Sprawa osobista - Lee Child - ebook + audiobook + książka

Sprawa osobista ebook i audiobook

Lee Child

4,4

Ten tytuł dostępny jest jako synchrobook® (połączenie ebooka i audiobooka). Dzięki temu możesz naprzemiennie czytać i słuchać, kontynuując wciągającą lekturę niezależnie od okoliczności!
Opis

Możesz się rozstać z armią, ale armia nie rozstaje się z tobą. Nie zawsze i nie do końca. I nie w przypadku Jacka Reachera.

W centrum Paryża snajper oddaje strzał do prezydenta Francji. Wszystko wskazuje na to, że chodziło o próbę generalną przed londyńskim szczytem G8 i jednym z potencjalnych celów jest prezydent USA. Wywiad wojskowy, FBI i CIA mają swojego podejrzanego i zwracają się o pomoc do Jacka Reachera, który przed laty wpakował go za kratki. Podejrzliwy wobec służb specjalnych Reacher nie wierzy w ich teorię… Dopóki sprawa nie stanie się osobista .

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 484

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 11 godz. 51 min

Lektor: Tomasz Sobczak
Oceny
4,4 (818 ocen)
454
236
101
24
3
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Iwka10

Nie polecam

kiepski narator
20
Grazyniksczyta

Dobrze spędzony czas

Coraz bardziej przewidywalny ale i tak miło zabija czas.
00
monikahe

Nie oderwiesz się od lektury

Tym razem Reacher się nie prześpi...... z żadna kobieta. Fajnie opowiedziane.
00
Zyta49

Całkiem niezła

Richer jest za dużym szczególantem lepszym niż Sherlock a przewiduje lepiej niż wróżka. Autor trochę przegiął w tej książce.
00
AnaM77

Nie oderwiesz się od lektury

Super
00

Popularność
„MOŻESZ SIĘ ROZSTAĆ Z ARMIĄ, ALE ARMIA NIE ROZSTAJE SIĘ Z TOBĄ. NIE ZAWSZE I NIE DO KOŃCA”. I NIE W PRZYPADKU JACKA REACHERA.

W centrum Paryża snajper oddaje strzał do prezydenta Francji. Wszystko wskazuje na to, że chodziło o próbę generalną przed londyńskim szczytem G8 i jednym z potencjalnych celów jest prezydent USA.

Wywiad wojskowy, FBI i CIA mają swojego podejrzanego i zwracają się o pomoc do Jacka Reachera, który przed laty wpakował go za kratki.

Podejrzliwy wobec służb specjalnych Reacher nie wierzy w ich teorię i wolałby się w to nie mieszać... Dopóki sprawa nie stanie się osobista.

LEE CHILD

Brytyjski pisarz, od 1998 r. mieszkający w Nowym Jorku. W 2009 r. wybrany na prezesa stowarzyszenia Mystery Writers of America, a w 2020 r. zasiada w kapitule Nagrody Bookera. W Wielkiej Brytanii studiował prawo, potem pracował w teatrze i telewizji Granada. Zwolniony po 18 latach w wyniku restrukturyzacji, zainwestował w karierę literacką. W 1997 r. ukazała się jego pierwsza powieść – Poziom śmierci. Zdobyła Anthony Award za najlepszy debiut kryminalny i zapoczątkowała serię thrillerów ze wspólnym bohaterem, byłym żandarmem wojskowym Jackiem Reacherem, do której należą m.in.: Echo w płomieniach, Siła perswazji, Jednym strzałem (zekranizowane jako Jack Reacher z Tomem Cruise’em w roli tytułowej), Elita zabójców, Jutro możesz zniknąć, 61 godzin, Czasami warto umrzeć, Ostatnia sprawa, Nigdy nie wracaj (Tom Cruise ponownie wcielił się w Reachera w ekranizacji tej powieści), Zmuś mnie, Sto milionów dolarów czy Nocna runda.

leechild.com

Tego autora

Jack Reacher

POZIOM ŚMIERCI

UPROWADZONY

WRÓG BEZ TWARZY

PODEJRZANY

ECHO W PŁOMIENIACH

W TAJNEJ SŁUŻBIE

SIŁA PERSWAZJI

NIEPRZYJACIEL

JEDNYM STRZAŁEM

BEZ LITOŚCI

ELITA ZABÓJCÓW

NIC DO STRACENIA

JUTRO MOŻESZ ZNIKNĄĆ

61 GODZIN

CZASAMI WARTO UMRZEĆ

OSTATNIA SPRAWA

POSZUKIWANY

NIGDY NIE WRACAJ

SPRAWA OSOBISTA

ZMUŚ MNIE

STO MILIONÓW DOLARÓW

ADRES NIEZNANY

NOCNA RUNDA

CZAS PRZESZŁY

ZGODNIE Z PLANEM

STRAŻNIK

oraz

NAJLEPSZE AMERYKAŃSKIE OPOWIADANIA KRYMINALNE 2010(współautor)

Tytuł oryginału:

PERSONAL

Copyright © Lee Child 2014All rights reserved

Polish edition copyright © Wydawnictwo Albatros Sp. z o.o. 2021

Polish translation copyright © Andrzej Szulc 2015

Redakcja: Monika Strzelczyk

Zdjęcia na okładce: Johnny Ring Photography (postać i most)

Projekt graficzny okładki oryginalnej: Stephen Mulcahey/TW

Opracowanie graficzne okładki polskiej: Wydawnictwo Albatros Sp. z o.o.

ISBN 978-83-8215-515-0

WydawcaWYDAWNICTWO ALBATROS SP. Z O.O.Hlonda 2a/25, 02-972 Warszawawww.wydawnictwoalbatros.comFacebook.com/WydawnictwoAlbatros | Instagram.com/wydawnictwoalbatros

Niniejszy produkt jest objęty ochroną prawa autorskiego. Uzyskany dostęp upoważnia wyłącznie do prywatnego użytku osobę, która wykupiła prawo dostępu. Wydawca informuje, że publiczne udostępnianie osobom trzecim, nieokreślonym adresatom lub w jakikolwiek inny sposób upowszechnianie, kopiowanie oraz przetwarzanie w technikach cyfrowych lub podobnych – jest nielegalne i podlega właściwym sankcjom.

Przygotowanie wydania elektronicznego: Michał Nakoneczny, hachi.media

Dla Andrew Granta i Tashy Alexander,mojego brata i bratowej,wspaniałych pisarzy i wspaniałych ludzi

1

Osiem dni temu moje życie toczyło się utartym trybem. Zdarzały się w nim dobre rzeczy, zdarzały się i gorsze. Na ogół nie działo się nic specjalnego. Długie leniwe okresy bezczynności przerywane od czasu do czasu jakąś akcją. Zupełnie tak jak w wojsku. I to dzięki wojsku mnie znaleźli. Możesz rozstać się z armią, ale armia nie rozstaje się z tobą. Nie zawsze. I nie do końca.

Zaczęli szukać dwa dni po tym, jak jakiś facet strzelił do prezydenta Francji. Czytałem o tym w gazecie. Strzał z dużej odległości, z karabinu. W Paryżu. Ze mną nie miało to nic wspólnego. Byłem dziesięć tysięcy kilometrów dalej, w Kalifornii, z dziewczyną, którą poznałem w autobusie. Chciała spróbować swoich sił w aktorstwie. Ja nie. Więc po czterdziestu ośmiu godzinach spędzonych w LA ona poszła swoją drogą, a ja swoją. Pojechałem dalej autobusem, najpierw na parę dni do San Francisco, później do Portlandu, na kolejne trzy, a potem ruszyłem jeszcze dalej, do Seattle. I właśnie dlatego znalazłem się blisko Fort Lewis, w autobusie, z którego wysiadły dwie kobiety w mundurach. Na siedzeniu po drugiej stronie przejścia zostawiły egzemplarz „Army Times” z poprzedniego dnia.

„Army Times” to osobliwa stara gazeta. Zaczęto ją wydawać przed drugą wojną światową i nadal wychodzi regularnie co tydzień; zawiera nieaktualne już wiadomości i najprzeróżniejsze artykuły informacyjne, podobne do tego, którego nagłówek zobaczyłem: Nowe przepisy! Zmiany odznak i insygniów. W perspektywie cztery kolejne zmiany kroju mundurów! Powiadano, że wiadomości są u nich nieaktualne, bo zrzynają je ze starych biuletynów Associated Press, ale przy uważnej lekturze wyczuwało się czasami między wierszami prześmiewczy ton. Wstępniaki bywały nieraz dość odważne. Nekrologi – czasami ciekawe.

Dlatego właśnie sięgnąłem po tę gazetę. Niekiedy ktoś umiera i może ci to sprawić radość. Albo i nie. Tak czy owak, trzeba być na bieżąco. Nie było mi to jednak dane, bo przed działem nekrologów trafiłem na ogłoszenia osobiste. W których zawsze jeden weteran szuka innego weterana. Dziesiątki anonsów, wszystkie takie same.

Łącznie z tym, w którym figurowało moje nazwisko.

Dokładnie przede mną, pośrodku strony. Sześć wytłuszczonych słów, zamkniętych w ramce:

Jack Reacher zadzwoń do Ricka Shoemakera

To musiała być robota Toma O’Daya. Przez co później poczułem się głupio. Nie żeby O’Day nie był łebskim facetem. Musiał być. Przetrwał bardzo długo. Naprawdę bardzo długo. Był na stanowisku od niepamiętnych czasów. Już przed dwudziestu laty wyglądał, jakby miał ich sto. Wysoki, chudy, wymizerowany, poruszający się tak, jakby w każdej chwili miał się rozsypać, niczym połamana drabina. Nikt nie wziąłby go za generała. Prędzej za profesora. Na przykład antropologii. Jego rozumowanie było z całą pewnością prawidłowe. Reacher pozostaje poza zasięgiem radaru, a to oznacza autobusy, pociągi, poczekalnie i tanie knajpy, czyli – przypadkowo lub nie – naturalne środowisko wojskowych, którzy „Army Times” kupują w kantynach znacznie częściej niż jakiekolwiek inne publikacje i po których można się spodziewać, że będą zostawiali za sobą tę gazetę, tak jak ptaki zostawiają ziarna z jagód.

