Rodzina Mansona. Część 1 - Kristoffer Lind - ebook + audiobook

Rodzina Mansona. Część 1 ebook

Kristoffer Lind

0,0
16,90 zł

-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Charles Manson to zapewne najsłynniejszy przywódca sekty w historii. Z łatwością przychodziło mu uwodzenie młodych kobiet, faszerowanie ich narkotykami i wykorzystywanie seksualnie. Bez żadnych oporów nakłaniał swoich wyznawców do brutalnych czynów. Członkowie tego kultu zapisali się w zbiorowej pamięci przede wszystkim jako mordercy Sharon Tate, żony Romana Polańskiego. 

Jest to pierwszy z dwóch odcinków poświęconych Rodzinie Mansona i popełnionym przez nią bestialskim morderstwom, które w latach 60. wstrząsnęły całym światem. 

Seria „Potęga kultu” przybliża historię najosobliwszych i najbrutalniejszych sekt w historii. W poszczególnych odcinkach dowiecie się między innymi o religijnych wspólnotach wierzących w UFO czy dziwnych rytuałach okultystycznych. Niemniej, jedna rzecz pozostaje niezmienna: na czele każdego kultu stoi charyzmatyczny przewodnik, który potrafi przyciągać do siebie rzeszę wyznawców. 

Kim byli ci przywódcy? Czym się kierowali? Jak to możliwe, że zawładnęli umysłami zwykłych ludzi? 

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 28

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Ty­tuł ory­gi­nału: Sek­tens magt – Man­son­fa­mi­lien, del 1

Prze­kład z ję­zyka duń­skiego: Agata Lu­bo­wicka

Co­py­ri­ght © Kri­stof­fer Lind, 2023

This edi­tion: © Word Au­dio Pu­bli­shing In­ter­na­tio­nal/Gyl­den­dal A/S, Co­pen­ha­gen 2023

Pro­jekt gra­ficzny okładki: Si­mon Lil­holt

Re­dak­cja: Wi­told Ko­wal­czyk

Ko­rekta: Mag­da­lena Mie­rze­jew­ska

ISBN 978-91-8076-161-1

Kon­wer­sja i pro­duk­cja e-bo­oka: www.mo­ni­ka­imar­cin.com

Wszel­kie po­do­bień­stwo do osób i zda­rzeń jest przy­pad­kowe.

Word Au­dio Pu­bli­shing In­ter­na­tio­nal/Gyl­den­dal A/S

Kla­re­bo­derne 3 | DK-1115 Co­pen­ha­gen K

www.gyl­den­dal.dk

www.wor­dau­dio.se

W obec­no­ści sztyw­nych osób w gar­ni­tu­rach i z po­waż­nymi mi­nami Char­les Man­son zo­staje wpro­wa­dzony na salę roz­praw przez dwóch po­staw­nych funk­cjo­na­riu­szy służby wię­zien­nej. Jego czarne włosy są dłu­gie, broda przy­strzy­żona, biała ko­szula roz­cheł­stana pod szyją. Męż­czy­zna idzie tak jak zwy­kle, nieco chwiej­nym kro­kiem, przez chwilę roz­ma­wia z ze­bra­nymi dzien­ni­ka­rzami, śmieje się i żar­tuje, spra­wia­jąc wra­że­nie ab­so­lut­nie nie­wzru­szo­nego całą sy­tu­acją. Po nim, ra­mię w ra­mię, nad­cho­dzą trzy dwu­dzie­sto­kil­ku­let­nie ko­biety. No­szą ob­szerne su­kienki w ja­skra­wych ko­lo­rach i wy­glą­dają, jakby wy­bie­rały się na we­sele, a nie na roz­prawę w cha­rak­te­rze oskar­żo­nych. Wszyst­kie trzy z uśmie­chem śpie­wają pio­senkę, eskor­to­wane do wej­ścia na salę roz­praw, jak naj­da­lej od licz­nie zgro­ma­dzo­nych dzien­ni­ka­rzy i ka­me­rzy­stów za wszelką usi­łu­ją­cych zro­bić zdję­cie lub zdo­być ja­kąś wy­po­wiedź.

Te trzy roz­śpie­wane i uśmiech­nięte młode ko­biety są oskar­żone o po­peł­nie­nie z roz­kazu Man­sona bru­tal­nych, ma­ka­brycz­nych mor­derstw. Prasa ochrzciła je jego „anioł­kami”. Te­raz, idąc obok sie­bie z sze­ro­kim uśmie­chem, z pio­senką na ustach, wy­dają się po­grą­żone we wła­snym świe­cie. Nie wi­dać po nich oznak żalu czy skru­chy.

