r. w Warszawie jako córka dziennikarskiej pary Bogdana Tuszyńskiego i Haliny Przedborskiej. Po maturze zdanej w III L.O im. Gen. Sowińskiego wybrała studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze stołecznej PWST. Wiele lat poświeciła karierze akademickiej, do dziś zresztą chętnie dzieli się swoją wiedzą ze studentami. Naukę kontynuowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie uzyskała stopień doktora, a następnie na stanowisku adiunkta pracowała w Instytucie Badań Literackich. W drugiej połowie lat 90-tych była wykładowczynią w warszawskim Centrum Dziennikarstwa, a na początku nowego stulecia na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzone przez nią seminaria odbywały się także w Instytucie Reportażu w Warszawie i w Studium Literacko-Artystycznym UJ.

Zanim w księgarniach pojawiły się jej pierwsze książki, Agata Tuszyńska debiutowała jako krytyczka teatralna oraz publicystka (1977), a także reportażystka i poetka (1978). Spod pióra autorki wyszło siedem tomików poetyckich, a jej wiersze doczekały się przekładu na kilka języków (m.in. angielski, francuski, hebrajski). Mimo że nie była to w czasach jej młodości sprawa prosta, starała poznawać świat i europejska kulturę. Kilkukrotnie wyjeżdżała do wakacyjnej pracy do Francji, dzięki czemu dobrze poznała język i kulturę tego kraju. Od końca lat 80-tych odbyła również wiele prestiżowych wyjazdów stypendialnych, a lata 2005-2010 spędziła w Kanadzie, pracując m.in. jako visiting professor Uniwersytetu w Toronto.

Książki Agata Tuszyńska zaczęła wydawać na początku lat 90-tych. Wtedy to ukazała się biografia aktorki Marii Wiśnowskiej i Rosjanie w Warszawie, publikacja poświęconą życiu kulturalnemu miasta pod rosyjskim panowaniem.

Agata Tuszyńska i Krzywicka

W 1992 r. opublikowano Wyznania gorszycielki w opracowaniu Tuszyńskiej, autobiografię jednej z najciekawszych kobiet polskiego międzywojnia, Ireny Krzywickiej. Do tej niezwykłej postaci autorka powróci wiele lat później w innej publikacji. Na stronach książki Krzywicka. Długie życie gorszycielki Agata Tuszyńska w sposób wyjątkowo interesujący uzupełnia portret tej jednej z najważniejszych kobiet Boya nakreślony w pierwszym poświęconym jej tomie.

Agata Tuszyńska i Singer

Wydarzeniem było też wydanie w 1994 r. kolejnej książki Agaty Tuszyńskiej, Singer. Pejzaże pamięci. Ta doskonale udokumentowana i przygotowana (materiałów do niej autorka szukała m.in. w Stanach Zjednoczonych i Francji) biografia Isaaca Bashevisa Singera, pochodzącego z Polski noblisty, najwybitniejszego prozaika tworzącego w jidysz i jednego z najciekawszych pisarzy XX w., mistrza krótkiej formy i autora niezapomnianego Sztukmistrza z Lublina. Książka doczekała się kilku wydań, w tym także tłumaczenia na angielski i francuski.

Agata Tuszyńska i Oskarżona: Wiera Gran

Pisarce niejednokrotnie zdarzało się w swoich publikacjach poruszać trudne tematy związane z Zagładą i historią polskich Żydów. Na stronach Mama wraca, swojej najnowszej książki Agata Tuszyńska opisuje historię ukrywającej się w czasie wojny żydowskiej dziewczynki. W 2005 r. do księgarń trafiła Rodzinna historia lęku, poruszająca opowieść o losach jej zarówno polskiej, jak i żydowskiej rodziny, zaś kilkanaście lat później ukazał się Bagaż osobisty. Po marcu, w którym autorka zebrała wstrząsające relacje marcowych emigrantów. Jednak mimo że podejmowane w tych tytułach tematy należały do niełatwych i bolesnych, żaden z nich nie wywołał takich kontrowersji, jak wydana w 2010 r. Oskarżona: Wiera Gran. Agata Tuszyńska zajmując się bowiem życiorysem występującej w getcie śpiewaczki podejrzewanej o kolaboracje z nazistami, opisała również zdarzenia mogące rzucać cień na legendę Władysława Szpilmana, wybitnego pianisty, którego rodzina wystąpiła na drogę sądową przeciw autorce.

Agata Tuszyńska i Narzeczona Schultza

Bez wątpienia w ciągu dekad swojej aktywności literackiej pisarka dała się poznać jako świetna biografka. Jej książki są jednak tym ciekawsze, że nie zawsze poświęcone osobom powszechnie znanym i podziwianym, niektóre z nich skupiają się na postaciach drugoplanowych, które autorka potrafi uczynić pełnoprawnymi i barwnymi bohaterami swojej opowieści. Do najciekawszych publikacji tego typu należy wydana w 2015 r. Narzeczona Schultza, mistrzowsko zrekonstruowana historia Józefiny Szelińskiej, wielkiej miłości Brunona Schultza i prawdziwej autorki podpisanego przez pisarza przekładu Procesu Kafki.

Agata Tuszyńska i Ćwiczenia z utraty

Najbardziej chyba osobistą książką w dorobku pisarki są Ćwiczenia z utraty. Agata Tuszyńska w poruszający, jednak bardzo literacki, sposób relacjonuje w niej przeżycia związane ze śmiertelną chorobą ukochanego męża.