I mógł się spodziewać, że wezmę do ręki tę gazetę. Gdzieś. Wcześniej czy później. W końcu. Bo chciałem być na bieżąco. Możesz rozstać się z armią, ale armia nie rozstaje się z tobą. Nie do końca. Z tego, co wiedział i czego mógł się domyślić, zamieszczanie przez dziesięć albo dwanaście tygodni anonsu w dziale ogłoszeń osobistych pozwalało mieć niewielką, lecz realną nadzieję na sukces.

Ale udało się już za pierwszym razem. Dzień po tym, jak gazeta trafiła do kiosków. Dlatego było mi później głupio.

Okazałem się przewidywalny.

Rick Shoemaker był podwładnym Toma O’Daya. W tym momencie pewnie jego zastępcą. Mogłem go oczywiście zignorować. Ale byłem mu winny przysługę. O czym O’Day naturalnie wiedział. Dlatego w ogłoszeniu umieścił nazwisko Shoemakera.

I dlatego musiałem na nie odpowiedzieć.

Przewidywalny aż do bólu.

• • •

Kiedy wysiadłem z autobusu, w Seattle wcale nie padało. Było ciepło. I wszyscy byli jacyś naelektryzowani, w tym sensie, że wypijano tu olbrzymie ilości kawy, co sprawiło, że polubiłem to miasto, a także w tym sensie, że wszędzie było Wi-Fi oraz przenośne urządzenia elektroniczne, co trochę mnie zniechęciło i przez co trudno było znaleźć na rogach ulic staromodne automaty telefoniczne. Ale przy targu rybnym jeden się ostał, w związku z czym stanąłem w niosącej zapachy morza słonej bryzie i wybrałem bezpłatny numer do Pentagonu. Nie ten, który można znaleźć w książce telefonicznej, ale ten, który zapamiętałem dawno temu. Numer specjalnej linii, z którą można się połączyć wyłącznie w nagłych wypadkach. Nie zawsze ma się w kieszeni ćwierćdolarówkę.

Odezwał się operator, powiedziałem, że chcę mówić z Shoemakerem, i przełączono mnie w jakieś inne miejsce w tym samym budynku, w tym samym kraju albo gdzieś indziej na świecie, i po całej serii kliknięć, szumów oraz kilku minutach martwej ciszy usłyszałem jego głos.

– Tak? – zapytał.

– Mówi Jack Reacher.

– Gdzie jesteś?

– Nie macie najróżniejszych urządzeń, które by ci to powiedziały?

– Owszem – odparł. – Dzwonisz z Seattle, z automatu telefonicznego przy targu rybnym. Ale wolimy, kiedy ludzie sami przekazują informacje. Dzięki temu dalsza rozmowa jest łatwiejsza. Bo widać, że współpracują. Zaangażowali się.

– W co?

– W rozmowę.

– Czy my ze sobą rozmawiamy?

– Niekoniecznie. Co widzisz na wprost przed sobą?

Spojrzałem.

– Ulicę – odparłem.

– A po lewej stronie?

– Stragany z rybami.

– Po prawej?

– Kawiarnię po drugiej stronie ulicy.

– Jak się nazywa?

Powiedziałem mu.

– Idź tam i zaczekaj – rzucił.

– Na co?

– Jakieś trzydzieści minut – powiedział i rozłączył się.

• • •

Tak naprawdę nikt nie wie, dlaczego w Seattle przywiązują tak wielką wagę do kawy. Mają tu port, więc może logiczne było wypalanie jej tam, gdzie ją przywieziono, a potem sprzedawanie tam, gdzie ją wypalano, co stworzyło rynek i przyciągnęło innych producentów w taki sam sposób, w jaki wszyscy producenci aut wylądowali w Detroit. A może jest tutaj odpowiednia woda? Albo wysokość, temperatura czy wilgotność? Tak czy inaczej, faktem jest, że kawiarnie mają tutaj przy każdej przecznicy, a każdy poważny miłośnik kawy musi się liczyć z czterocyfrowymi wydatkami w skali rocznej. Lokal po drugiej stronie ulicy był typowy. Styl nadawały mu gołe cegły, rdzawoczerwona farba i popękane drewno, a na tablicy z wypisanym kredą menu było dziewięćdziesiąt procent rzeczy, które wcale nie pasowały do kawy, jak na przykład różnego rodzaju i podawany w różnej temperaturze nabiał, dziwne syropy smakowe na bazie orzechów oraz wiele innych substancji zanieczyszczających środowisko. Zamówiłem zwykłą czarną, bez cukru, w średniej wielkości kubku na wynos, nie w ogromnym cebrze rozmiaru grande, lubianym przez niektórych. Wziąłem do tego kawałek ciasta cytrynowego i usiadłem sam na twardym drewnianym krześle przy dwuosobowym stoliku.

Ciasto zajęło mi pięć minut, kawa kolejne pięć, a osiemnaście minut później pojawił się facet od Shoemakera. Co oznaczało, że jest z marynarki wojennej, bo dwadzieścia osiem minut było całkiem niezłym wynikiem, a marynarka stacjonuje w samym Seattle. No i przyjechał granatowym samochodem. To był zwykły krajowy sedan, nieszczególnie atrakcyjny, ale wypucowany na glans. Facet był bliższy czterdziestki niż dwudziestki i twardy jak gnat. Miał na sobie cywilne ciuchy. Granatową marynarkę, niebieską koszulkę polo i spodnie w kolorze khaki. Marynarka była znoszona, a koszulka i spodnie wyprane chyba tysiąc razy. Prawdopodobnie starszy bosman sztabowy. Z sił specjalnych, prawie na pewno SEALs, bez wątpienia biorący udział w jakiejś tajnej operacji nadzorowanej przez Toma O’Daya.

Wszedł do kawiarni, lustrując kamiennym spojrzeniem wszystkich obecnych, zupełnie jakby miał jedną piątą sekundy, żeby przed rozpoczęciem ostrzału zdecydować, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Informacje, jakie otrzymał, musiały być podstawowe i zwięzłe, zaczerpnięte ze starych akt osobowych, ale wystarczyło wzrost metr dziewięćdziesiąt pięć, waga sto dziesięć kilo. Wszystkie inne osoby w kawiarni pochodziły z Azji, były w większości płci żeńskiej i drobnej postury. Podszedł prosto do mnie.

– Major Reacher? – zapytał.

– Już nie.

– W takim razie pan Reacher?

– Tak – odparłem.

– Generał Shoemaker prosi, by pan się ze mną udał.

– Dokąd?

– Niedaleko.

– Ile gwiazdek?

– Nie rozumiem, proszę pana.

– Ma generał Shoemaker?

– Jedną, proszę pana. Generał brygady Richard Shoemaker, proszę pana.

– Kiedy?

– Co kiedy, proszę pana?

– Dostał awans?

– Dwa lata temu.

– Czy wydaje się to panu równie niezwykłe jak mnie?

Facet przez chwilę milczał.

– Nie mam na ten temat zdania, proszę pana.

– A jak się miewa generał O’Day?

Znowu przez chwilę milczał.

– Nie znam nikogo o takim nazwisku, proszę pana – odpowiedział w końcu.

• • •

Granatowym samochodem okazał się chevrolet impala z policyjnymi deklami i tapicerowanymi siedzeniami. Najświeższą rzeczą na nim była pasta polerska. Facet w granatowej marynarce kluczył ze mną przez chwilę śródmiejskimi uliczkami, a potem pojechał międzystanową I-5 na południe. Tą samą trasą, którą pokonał wcześniej autobus. Minęliśmy ponownie Boeing Field, potem lotnisko Sea-Tac i jechaliśmy dalej w kierunku Tacomy. Facet w marynarce nic nie mówił. Ja też. Siedzieliśmy tam bez słowa, zupełnie jakbyśmy brali udział w zawodach, kto dłużej się nie odezwie, i bardzo nam zależało na wygranej. Wyglądałem przez okno. Wszystko było zielone: wzgórza, morze i drzewa.

Minęliśmy Tacomę i zwolniliśmy w miejscu, gdzie kobiety w mundurach wysiadły z autobusu, zostawiając w nim swój egzemplarz „Army Times”. Wybraliśmy ten sam zjazd. Drogowskazy informowały, że mamy przed sobą wyłącznie trzy bardzo małe miasteczka i jedną bardzo dużą bazę wojskową. Istniało więc spore prawdopodobieństwo, że zmierzamy do Fort Lewis. Okazało się jednak, że niezupełnie. To znaczy formalnie rzecz biorąc, właśnie tam zmierzaliśmy, ale dawniej byśmy tak nie powiedzieli. Zmierzaliśmy do czegoś, co kiedyś nazywało się Bazą Sił Powietrznych McChord, a teraz było połówką Połączonej Bazy Lewis-McChord. Reformy. Politycy zrobią wszystko, żeby zaoszczędzić parę dolców.

Spodziewałem się pewnych korowodów przy bramie, bo z bazy korzystały wspólnie siły lądowe i powietrzne, samochód i kierowca należeli do marynarki, a ja byłem w ogóle nikim. Brakowało tylko piechoty morskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ale władza O’Daya była taka, że musieliśmy tylko lekko zwolnić. Wjechaliśmy do środka, skręciliśmy ostro najpierw w lewo, potem w prawo, przemknęliśmy przez drugą bramę i nagle znaleźliśmy się na płycie lotniska, malutcy niczym polna myszka w porównaniu z olbrzymimi transportowymi C-17. Przejechaliśmy pod ogromnym szarym skrzydłem i prując po czarnym asfalcie, skierowaliśmy się tam, gdzie na płycie stał samotny biały samolot. Firmowy odrzutowiec. Lear, gulfstream czy co tam dzisiaj kupują bogacze. Biała farba lśniła w słońcu. Poza numerem na ogonie nie było na nim w ogóle napisów. Żadnej nazwy, żadnego logo. Silniki pracowały na wolnych obrotach, trap był spuszczony.