Prasa szcze­gól­nie in­te­re­suje się Su­san At­kins. Po­dobno to z jej ręki zgi­nęła ak­torka Sha­ron Tate, bę­dąca w ósmym mie­siącu ciąży. Dzien­ni­ka­rze pro­szą ko­bietę, żeby na­zwała swoje uczu­cia albo żeby zdra­dziła im coś o Man­so­nie – py­tają o wszystko, po­cząw­szy od współ­udziału męż­czy­zny w mor­der­stwach po jej uczu­cia wzglę­dem niego. At­kins to jed­nak igno­ruje. Od­po­wiada, że Man­son, tak jak ona, czuje się do­brze, i z uśmie­chem daje się od­cią­gnąć funk­cjo­na­riu­szom od tło­czą­cych się wo­kół niej przed­sta­wi­cieli prasy.

Czy­tasz se­rię Po­tęga Kultu. Przy­bliża ona syl­wetki bu­dzą­cych naj­więk­szą grozę przy­wód­ców grup wy­zna­nio­wych w hi­sto­rii. Kim byli? Czym się kie­ro­wali? Jak to moż­liwe, że za­wład­nęli umy­słami zwy­kłych lu­dzi i byli w sta­nie ich na­kło­nić do mor­do­wa­nia in­nych osób lub po­peł­nia­nia sa­mo­bójstw? Spró­bu­jemy zro­zu­mieć czło­wieka kry­ją­cego się za tymi po­twor­nymi czy­nami.

Część ta opo­wiada o Char­le­sie Man­so­nie, za­pewne naj­słyn­niej­szym przy­wódcy sekty w hi­sto­rii, i o jego fa­na­tycz­nych zwo­len­ni­kach zwa­nych Ro­dziną. Wśród nich są przede wszyst­kim ko­biety – uwie­dzione, wy­ko­rzy­sty­wane, fa­sze­ro­wane nar­ko­ty­kami i na­kła­niane do okrut­nych czy­nów. Jest to także opo­wieść o ru­chu hip­pi­sow­skim, który stra­cił nie­win­ność, o Hol­ly­wood i wiel­kich gwiaz­dach tam­tych lat.

W dość nie­ocze­ki­wany spo­sób ta hi­sto­ria bę­dzie też do­ty­czyła Be­atle­sów, mu­zycz­nego fe­no­menu wszech cza­sów. Spró­bu­jemy wej­rzeć w psy­cho­tyczny umysł męż­czy­zny ma­ją­cego tak dużą ob­se­sję na punk­cie bry­tyj­skiego ze­społu, że uwa­żał ich wręcz za pół­bo­gów i pro­ro­ków, two­rzą­cych spe­cjal­nie dla niego i w swo­ich pio­sen­kach prze­ka­zu­ją­cych mu za­szy­fro­wane pro­roc­twa.

Oto Man­son i jego aniołki – hip­pi­sow­ski sen, który zmie­nił się w je­den z naj­bar­dziej ab­sur­dal­nych i mrocz­nych roz­dzia­łów hi­sto­rii Sta­nów Zjed­no­czo­nych i który do dziś nie prze­staje prze­ra­żać i fa­scy­no­wać.

Char­les Man­son przy­cho­dzi na świat w 1934 roku na sen­nych pe­ry­fe­riach stanu Ohio – w śro­do­wi­sku zdo­mi­no­wa­nym przez prze­moc, nar­ko­tyki i al­ko­hol. Jego matka ma wtedy tylko pięt­na­ście lat. Bio­lo­giczny oj­ciec to al­ko­ho­lik, z któ­rym syn ni­gdy nie bę­dzie miał stycz­no­ści. Matka Man­sona nie umie spro­stać za­da­niu wy­cho­wy­wa­nia dziecka i od­daje je pod opiekę róż­nym oso­bom, pod­czas gdy sama znika z domu na ca­ło­dniowe li­ba­cje ra­zem ze swoim bra­tem Lu­the­rem. W okre­sie, gdy Man­son wciąż jest nie­mow­lę­ciem, ko­bieta wy­cho­dzi za mąż, ale roz­wo­dzi się w 1937 roku, gdy Char­les ma trzy lata. Za­le­d­wie dwa lata póź­niej ona i jej brat zo­stają za­trzy­mani za na­paść oraz próbę kra­dzieży i ska­zani na od­po­wied­nio pięć i dzie­sięć lat wię­zie­nia.