Wierusz i Nikt - Paweł Wakuła - ebook + książka

Wierusz i Nikt ebook

Paweł Wakuła

0,0
17,90 zł

lub
Opis

Za panowania młodego króla Władysława Jagiellończyka czasy były niespokojne, a granica polskiego królestwa wciąż stała w ogniu. Przez rzekę Prosnę oddzielającą ziemię wieluńską od Śląska co rusz przeprawiały się bandy rozbójników zwanych z niemiecka raubritterami, żeby napadać na kupców zmierzających z Krakowa do Pragi.

Ale choć zbóje drwili z prawa i śmiali się prosto w twarz królewskiemu staroście na zamku w Bolesławcu, to lękali się jednego człowieka, Klemensa Wierusza.

O tym dzielnym rycerzu, którego bracia dali początek znakomitemu rodowi z herbem Wierusz – jest ta opowieść.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 10
Za panowania młodego króla Władysława, syna wielkiego Jagiełły, czasy były niespokojne, a granica Królestwa Polskiego wciąż stała w ogniu. Przez Prosnę, rzekę oddzielającą ziemię wieluńską od Śląska, wciąż przeprawiały się bandy rycerzy-rozbójników, zwanych z niemiecka raubritterami. Ci napadali na kupców zmierzających z Krakowa do Pragi, rabowali miasta, palili wsie i porywali ludzi.

Ale choć zbóje drwili z prawa i śmiali się prosto w twarz staroście królewskiemu na zamku w Bolesławcu, to jak ognia lękali się jednego człowieka – Klemensa Wierusza.

Był to rycerz z potężnego rodu, od dawna osiadłego w ziemi wieluńskiej. Jego przodkowie zbudowali murowany kasztel, wokół którego z czasem rozrósł się gród zwany Wieruszowem. Ojciec Klemensa, Bernard, ufundował u bram miasta klasztor dla paulinów i drewniany kościółek pod wezwaniem Świętego Ducha. To właśnie stamtąd, po modlitwie przed cudownym obrazem Pana Jezusa Pięciorańskiego, Klemens ruszał do boju z raubritterami.

Był to człek mocarny jak niedźwiedź. Ludzie powiadali, że dla zabawy łamie podkowy i dwoma palcami wyciska sok z dębowej gałęzi. Gdy pochylał kopię i uderzał konia ostrogami, w najtęższych zbójach truchlało serce. Zwłaszcza że u jego boku stawali bracia siłą podobni do dzików.

Zimą, gdy za oknem hulała śnieżyca, a zamek Klemensa pozostawał odcięty od świata, jego właściciel lubił siadać przy ogniu rozpalonym w kominku, zajadać pieczeń z jelenia i popijać grzane wino ze srebrnego kielicha. Jego matka, pani Katarzyna z Wielgomłynów, przędła na kołowrotku, a nastoletni synowie Jasiek i Zbyszko siłowali się na ręce.

Tylko jeden człek mógł towarzyszyć wówczas rodzinie, rybałt o imieniu Dobko. Długowłosy chłopak grał na lutni i śpiewał dźwięcznym głosem piosenkę, którą ukochała zmarła przed laty żona rycerza.

Gdy nadejdzie wiosna i zazielenią się łany,

podnieś głowę i spójrz w niebo, ukochany.

Nie płacz, choć serce śpiew skowronka porusza,

bo tam wysoko przebywa moja dusza.

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

Paweł Wakuła

Wierusz i Nikt

© by Paweł Wakuła

© by Wydawnictwo Literatura

Okładka i ilustracje: Marek Szal

Książka wydana we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną im. W. Reymonta w Wieruszowie oraz Urzędem Miejskim w Wieruszowie.

Korekta i skład:

Aneta Kunowska, Joanna Pijewska

Wydanie I

ISBN 978-83-7672-545-1

Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018

91-334 Łódź, ul. Srebrna 41

[email protected]

tel. (42) 630-23-81

www.wydawnictwoliteratura.pl

Na zlecenie Woblink

woblink.com

plik przygotowała Katarzyna Błaszczyk