Facet w granatowej marynarce zatoczył precyzyjny łuk i zatrzymał się tak, że drzwi impali od mojej strony dzielił niespełna metr od najniższego schodka trapu. Co uznałem za wskazówkę. Wysiadłem i przystanąłem na chwilę na słońcu. Rozkwitła wiosna i pogoda była przyjemna. Samochód, który mnie przywiózł, odjechał, a nade mną w owalnych drzwiach kabiny pojawił się steward. Miał na sobie mundur.

– Proszę pana na górę – powiedział.

Schodki ugięły się nieco pod moim ciężarem. Wspiąłem się po nich i pochylony wszedłem do kabiny. Steward odsunął się na prawo, a po lewej z kokpitu wychylił się kolejny facet w mundurze.

– Witamy pana na pokładzie – oświadczył. – Ma pan dziś do dyspozycji całą załogę i dostarczymy tam pana bez zbędnej zwłoki.

– „Tam”, czyli dokąd? – zapytałem.

– Do celu. – Facet usiadł w fotelu obok drugiego pilota i obaj zabrali się do sprawdzania przyrządów. Ja ruszyłem za stewardem i znalazłem się w kabinie, w której dominowały karmelowa skóra i orzechowy fornir. Byłem jedynym pasażerem. Wybrałem pierwszy lepszy fotel. Steward wciągnął trap, zamknął drzwi i siadł na składanym fotelu za plecami pilotów. Trzydzieści sekund później byliśmy w powietrzu i pięliśmy się ostro do góry.

2

Domyślałem się, że po starcie z McChord skręciliśmy na wschód. Nie mieliśmy zresztą wielkiego wyboru. Na zachodzie była Rosja, Japonia i Chiny i wątpiłem, by tak mały samolot miał tak duży zasięg. Zapytałem stewarda, dokąd lecimy, na co odparł, że nie widział naszego planu lotu. Gówno prawda. Nie cisnąłem go jednak. Jeśli chodzi o inne tematy, okazał się całkiem rozmowny. Poinformował mnie, że samolot to gulfstream IV, który w wyniku postępowania federalnego skonfiskowano nieuczciwemu funduszowi hedgingowemu i przydzielono siłom powietrznym do transportu VIP-ów. Jeżeli tak, to VIP-y sił powietrznych miały nie lada szczęście. Samolot był super. Cichy i solidny, z niesamowitymi fotelami. Rozkładały się w dowolny sposób. A w kąciku kuchennym była kawa. Z prawdziwego ekspresu. Powiedziałem facetowi, żeby go nie wyłączał i że sam będę brał dolewki. Docenił to. Potraktował chyba jako oznakę szacunku. Tak naprawdę nie był oczywiście stewardem. Był kimś w rodzaju ochroniarza, przydzielonym do eskorty, dość twardym, by podołać swoim obowiązkom, i dumnym, że to rozumiem.

Patrzyłem przez okno, przyglądając się najpierw Górom Skalistym, które nisko na dole porośnięte były ciemnozielonymi drzewami, a wysoko na górze pokryte oślepiającym śniegiem. Potem pojawiła się szachownica brązowych pól uprawnych, bez końca zaorywanych, obsiewanych i koszonych, i z rzadka pokrapianych deszczem. Po ukształtowaniu terenu poznałem, że zahaczyliśmy o koniuszek Dakoty Południowej, i zanim znaleźliśmy się nad Iowa, zobaczyłem kawałek Nebraski. Co ze względu na geometryczne zawiłości lotów na dużych wysokościach oznaczało, że zmierzamy raczej na południe. Trasą koła wielkiego. Wyglądającą dziwnie na płaskiej papierowej mapie, ale pasującą jak ulał do kulistej planety. Zmierzaliśmy do Kentucky, Tennessee albo Karoliny Północnej lub Południowej. Może nawet do Georgii.

Mijały kolejne godziny, wypiłem dwa dzbanki kawy i w końcu ziemia zaczęła się przybliżać. Z początku wydawało mi się, że to Wirginia, ale potem zdałem sobie sprawę, że jesteśmy w Karolinie Północnej. Zobaczyłem dwa miasta, które wyglądały na Winston-Salem i Greensboro. Pojawiły się po lewej stronie i zostały w tyle. Co oznaczało, że lecimy na południowy wschód. Żadnych większych miast aż do Fayetteville. Lecz tuż wcześniej jest Fort Bragg. Czyli miejsce, gdzie mieści się dowództwo sił specjalnych. Naturalne środowisko O’Daya.

Kolejny błąd. A właściwie trafna odpowiedź, ale tylko jeśli chodzi o nazwę. Wylądowaliśmy w wieczornym mroku w miejscu, które było kiedyś Bazą Sił Powietrznych Pope, ale później zostało przekazane siłom lądowym. Teraz było to po prostu Pope Field, położone w samym rogu o wiele większego Fort Bragg. Reformy. Politycy zrobią wszystko, żeby zaoszczędzić parę dolców.

Kołowaliśmy dość długo, malutcy na płycie mogącej pomieścić całe lotnicze eskadry. W końcu stanęliśmy przy niewielkim budynku administracyjnym. Zobaczyłem tabliczkę z napisem 47. Jednostka Logistyki, Dowództwo Wsparcia Taktycznego. Pilot wyłączył silniki, a steward otworzył drzwi i opuścił trap.

– Które drzwi? – zapytałem.

– Czerwone.

Zbiegłem na dół i ruszyłem po ciemku przed siebie. Były tylko jedne czerwone drzwi. Otworzyły się, kiedy dzieliły mnie od nich dwa metry. Wyszła przez nie młoda kobieta w czarnym żakiecie i spódnicy. Ciemne rajstopy. Porządne buty. Bardzo młoda kobieta. Na pewno nie przekroczyła trzydziestki. Miała blond włosy, zielone oczy i twarz w kształcie serca. Na której widniał szeroki powitalny uśmiech.

– Jestem Casey Nice – powiedziała.

– Casey i jak dalej?

– Nice.

– Jack Reacher.

– Wiem. Pracuję w Departamencie Stanu.

– W Waszyngtonie?

– Nie, tutaj.

Co było nawet logiczne. Siły specjalne są zbrojnym ramieniem CIA, ta faktycznym ramieniem Departamentu Stanu, a pewne decyzje wymagają udziału wszystkich zainteresowanych stron. Stąd obecność Casey Nice w bazie, pomimo młodego wieku. Może była strategicznym geniuszem. Kimś w rodzaju cudownego dziecka.

– Jest tutaj Shoemaker? – zapytałem.

– Wejdźmy do środka – powiedziała.

Zaprowadziła mnie do małego pokoiku z szybą ze zbrojonego szkła. W środku były trzy fotele, każdy z innego kompletu, wszystkie trochę żałosne i opuszczone.

– Usiądźmy – zaproponowała.

– Po co tu przyleciałem?

– Najpierw musi pan zdać sobie sprawę, że wszystko, co pan od tej chwili usłyszy, jest ściśle tajne. Za ujawnienie tych informacji grozi poważna kara.

– Dlaczego chce mi pani zdradzić tajne informacje? Widzi mnie pani po raz pierwszy w życiu. Nic pani o mnie nie wie.

– Puszczono w obieg pańskie dossier. Ma pan certyfikat bezpieczeństwa. Nie został nigdy uchylony. Wciąż pana obowiązuje.

– Czy wolno mi wstać i odejść?

– Wolałabym, żeby pan został.

– Dlaczego?

– Chcemy z panem porozmawiać.

– Departament Stanu?

– Akceptuje pan to, co powiedziałam o ściśle tajnych informacjach?

Pokiwałem głową.

– Czego chce ode mnie Departament Stanu?

– Mamy pewne zobowiązania.

– To znaczy?

– Ktoś oddał strzał do prezydenta Francji.

– W Paryżu.

– Francuzi zaapelowali o międzynarodową współpracę. W celu odnalezienia sprawcy.

– To nie byłem ja. Byłem w LA.

– Wiemy, że to nie pan. Nie ma pana na liście.

– Jest jakaś lista?

Zamiast odpowiedzieć, wsunęła dłoń między żakiet i bluzkę, wyciągnęła stamtąd złożoną kartkę i mi podała. Papier ogrzał się od jej ciała i lekko wygiął. Ale nie było na nim listy. To był skrócony raport z naszej ambasady w Paryżu. Najprawdopodobniej od szefa komórki CIA. Najważniejsze fakty.

Odległość, z jakiej oddano strzał, była wyjątkowa. Ustalono, że kryjówka snajpera znajdowała się na balkonie apartamentu oddalonego o tysiąc trzysta metrów od miejsca zamachu. Prezydent Francji stał na ustawionym na ulicy podium, osłonięty po bokach taflami grubego kuloodpornego szkła. Jakiś nowy, ulepszony materiał. Z wyjątkiem samego prezydenta nikt nie widział strzału. On sam zobaczył niewiarygodnie odległy, niewielki płomień wylotowy, wysoko i daleko po swojej lewej stronie, a następnie, po ponad trzech długich sekundach, na szybie pojawiła się mała biała gwiazdka, zupełnie jakby siadł na niej blady owad. Długi, bardzo długi strzał. Ale szyba wytrzymała, a odgłos uderzającego w nią pocisku spowodował natychmiastową reakcję i na prezydenta skoczył tłum ochroniarzy. Później odnaleziono wystarczająco dużo fragmentów, by ustalić, że był to przeciwpancerny pocisk kalibru .50.

– Nie ma mnie na liście, bo nie jestem aż tak dobry – powiedziałem. – Tysiąc trzysta metrów to ogromna odległość, jeśli mierzy się do celu wielkości głowy. Pocisk jest w powietrzu przez całe trzy sekundy. To tak, jakby puszczało się kamyk do bardzo głębokiej studni.

Casey Nice pokiwała głową.

– Lista jest bardzo krótka – oznajmiła. – Dlatego Francuzi są zaniepokojeni.

Nie zaniepokoili się od razu. To było jasne. Według zbiorczego raportu przez pierwsze dwadzieścia cztery godziny byli dumni z tego, że zabezpieczyli się na tak dużą odległość i mają takie znakomite kuloodporne szyby. Ale potem dotarła do nich rzeczywistość i zaczęli wydzwaniać po całym świecie. Kto zna tak dobrego snajpera?

– Gówno prawda – powiedziałem.

– W której części? – zapytała Nice.

– Nie obchodzą was Francuzi. Nie aż tak bardzo. Być może wydalibyście stosowne pomruki i kazalibyście stażystom coś odpisać. Ale ta historia wylądowała na biurku Toma O’Daya. Co najmniej na pięć sekund. Co oznacza, że jest ważna. A potem, dwadzieścia osiem minut po moim telefonie, zameldował się po mnie komandos z SEALs i przewieźliście mnie przez kontynent prywatnym odrzutowcem. Jest oczywiste, że zarówno komandos, jak i odrzutowiec byli w pogotowiu, ale jest tak samo oczywiste, że nie mieliście pojęcia, gdzie jestem i kiedy zadzwonię, więc musieliście mieć w pogotowiu całą masę komandosów i całą masę odrzutowców, tu, tam i gdzie indziej, w całym kraju, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Na wszelki wypadek. A skoro chodziło wam o mnie, chodzi wam z pewnością i o innych. Zabezpieczacie się na wszystkie strony.

– Sytuacja bardzo by się skomplikowała, gdyby okazało się, że snajper jest Amerykaninem.

– Dlaczego miałby nim być?

– Mamy nadzieję, że nie jest.

– Co takiego mogę dla was zrobić, co warte jest prywatnego odrzutowca?

W jej kieszeni zadzwonił telefon. Odebrała go, przez chwilę słuchała i schowała.

– Wyjaśni to panu generał O’Day – powiedziała. – Jest gotów się z panem spotkać.

3

Casey Nice zaprowadziła mnie do gabinetu piętro wyżej. Budynek był wysłużony, a jego wyposażenie sprawiało wrażenie tymczasowego. I, moim zdaniem, takie właśnie było. Facet pokroju O’Daya stale się przemieszczał. Miesiąc tutaj, miesiąc tam, w anonimowych koszarach opatrzonych nic nieznaczącymi tabliczkami w rodzaju 47. Jednostka Logistyki, Dowództwo Wsparcia Taktycznego. Na wypadek gdyby ktoś obserwował. Albo dlatego, że ktoś obserwował, jak powiedziałby on sam. Ktoś zawsze obserwował. O’Day przetrwał bardzo długo.

Siedział za biurkiem, a Shoemaker z boku, na krześle, jak powinien każdy dobry zastępca. Shoemaker postarzał się o dwadzieścia lat, czego należało się spodziewać, bo minęło dwadzieścia lat, odkąd go ostatnio widziałem. Przybrał na wadze, a jego żółtawe włosy zrobiły się żółtawo-szare. Miał rumianą nalaną twarz i był ubrany w polowy mundur z wyeksponowaną dumnie gwiazdą.

O’Day w ogóle się nie postarzał. Nadal wyglądał, jakby miał sto lat. Nosił to samo co zawsze, czyli spłowiałą czarną marynarkę, a pod nią sweter z wycięciem w serek, również czarny i tyle razy cerowany, że więcej było na nim cer niż swetra. W związku z czym uznałem, że pani O’Day nadal żyje i ma się dobrze. Nie wyobrażałem sobie, by ktoś inny naprawiał mu odzież.

Kłapnął swoją wystającą siwą szczęką i wbił we mnie schowane pod krzaczastymi brwiami nieruchome oczy.

– Dobrze cię znowu widzieć, Reacher – powiedział.

– Ma pan szczęście, że nie miałem akurat innego ważnego spotkania. Mógłbym złożyć skargę – odparłem.

Nie odpowiedział. Usiadłem na metalowym krześle, pożyczonym, jak się domyślałem, od marynarki. Casey Nice usiadła na podobnym krześle obok mnie.

– Powiedziała ci, że wszystko jest ściśle tajne? – zapytał O’Day.

– Tak – odrzekłem i siedząca obok mnie Casey Nice energicznie pokiwała głową, jakby chciała zdecydowanie potwierdzić, że wykonała co do joty jego rozkazy. O’Day działał tak na ludzi.

– Widziałeś zbiorczy raport? – zapytał mnie.

– Tak – powiedziałem i Casey Nice ponownie pokiwała głową.

– Jakie jest twoje zdanie?

– Uważam, że facet jest dobrym strzelcem.

– Ja też tak uważam – rzekł O’Day. – Musi być dobrym strzelcem, żeby dać gwarancję, że trafi jednym pociskiem z tysiąca trzystu metrów.

To było dla niego typowe. Na studiach nazywali to metodą sokratejską. Rozważenie wszystkich za i przeciw, dzięki czemu można będzie dojść do wniosków podzielanych bez zastrzeżeń przez wszystkich rozumnych ludzi.

– Nie gwarantował trafienia jednym pociskiem – sprostowałem. – Gwarantował trafienie dwoma. Pierwszy miał rozbić szkło. Drugi miał zabić faceta. Pierwszy pocisk od początku miał się rozprysnąć. Albo w najlepszym razie zmienić kierunek. Gdyby szyba pękła, snajper był gotów strzelić ponownie. Decyzję trzeba było podjąć w ułamku sekundy. Oddać kolejny strzał czy się zwijać? Robi wrażenie. Czy to był pocisk przeciwpancerny?

O’Day pokiwał głową.

– Zbadali fragmenty chromatografem gazowym – mruknął w odpowiedzi.

– Czy mamy takie szyby, żeby chronić naszego prezydenta?

– Będziemy mieli jutro.

– To był kaliber pięćdziesiąt?

– Waga tego, co udało się zebrać, wskazuje, że to całkiem prawdopodobne.

– Robi jeszcze większe wrażenie. To wielka paskudna rusznica.

– Z której, jak wiadomo, można trafić z odległości półtora kilometra. I raz z odległości dwóch i pół kilometra trafiono w Afganistanie. Więc może tysiąc trzysta metrów to nie jest aż taki wielki wyczyn.

Metoda sokratejska.

– Moim zdaniem trafienie dwa razy z tysiąca trzystu metrów jest trudniejsze niż trafienie raz z odległości półtora kilometra albo nawet większej – powiedziałem. – Chodzi przede wszystkim o powtarzalność. Moim zdaniem facet ma talent.

– Moim też – przyznał O’Day. – Uważasz, że gdzieś służył?

– Oczywiście. Inaczej nigdy by się tak nie podszkolił.

– Sądzisz, że nadal gdzieś służy?

– Nie. Nie miałby takiej swobody ruchów.

– Zgadzam się.

– Jesteśmy pewni, że oferuje swoje usługi? – zapytałem.

– Jakie jest prawdopodobieństwo, że obywatel, który ma o coś do kogoś żal, był kiedyś światowej klasy snajperem? O wiele bardziej prawdopodobne wydaje się, że obywatel, który ma o coś żal, jest gotów zapłacić za wykonanie usługi. Być może mała grupa obywateli mających o coś żal. Innymi słowy, frakcja. Co podwyższyłoby oferowaną sumę.

– Dlaczego tak się tym przejmujemy? Celem był Francuz.

– Pocisk był amerykański.

– Skąd o tym wiemy?

– Chromatograf gazowy. Przed kilku laty uzgodniono pewne rzeczy. Raczej tego nie nagłaśniano. Właściwie w ogóle nie nagłaśniano. Każdy producent wytwarza stop o innym składzie. Różnice są niewielkie, ale wystarczające. To coś jak podpis.

– W wielu miejscach na świecie zaopatrują się u Amerykanów.

– Ten facet dopiero teraz pojawił się na scenie, Reacher. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z takim profilem. To jego pierwsza robota. Wyrabia sobie nazwisko. I ma cholernie trudne zadanie. Musi trafić dwa razy, i to szybko, z rusznicy kalibru pięćdziesiąt, z odległości tysiąca trzystu metrów. Jeśli mu się uda, do końca życia będzie w pierwszej lidze. Jeśli chybi, spadnie do czwartej. To zbyt wielkie ryzyko. Stawka jest zbyt wysoka. Ale on i tak staje w szranki. Co oznacza, że wie, że trafi. Musi wiedzieć. Na pewno, dwa razy z tysiąca trzystu metrów, bez cienia wątpliwości. Ilu jest takich dobrych snajperów?

To było bardzo trafne pytanie.

– Szczerze? – spytałem. – U nas? Takich dobrych? Moim zdaniem w każdym pokoleniu będziemy mieli szczęście, jeśli znajdzie się takich dwóch w piechocie morskiej, dwóch w siłach lądowych i jeden w SEALs. Łącznie nie więcej niż pięciu służących w wojsku w każdym danym momencie.

– Ale właśnie się zgodziłeś, że nigdzie nie służy.

– Właśnie dlatego musimy dodać jeszcze pięciu z poprzedniego pokolenia. Takich, którzy niedawno odeszli ze służby, są dość starzy, by nie mieć stałego zajęcia, ale dość młodzi, by nadal sprawnie funkcjonować. Właśnie tej grupie powinniście się przyjrzeć.

– To są twoi kandydaci? Poprzednie pokolenie?

– Nie bardzo widzę, kto jeszcze mógłby się zakwalifikować.

– Ile państw tak naprawdę liczy się w tej konkurencji?

– Może pięć, łącznie z nami.

– Jeśli pomnożymy to przez pięciu możliwych kandydatów w każdym kraju, będziemy mieli dwudziestu pięciu snajperów na całym świecie. Zgadza się?

– W przybliżeniu.

– Nie w przybliżeniu. Tak się składa, że wywiadom na całym świecie znanych jest dokładnie dwudziestu pięciu emerytowanych elitarnych snajperów. Nie sądzisz, że ich rządy mają ich na oku?

– Jestem o tym przekonany.

– W związku z tym ilu z nich, twoim zdaniem, może mieć żelazne alibi dowolnego dnia?

– Dwudziestu? – odparłem, wychodząc z założenia, że są bardzo bacznie obserwowani.

– Dwudziestu jeden – powiedział O’Day. – Zostało nam czterech wolnych strzelców. I tu wyłania się problem dyplomatyczny. Jesteśmy niczym czterej siedzący przy stole faceci, z których każdy wpatruje się w trzech innych. Nie chcę, żeby ten pocisk okazał się amerykański.

– Nie mieliśmy na oku jednego z naszych?

– Nie do końca.

– Kogo?

– Ilu znasz tak dobrych snajperów?

– Żadnego – odparłem. – Nie koleguję się ze snajperami.

– Ilu kiedykolwiek znałeś?

– Jednego. Ale to na pewno nie on.

– I jesteś tego pewien, bo…?

– Siedzi za kratkami.

– Skąd o tym wiesz?

– Bo sam go tam wsadziłem.

– Skazano go na piętnaście lat, prawda?

– Z tego, co pamiętam.

– Kiedy?

Metoda sokratejska. Policzyłem w myślach. Sporo lat. Sporo wody upłynęło w Potomacu. Sporo różnych miejsc, sporo różnych ludzi.

– Cholera – mruknąłem.

O’Day pokiwał głową.

– Szesnaście lat temu – powiedział. – Czas szybko płynie, kiedy człowiek dobrze się bawi, prawda?

– Wyszedł?

– Rok temu.

– Gdzie jest teraz?

– Nie ma go w domu.

4

John Kott był pierwszym synem dwojga czeskich emigrantów, którzy uciekli przed dawnym komunistycznym reżimem i osiedlili się w Arkansas. Żylasty chłopak zza żelaznej kurtyny nie różnił się zbytnio od miejscowych oberwańców i dorastał jako jeden z nich. Gdyby nie nazwisko i kości policzkowe, można by pomyśleć, że jego rodzina mieszkała tam od setek lat. W wieku szesnastu lat potrafił zestrzelić wiewiórkę z drzewa z tak dużej odległości, że mało kto to widział. W wieku siedemnastu lat zabił swoich rodziców. Takiego zdania był przynajmniej miejscowy szeryf okręgowy. Nie było żadnych dowodów, ale sporo podejrzeń. Nie miało to jednak większego znaczenia, kiedy rok później zwerbowano go do wojska.

Jak na chudego, żylastego faceta był niezwykle spokojny i cichy. Potrafił obniżyć tętno do trzydziestu uderzeń na minutę i leżeć bez ruchu przez wiele godzin. Miał nadludzki wzrok. Innymi słowy, był urodzonym snajperem. Zdano sobie z tego sprawę nawet w siłach lądowych. Posłano go do szeregu specjalistycznych szkół, a potem skierowano prosto do Delty, gdzie dzięki ciężkiej, wytężonej pracy rozwinął swój talent i stał się kimś w rodzaju gwiazdora w mrocznym świecie tajnych operacji.

W przeciwieństwie jednak do typowego żołnierza sił specjalnych bariera między tym, co robił na służbie, i tym, co robił po służbie, nie była u niego w stu procentach szczelna. Kropnięcie człowieka z odległości tysiąca metrów wymaga czegoś więcej niż tylko talentu i fizycznej sprawności. Wymaga zgody udzielanej gdzieś głęboko w pierwotnej części mózgu, gdzie wzmacniane są albo uchylane fundamentalne zakazy. Strzelec musi naprawdę szczerze wierzyć w to, co myśli: To, co robisz, jest w porządku. To twój wróg. Jesteś od niego lepszy. Jesteś najlepszy na świecie. Każdy, kto stawia ci czoło, zasługuje na śmierć. Większość facetów ma wajchę, która to wyłącza. Jednak Kott nie wyłączał tego do końca.

Poznałem go trzy tygodnie po tym, jak pewien facet został odnaleziony z poderżniętym gardłem w krzakach za barem, daleko w Kolumbii, w Ameryce Południowej. Zabity był sierżantem amerykańskiej armii, służył w Rangersach. Bar upodobali sobie ludzie z kierowanej przez CIA jednostki sił specjalnych i zaglądali tam, kiedy nie musieli patrolować dżungli i strzelać do członków kartelu. W związku z czym grono podejrzanych było bardzo nieliczne i bardzo małomówne. Służyłem wtedy w Dziewięćdziesiątej Dziewiątej Jednostce Żandarmerii i powierzono mi tę sprawę. Tylko dlatego, że nieboszczyk był amerykańskim wojskowym. Gdyby chodziło o cywila, Pentagon zaoszczędziłby na bilecie lotniczym.

Nikt nie puścił pary z gęby, ale razem powiedzieli bardzo wiele. Wiedziałem, kto był w barze, kazałem wszystkim go opisać i każdy dodał jakiś mały szczegół. Mogłem sobie stworzyć obraz. Jeden facet robił to, drugi tamto. Jeden facet wyszedł o jedenastej, drugi o północy. Drugi facet siedział obok pierwszego, który pił rum, a nie piwo. I tak dalej. Miałem rozrysowaną w głowie całą choreografię i poprawiałem ją tak długo, aż wszystko połączyło się w koherentną całość.

Z wyjątkiem Kotta, który był niczym dziura w powietrzu.

Nikt właściwie nic o nim nie powiedział. Ani gdzie siedział, ani co pił, ani z kim rozmawiał. W gruncie rzeczy był kompletnie nieopisany. Mogło to wynikać z różnych przyczyn, między innymi z tego, że chociaż nikt z jednostki nie zamierzał go zakapować, nikomu nie chciało się również zmyślać bajek, by go chronić. Brało się to z jakiegoś rodzaju etyki. A może braku wyobraźni. Tak czy inaczej, decyzja była słuszna. Kłamstwa zawsze wychodzą na jaw. Lepiej nic nie mówić. W ten sposób, całkowicie hipotetycznie, długa i zażarta sprzeczka z nieboszczykiem mogła zniknąć z pola widzenia. Stać się dziurą w powietrzu.

To nie była łatwa sprawa: same dowody poszlakowe, tajna operacja w tle i gwiazdor w roli podejrzanego. Ale trzeba przyznać wojskowym, że poświęcili jej sporo uwagi. I całkiem słusznie stwierdzili, że niczego nie osiągniemy bez przyznania się do winy.

Pozwolili mi przesłuchać Kotta.

Zadawanie pytań polega przede wszystkim na słuchaniu odpowiedzi i przysłuchiwałem się temu, co mówił Kott, bardzo długo, nim doszedłem do wniosku, że facet ma w sobie tyle arogancji, że mógłby nią obdarować cały pułk. Nie rozróżniał tego, co robi się na służbie, od tego, co po służbie. Każdy, kto stawia ci czoło, zasługuje na śmierć – to brednia, jaką powtarzają ci na polu bitwy, a nie sposób na życie.

Ale spotykałem takich ludzi na swojej drodze. To oni mnie ukształtowali. Chcą ci o tym opowiedzieć. Chcą, żebyś zrozumiał. Żebyś zaaprobował. W porządku, być może jakieś tymczasowe głupie przepisy przemawiają w tym momencie przeciwko nim, ale oni są przecież ważniejsi. No, tak czy nie? Prawda?

Pozwoliłem mu mówić, a potem przytakiwałem i w gruncie rzeczy skłoniłem do tego, że sam się przyznał: owszem, w pewnej chwili wdał się w rozmowę z nieboszczykiem. Dalej było już z górki. Chociaż trafniejsze byłoby określenie tego, co się działo, jako wspinanie się pod górę. Miałem wrażenie, jakbym zapalał gaz pod czajnikiem albo pompował oponę w rowerze.

Dwie godziny później podpisał długie i szczegółowe zeznanie. Chodziło w gruncie rzeczy o to, że nieboszczyk nazwał go cipą. To było sedno sprawy. Głupia gadka, która totalnie wymknęła się spod kontroli. Trzeba było jakoś zareagować. Pewnych rzeczy nie można przecież wybaczyć. No, tak czy nie? Prawda?

Ponieważ był gwiazdorem i brał udział w tajnej operacji, poszli z nim na układ. Dostał piętnaście lat za zabójstwo drugiego stopnia. Mnie to pasowało. Obyło się bez sądu wojennego, więc wyrwałem się na tydzień na Fidżi i poznałem tam Australijkę, którą do dziś miło wspominam. Nie miałem zamiaru się skarżyć.

– Nie powinniśmy niczego zakładać z góry – powiedział O’Day. – Nie mamy dowodów, że po wyjściu na wolność miał jakikolwiek kontakt z bronią.

– Ale jest na tej liście?

– Musi być.

– Jakie jest prawdopodobieństwo, że to on? – spytałem.

– Jak jeden do czterech, naturalnie.

– Postawiłby pan na niego pieniądze?

– Nie twierdzę, że to nasz sprawca. Musimy jednak przyjąć do wiadomości, że istnieje dwudziestopięcioprocentowe prawdopodobieństwo, że to on.

– Kto jeszcze jest na tej liście?

– Jeden Rosjanin, jeden Izraelczyk i jeden Brytyjczyk.

– Kott siedział piętnaście lat w więzieniu – przypomniałem.

O’Day pokiwał głową.

– Zastanówmy się, jaki to na niego miało wpływ – oświadczył.

Co było kolejną trafną uwagą. Jak dokładnie może wpłynąć na snajpera piętnaście lat spędzonych za kratkami? Perfekcja w strzelaniu zależy od wielu różnych rzeczy. Mogła ucierpieć kontrola mięśni. W perfekcyjnym strzelaniu chodzi o to, żeby być jednocześnie miękkim i twardym. Wystarczająco miękkim, by zapobiec niekontrolowanemu drżeniu, wystarczająco twardym, by zapanować nad nagłą eksplozją. Mogła się też pogorszyć ogólna kondycja fizyczna, co jest ważne, bo dużo zależy od niskiego tętna i spokojnego oddechu.

– Mógł ucierpieć wzrok – powiedziałem w końcu.

– Dlaczego? – zapytał O’Day.

– Wszystko, na co patrzył w ciągu tych piętnastu lat, znajdowało się dość blisko. Generalnie to były mury. Również mury spacerniaka. Nie skupiał wzroku na niczym, co jest daleko.

Brzmiało to raczej przekonująco. Podobał mi się obraz, jaki się z tego wyłaniał. Kott, który nie był już taki twardy, może lekko rozdygotany, w okularach, zgarbiony, mimo że nie był nigdy wysoki.

Ale w tym momencie O’Day przeczytał więzienny raport sporządzony przed wyjściem Kotta na wolność.

Kott mógł uważać, że jego korzenie tkwią w Czechosłowacji lub w Arkansas, albo i tu, i tu, ale rozplanował swoje piętnaście lat w więzieniu niczym wschodni mistyk i mędrzec. Zaczął uprawiać jogę i medytacje. Ćwiczył fizycznie niezbyt intensywnie, raz dziennie, żeby zachować wewnętrzną siłę i gibkość, a poza tym całymi godzinami siedział w bezruchu, prawie nie oddychając, z pustym wzrokiem utkwionym tysiąc metrów dalej, co, jak twierdził, było mu potrzebne do ćwiczeń.

– Zasięgnąłem języka – powiedział O’Day. – Głównie u dziewczyn, które tu pracują. Ich zdaniem w uprawianym przez Kotta rodzaju jogi chodzi przede wszystkim o bezruch i zrównoważoną siłę. Zapadasz się, zapadasz, zapadasz i nagle trzask-prask, przechodzisz do następnej pozycji. To samo dotyczy medytacji. Opróżnij umysł. Zwizualizuj swój sukces.

– Chce pan powiedzieć, że wyszedł z więzienia w lepszym stanie, niż do niego trafił?

– Przez piętnaście lat ciężko pracował. Skupiony na jednym celu. A karabin to w końcu tylko metalowe narzędzie. Sukces zależy od umysłu i ciała.

– Jak się dostał do Paryża? Ma paszport?

– Pomyśl o frakcjach. O tym, jaka jest ich siła nabywcza. Zdobycie paszportu to najmniejsze z ich zmartwień.

– Kiedy go ostatnio widziałem, podpisywał zeznanie. To było przed ponad szesnastu laty. Nie bardzo wiem, jak mógłbym wam teraz pomóc.

– Musimy się zabezpieczyć na każdą ewentualność.

– Na jaką ewentualność mógłbym wam się przydać?

– Udało ci się go kiedyś złapać – powiedział O’Day. – Jeśli będzie trzeba, możesz go złapać ponownie.

5

W tym momencie do dyskusji włączył się Shoemaker, zupełnie jakbyśmy poznali już ogólny zarys i nadeszła pora na szczegóły. Dużo zależało od motywu ataku. Pewne frakcje nigdy nie wynajęłyby Izraelczyka, co zwiększałoby prawdopodobieństwo do jednego do trzech, tyle że Izraelczyk miał podobno typowo irlandzką urodę i neutralny kryptonim. Może frakcje nie były poinformowane. Co zaciemniłoby jeszcze bardziej obraz. Ostatecznie jednak kwestia motywu została odłożona. Sporządzona przez Departament Stanu lista ludzi, którzy mieli o coś żal do Francuzów, była długa, a wszystkich trzech podejrzanych należało traktować równo. Nie wolno było ich profilować.

– To nadal gówno prawda – powiedziałem, zwracając się do Casey Nice.

– W której części? – zapytała jak wcześniej.

– W tej samej. To zdecydowanie przesadna reakcja. Nie ruszylibyście małym palcem, gdyby Francuzom ziemia paliła się pod stopami. A mimo to zebraliście się tutaj. Zachowujecie się, jakby to było Pearl Harbor. Dlaczego? Co takiego wam zrobi Francja? Przestanie sprzedawać sery?

– Nie mogą zobaczyć, że siedzimy z założonymi rękami.

– Nie mogą was w ogóle zobaczyć. Przenosicie się z miejsca na miejsce i chowacie za fałszywymi tabliczkami. Co jest w porządku. Żaden wywiadowca z jakiejkolwiek ambasady nie domyśli się, kim jesteście i co robicie. Nawet z ambasady Francji. Nie będą wiedzieć, czy im pomagacie, czy nie. Więc czym się tak naprawdę przejmujecie?

– To kwestia reputacji.

– Istnieje dwudziestopięcioprocentowe prawdopodobieństwo, że skazany za pospolite przestępstwa Amerykanin wykonuje gdzieś na świecie prywatne zlecenie. Nie będzie pierwszy ani ostatni. Nasza reputacja zbytnio na tym nie ucierpi. Zwłaszcza że Francuz wcale nie ucierpiał. W końcu nic złego się nie stało.

O’Day poruszył się na krześle.

– Nie my wyznaczamy zasady polityki.

– Ostatnim razem, kiedy stosował się pan do zaleceń Kongresu, Abraham Lincoln chodził w krótkich spodenkach.

– A więc do czyich zaleceń się stosuję?

– Prezydenta – odparłem i ugryzłem się w język.

– Wszyscy są wściekli na Francuzów – podjął O’Day – a to w gruncie rzeczy oznacza, że nikt nie jest na nich wściekły. Nikt nie miał jakiegoś konkretnego powodu, żeby zastrzelić tego faceta. Nie w tym roku. Nie w większym stopniu niż zwykle. Dlatego też wiele wskazuje na to, że to mogła być próba generalna. Nasz człowiek pokazuje, ile jest wart, przed otrzymaniem poważniejszego zlecenia. Które będzie dotyczyć kogo? Nikt tego nie wie, ale każdy się spodziewa, że chodzi o niego. Dlaczego mieliby się tego nie spodziewać? Każdy uważa się za najważniejszą osobę na świecie. Zbliża się szczyt Unii Europejskiej, z udziałem głów państw, a potem mamy G Osiem i G Dwadzieścia. To oznacza ośmiu, a później dwudziestu światowych liderów w jednym miejscu. W tym również naszego. Pozujących do wspólnej fotografii. Stojących nieruchomo z uśmiechami na twarzach. Najprawdopodobniej na schodach jakiegoś publicznego gmachu. Nie chcą, żeby w pobliżu grasował facet, który strzela celnie z odległości tysiąca trzystu metrów.

– Więc chodzi o polityków, którzy trzęsą portkami?

– Dosłownie. Na całym świecie.

– Łącznie z naszym?

– Secret Service popadła w taką paranoję, że osobiste zdanie prezydenta nie ma znaczenia.

– Dlatego zarezerwowaliście dla mnie prywatny odrzutowiec.

– Pieniądze nie grają roli.

– Ale nie zwróciliście się z tym tylko do mnie, prawda? Proszę, niech pan mi powie, generale, że nie polegacie tylko na jednym facecie.

– Mamy wszelką pomoc, jaka jest nam potrzebna – mruknął O’Day.

– To na pewno nie Kott – powiedziałem.

– Z całą pewnością nie wszyscy trzej. Chcesz rzucać kostką czy zabrać się do pracy?

Nie odpowiedziałem. Shoemaker poinformował mnie, że zostanę zakwaterowany w pobliskich koszarach i że nie wolno mi kręcić się po innych częściach bazy. Gdyby ktoś mnie przypadkiem albo oficjalnie pytał, miałem mówić, że jestem cywilnym kontrahentem, specjalistą od załadunku palet. Naciskany, miałem wyjaśnić, że pracuję dla jednostki 47. w związku z problemem, jaki wyłonił się w Turcji. Po wymienieniu przeze mnie nazwy tego kraju pytający dojdzie do wniosku, że chodzi o pociski balistyczne, i jeśli ma dobre zamiary, wycofa się, a jeśli złe, zostanie mylnie poinformowany. Co, zdaniem O’Daya, stanowiło najbardziej pożądane wyjście.

– Kto szuka pozostałych trzech? – zapytałem.

– Ich własne służby w swoich krajach – odparł O’Day.

– A nie Francuzi we Francji?

– Uważają, że wrócił do domu i gdzieś się zaszył.

– Może to emigrant. Rosjanin, który mieszka we Francji. Albo Izraelczyk czy facet z Wielkiej Brytanii. Mieszkający na starej farmie albo w willi nad morzem.

– Być może nie wzięli tego pod uwagę.

– Czy Kott wyjechał stąd i zamieszkał we Francji?

O’Day pokręcił głową.

– Wrócił do Arkansas.

– I?

– W pierwszym miesiącu posłaliśmy kilka razy drona nad jego dom. Nie zauważyliśmy nic niepokojącego. A potem dron był potrzebny gdzie indziej i odstawiliśmy Kotta na tylny palnik.

– A teraz?

– Wysłaliśmy drona ponownie. Dom Kotta jest pusty. Nie ma śladów życia.

• • •

Casey Nice odprowadziła mnie do koszar, o których wspomniał Shoemaker i które okazały się prowizoryczną małą wioską składającą się z przenośnych jednostek mieszkalnych przerobionych z szesnastometrowych kontenerów. Dwa metry czterdzieści centymetrów wysokości, dwa metry czterdzieści centymetrów szerokości, wycięte otwory na drzwi i okna, doprowadzone woda i prąd. Mój kontener był pomalowany na piaskowożółto i prawdopodobnie wrócił niedawno z Iraku. Mieszkałem w gorszych warunkach. Noc była przyjemna. Wiosna w Karolinie Północnej. Zbyt wcześnie, żeby zrobiło się gorąco, zbyt późno, żeby zmarznąć. Na niebie widać było gwiazdy i widmowe pasma chmur.

– Mieszka pani w jednym z tych klocków? – zapytałem, kiedy przystanęliśmy przy moich metalowych drzwiach.

Casey Nice wskazała następny rząd.

– W tym białym – odparła. Jeśli jej stał przy Pierwszej Ulicy, mój stał przy Drugiej.

– Na to się pani pisała? – zapytałem.

– To miejsce, w którym teoria sprawdza się w praktyce – odpowiedziała. – Nie narzekam.

– To na pewno nie Kott – powtórzyłem. – Jeśli chodzi o snajperów, Rosjanie mają ich najwięcej i są najlepsi. A Izraelczycy lubią kaliber pięćdziesiąt.

– Tym, co nas niepokoi, jest joga. Najwyraźniej Kott miał w życiu jakiś cel. Po wyjściu na wolność planował podjęcie tego, co przerwał. – Kiwnęła głową, jakby zrobiła to, co do niej należało, i odeszła, zostawiając mnie przed drzwiami. Otworzyłem je i wszedłem do środka.

Wnętrze wyglądało dokładnie tak, jak może wyglądać szesnastometrowy kontener z falistej blachy, pomalowany wszędzie błyszczącą białą farbą, z urządzonymi w amfiladzie kącikiem wypoczynkowym, kuchnią, łazienką i sypialnią. Zupełnie jak w staroświeckiej salonce. Okna miały osłony, które po rozłożeniu tworzyły blaty robocze. Podłoga była ze sklejki. Rozpakowałem się, co polegało na wyjęciu z kieszeni mojej składanej szczoteczki do zębów, rozłożeniu jej i włożeniu do kubka w łazience. Zastanawiałem się, czy nie wziąć prysznica, ale nie zdążyłem tego zrobić, bo rozległo się pukanie do drzwi. Ruszyłem z powrotem przez wąski zagracony prostopadłościan i otworzyłem je na oścież.

Kolejna kobieta w czarnym żakiecie, spódnicy, ciemnych rajstopach i porządnych butach. Ta w wieku bardziej zbliżonym do mojego. Widać, że nawykła do wydawania poleceń. Włosy srebrzystoszare, ładnie przycięte, ale nie układane i nie farbowane. Twarz kiedyś ładna, a teraz atrakcyjna.

– Pan Reacher? Jestem Joan Scarangello – powiedziała, podając mi rękę.

Uścisnąłem ją. Miała szczupłą, lecz silną dłoń. Proste, kwadratowe, krótko przycięte paznokcie. Przezroczysty lakier. Żadnych pierścionków.

– CIA? – zapytałem.

– To nie powinno być aż tak widoczne – odparła z uśmiechem.

– Spotkałem się już z ludźmi z Departamentu Stanu i sił specjalnych. Domyśliłem się, że wkrótce pojawi się ktoś od was.

– Mogę wejść?

Mój kącik wypoczynkowy miał dwa metry czterdzieści wysokości, dwa metry czterdzieści szerokości i około czterech metrów długości. W sam raz dla dwojga. Meble były przyśrubowane do podłogi: krótka kanapa i dostawione do siebie dwa małe fotele. Jak w kamperze albo w studyjnym projekcie nowej kabiny gulfstreama. Usiadłem na kanapie, a Joan Scarangello na jednym z foteli i ustawiliśmy się pod odpowiednimi kątami, by móc patrzeć sobie prosto w oczy.

– Jesteśmy panu bardzo wdzięczni za pomoc – zagaiła.

– Jeszcze nic nie zrobiłem – odparłem.

– Ale jestem pewna, że pan zrobi, jeśli okaże się to konieczne.

– Czyżby FBI przestało się zajmować tym, co do niego należy? Czy to nie oni szukają normalnie Amerykanów, którzy przebywają w Stanach?

– Kott może nie przebywać w Stanach. Obecnie.

– W takim razie to do was należy wykonanie zadania.

– I wykonujemy je. Korzystając z najlepszego wsparcia, jakie możemy uzyskać. Nie robiąc tego, dopuścilibyśmy się zaniedbania. Zna pan faceta.

– Przyskrzyniłem go przed szesnastu laty. Poza tym nic o nim nie wiem.

– Najpierw szczyt Unii Europejskiej, następnie G Osiem, czyli ośmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata, a potem G Dwadzieścia – powiedziała. – Europa, osiem największych światowych gospodarek i dwadzieścia największych światowych gospodarek. Głowy państw, wszyscy w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Z definicji wszyscy z wyjątkiem jednego na obcym terenie. Jeśli jeden z nich zginie, to będzie klęska. Jeśli zginie więcej niż jeden, to będzie katastrofa. A wspomniał pan, zdaje się, że snajper w Paryżu mógł strzelić dwa razy. Więc właściwie dlaczego ma się ograniczać do dwóch strzałów? Niech pan sobie wyobrazi, że zginie trzech albo czterech przywódców. Będziemy mieli totalny paraliż. Załamanie rynków, powrót do recesji. Ludzie zaczną głodować. Mogą wybuchnąć wojny. Rozpadnie się cały światowy ład.

– Może powinni odwołać te szczyty.

– Ten sam skutek. Światem trzeba rządzić. Nie mogą tego robić przez telefon.

– Przez miesiąc albo dwa mogliby spróbować.

– Ale kto ma to zaproponować? Kto wykona pierwszy ruch? My przed Rosjanami? Czy Rosjanie przed nami? Czy Chińczycy przed kimkolwiek?

– Więc to wyłącznie kwestia testosteronu?

– A co nią nie jest? – rzuciła Joan Scarangello.

– Skoro mowa o rządzeniu światem, nie mam nawet telefonu – powiedziałem.

– A chciałby pan mieć?

– Chodzi mi o to, że John Kott jest facetem, z którym spędziłem jeden dzień szesnaście lat temu. Nie mam żadnych środków, żadnej łączności, żadnych baz danych, kompletnie nic.

– My to mamy. Przekażemy panu wszystkie tropy.

– A potem wyślecie mnie, żebym go dorwał?

Joan Scarangello milczała.

– Na tym to polega, proszę pani – powiedziałem. – Wiem, że dopiero tu dotarłem, ale nie urodziłem się wczoraj. Nie wypadłem sroce spod ogona. Jeśli to Kott jest sprawcą, chcecie, żebym zaczął się koło niego kręcić, bo wtedy ci, którzy mu płacą, będą chcieli mnie wyeliminować. Jedna z frakcji, jak lubi powtarzać O’Day. Mam ich wywabić z ukrycia. To wszystko. Jestem tylko przynętą.

Wciąż milczała.

– A może chcecie, żeby to sam Kott próbował mnie załatwić. Jest w końcu na mnie porządnie wkurzony. Wsadziłem go na piętnaście lat za kratki. To pokrzyżowało mu chyba w dużym stopniu życiowe plany. Na pewno nie darzy mnie sympatią. Może w całej tej historii z jogą chodziło przede wszystkim o mnie, a nie o generalne podniesienie kwalifikacji.

– Nikt nie myśli o tym w kategoriach przynęty.

– Bzdura. Tom O’Day myśli o wszystkim i wybiera najłatwiejszą i najbardziej efektywną strategię.

– Boi się pan?

– Zna pani kogoś z piechoty?

– W tej bazie jest ich wielu.

– Niech pani z nimi pogada. Ci z piechoty mają przesrane życie. Sterczą w błocie i w okopach, są przemoczeni, zmarznięci i głodni, spadają na nich pociski moździerzowe, bomby i rakiety, przed sobą mają drut kolczasty i gniazda karabinów maszynowych, ale wie pani, czego nie lubią najbardziej?

– Snajperów – odparła.

– Zgadza się. Przypadkowa śmierć, nie wiadomo skąd, nie wiadomo kiedy i nie wiadomo gdzie. Bez uprzedzenia i ostrzeżenia. Codziennie w każdej minucie. Ani chwili ulgi. Niewyobrażalny stres. Niektórzy od tego dosłownie wariują. I potrafię to zrozumieć. W tym momencie siedzę w małym metalowym pudle i cieszę się z tego bardziej, niż powinienem.

– Poznałam kiedyś pańskiego brata – oznajmiła Scarangello.

– Naprawdę?

Pokiwała głową.

– Joego Reachera. Byłam młodą oficer prowadzącą, a on służył w wywiadzie wojskowym. Pracowaliśmy razem przy pewnej sprawie.

– Teraz powie mi pani, że dobrze o mnie mówił i twierdził, że lepiej ze mną nie zadzierać. Będzie się pani powoływać na nieżyjącą osobę.

– Przykro mi, że już nie żyje. Ale rzeczywiście dobrze o panu mówił.

– Gdyby Joe tu był, kazałby mi trzymać się od tej sprawy jak najdalej. Nazwa miejsca jego pracy mówi sama za siebie. Wywiad wojskowy. Poza tym znał Toma O’Daya.

– Nie lubi pan O’Daya?

– Moim zdaniem ktoś powinien dać mu medal, posłać kulkę w łeb i nazwać jakiś most jego imieniem.

– Może to nie najlepszy pomysł.

– Dziwię się, że nadal działa w branży.

– To dzięki tego rodzaju historiom nadal działa w branży. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. To on pociąga za wszystkie sznurki.

Nie odpowiedziałem.

– Nie będziemy tu pana trzymać siłą – mruknęła Scarangello.

Wzruszyłem ramionami.

– Jestem winien Rickowi Shoemakerowi przysługę – powiedziałem. – Zostanę.

Przewidywalny aż do bólu.

6

Scarangello zaraz potem wyszła, zostawiając po sobie niewyraźny zapach perfum, a ja wziąłem prysznic i położyłem się spać. O’Day zaczynał każdy dzień od konferencji i zamierzałem wziąć w niej udział zaraz po śniadaniu. Którego nie miałem, niestety, gdzie zjeść. W świetle dnia okazało się, że zajmujemy sam róg Pope Field, które było ogromne. Według moich obliczeń miałem co najmniej półtora kilometra do najbliższej stołówki. Może nawet pięć kilometrów. A nie wolno mi było kręcić się po bazie. Przemierzanie bez upoważnienia Fort Bragg nie byłoby zbyt roztropne. Zwłaszcza w obecnych okolicznościach. Tak naprawdę w żadnych okolicznościach.

Ruszyłem więc z powrotem w stronę czerwonych drzwi i znalazłem Casey Nice w pokoju, w którym stał stół. Na stole były półmiski z muffinkami i drożdżówkami oraz wielkie pojemniki z kawą. Z Dunkin’ Donuts, nie z wojskowej stołówki. Prywatny catering. Zrobią wszystko, żeby zaoszczędzić parę dolców.

– Wygodnie się panu mieszka? – zapytała Casey Nice.

– Lepsze to niż spanie w wydrążonej kłodzie – odparłem.

– Tam pan normalnie sypia?

– Tak się tylko mówi.

– Ale dobrze pan spał?

– Znakomicie.

– Spotkał się pan z kimś wczoraj wieczorem?

– Z niejaką Joan Scarangello.

– To dobrze.

– Kim ona jest dokładnie?

– Zastępczynią wicedyrektora operacji.

Co mogłoby się wydać podrzędnym stanowiskiem, ale nim nie było. W świecie CIA zastępca wicedyrektora operacji należy do najwyższego wewnętrznego kręgu. To jedna z trzech albo czterech najlepiej zorientowanych osób na tej planecie. Normalnie powinna urzędować w Langley w gabinecie mniej więcej osiem razy większym od mojego kontenera, przy biurku z większą liczbą telefonów, niż widziałem w ciągu całego życia.

– Naprawdę podchodzą do tego bardzo poważnie, prawda? – zapytałem.

– Chyba muszą, nie sądzi pan?

Nie odpowiedziałem na to pytanie, a chwilę później do pokoju weszła Scarangello we własnej osobie. Skinęła głową na powitanie, wzięła słodką bułeczkę i filiżankę kawy i wyszła. Ja wziąłem dwie muffinki, pustą filiżankę i cały pojemnik z kawą. Zamierzałem postawić go przed sobą z dzióbkiem skierowanym w moją stronę. Ze stałą możliwością dolewki. Niczym alkoholik grzejący stołek przy barze.

• • •

Poranna konferencja odbywała się na piętrze, w sali przylegającej do gabinetu O’Daya. Nic wyszukanego. Po prostu cztery zestawione ze sobą stoły i osiem krzeseł dla nas pięciorga. Shoemaker, O’Day i Scarangello zajęli już swoje miejsca. Casey Nice usiadła obok Scarangello, a ja tam, gdzie po obu stronach miałem puste krzesła. Ustawiłem przed sobą kawę i ugryzłem kawałek muffinki.

Shoemaker zabrał głos jako pierwszy. Znowu miał na sobie mundur polowy z generalską gwiazdą, co było do przewidzenia, ale jego wstępna analiza była wystarczająco wnikliwa, by uznać, że na nią zasłużył.

– Polski rząd ogłosi chyba wkrótce przyspieszone wybory – powiedział. – Greków też prawdopodobnie to czeka. Można by to uznać za normalną rzecz, jaka zdarza się w demokracji, ale kiedy przewertujemy dokładnie Konstytucję Unii Europejskiej, znajdziemy tam przepis pozwalający odwołać naradę głów państw, jeśli w dwóch państwach członkowskich odbywają się akurat wybory. Innymi słowy, przywódcy zrejterowali. Szczyt Unii Europejskiej się nie odbędzie. To skupia naszą uwagę na szczycie G Osiem za trzy tygodnie. Te plany na razie nie ulegają zmianie. Mamy zatem czas i cel ataku.

Zaczerpnąłem powietrza, żeby się odezwać, ale O’Day wyciągnął w moją stronę otwartą dłoń, jakby dawał psu komendę „siad!”.

– Masz zamiar nas ostrzec, że to tylko daleko idąca spekulacja i że prawdziwy cel może być zupełnie inny. Co może się okazać prawdą, ale zrozum, że nie obchodzi nas żaden inny cel. Jeśli ofiarą zamachu padnie ktoś inny, będziemy tańczyć ze szczęścia. Dopóki do tego nie dojdzie, zakładamy dla celów operacyjnych, że planowany zamach na jednego ze światowych przywódców jest faktem stwierdzonym.

– Chciałem jedynie zapytać, kto uczestniczy w szczycie G Osiem – powiedziałem.

Musiało to być chyba głupie pytanie, bo wszyscy zaczęli się wiercić i nikt nie odpowiedział.

– My, Kanada, Zjednoczone Królestwo, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Rosja – odezwała się w końcu Casey Nice.

– To nie są największe światowe gospodarki – zauważyłem.

– Kiedyś były – stwierdziła Scarangello. – Niektóre rzeczy są wyryte w kamieniu.

– Więc jeśli ta sprawa ma tło osobiste albo nacjonalistyczne, wtedy celem może być przywódca któregokolwiek z tych krajów. Ale jeśli terroryści chcą w ten sposób dać coś ważnego do zrozumienia, w takim razie, z całym należnym szacunkiem, to raczej nie będzie prezydent Włoch. Bo kto by na to w ogóle zwrócił uwagę? Rządy i tak zmieniają się tam co trzy tygodnie. I nie Kanada. Nie rozpoznałbyś ich szefa rządu, nawet gdyby przyszedł zrobić zakupy w twoim sklepie. To samo dotyczy Japonii. I Francji. A także Zjednoczonego Królestwa. Świat nie stanie na krawędzi katastrofy, jeśli jakiś nadęty mydłek straci życie. Z Niemcami byłby pewnie mały problem.

Scarangello pokiwała głową.

– Największa gospodarka Europy, jedyny kraj w regionie, który prowadzi poważną politykę fiskalną. I całkiem nowa mentalność, opierająca się na tym, że politycy nie mogą padać ofiarą zamachów. Mogłyby się wydarzyć różne rzeczy. A Niemcy spadłyby z bardzo wysokiego konia.

– A zatem to może dotyczyć nas, Rosji i Niemiec. Co czyni sytuację łatwą do opanowania. Trzymajcie po prostu tych facetów pod kloszem. Nie pozwólcie im zaczerpnąć świeżego powietrza. Niech pozostałych pięciu przechadza się po dziedzińcu. Albo wyślijcie również zastępców tych trzech, żeby było komu zrobić fotki. Można by to zinterpretować zupełnie inaczej. Jesteśmy tacy dzielni, że wysłaliśmy ich obu.

O’Day pokiwał głową.

– To jest plan B i został już sporządzony. Plan A polega na tym, żeby znaleźć Johna Kotta. I liczyć na to, że Londyn, Moskwa i Tel Awiw odniosą podobny sukces.

– Wiemy coś na temat ich snajperów?

– Wiemy o nich wszystko. Brytyjczyk jest byłym żołnierzem SAS, nazywa się Carson. W mundurze, choć nikt tego oficjalnie nie przyzna, położył trupem przeszło pięćdziesiąt osób na całym świecie, jedną z nich z odległości prawie dwóch kilometrów, co zostało udokumentowane i zweryfikowane. Rosjanin to facet o nazwisku Dacew. Jego pierwszy instruktor walczył jeszcze pod Stalingradem, co oznacza twardą szkołę. Izraelczyk nazywa się Rozan. Najlepszy, jakiego kiedykolwiek widzieli, jeśli chodzi o karabin Barrett kalibru pięćdziesiąt, a to naprawdę wysoka rekomendacja w izraelskich siłach zbrojnych.

– Wygląda na to, że wszyscy są lepsi od Kotta.

– Nie, wygląda na to, że wszyscy są równie dobrzy jak on. Dla Kotta tysiąc trzysta metrów to była bułka z masłem. Coś rutynowego. To znaczy zanim go przyskrzyniłeś.

– Mówi pan to takim tonem, jakbym nie powinien tego robić, generale.

– Był wart więcej niż ten trep, którego zabił.

– Gdzie odbywa się szczyt G Osiem? – zapytałem.

– W Londynie – odparł O’Day. – Technicznie rzecz biorąc, tuż za granicą miasta. W czymś w rodzaju książęcej rezydencji albo starego zamku.

– Mają tam fosę?

– Nie jestem pewien.

– Może powinni zacząć ją kopać.

– Cały plan polega na tym, żeby nie trzeba było tego robić.

– Tak czy owak, nie mogę wam tam pomóc. Mam nieważny paszport.

– W tej sprawie powinien pan się zwrócić do Departamentu Stanu – powiedział O’Day.

Podniósł wzrok i Casey Nice wsunęła dłoń pod żakiet, podobnie jak wówczas, gdy pokazała mi raport z ambasady. Wyjęła stamtąd cienką niebieską książeczkę i przesunęła ją po stole w moją stronę. Była tak samo ciepła jak kartki raportu.

To był paszport, z moim nazwiskiem i zdjęciem, wydany dzień wcześniej na dziesięć lat.

7

Zaraz potem konferencja dobiegła końca i zostałem zaproszony do gabinetu Ricka Shoemakera, który poprosił, bym przed podróżą do Arkansas opracował szczegółowy plan taktyczny. Trochę mnie to rozbawiło. Arkansas nie wymagało opracowywania szczegółowego planu taktycznego. I to był zły kierunek.

– Facet na pewno został w Europie – powiedziałem. – Prawdopodobnie jest już w Londynie. Jeśli to w ogóle on.

– Joan Scarangello przekazała nam, że w pełni rozumiesz swoją rolę – rzekł Shoemaker.

Jestem tylko przynętą.

– Mówi pan serio? – zapytałem.