PZPR a sądownictwo w latach 1980-1985 - Niewiński Kamil - książka

PZPR a sądownictwo w latach 1980-1985 książka papierowa

Niewiński Kamil

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy


Opis

Niniejsza książka przedstawia zderzenie dwóch skrajnych wizji funkcjonowania sądownictwa: niezależnego i samorządnego („Solidarność”) oraz podległego władzy (PZPR).
Publikacja prezentuje wpływ, jaki na środowisko sędziowskie wywarła „solidarnościowa” rewolucja oraz bogatą dyskusję publiczną nad reformą sądownictwa z lat 1980-1981. Koncepcje wysuwane wówczas przez „Solidarność” dekadę później stały się podstawą prze-mian w sądownictwie w okresie transformacji ustrojowej w Polsce. Zanim jednak do tego doszło, władze podjęły próby powstrzymania „solidarnościowej” rewolucji na drodze represji stanu wojennego i stabilizacji systemu pod hasłem „socjalistycznej odnowy kraju”.
Autor sięgnął głęboko do archiwów państwowych, aby wnikliwie opisać postawę przedstawicieli władz wobec nurtu „solidarnościowej” odnowy w sądownictwie. Dzięki temu możliwe było również zgłębienie tajników politycznego sterowania przez PZPR wymiarem sprawiedliwości, ukazanie prawnych oraz pozaprawnych mechanizmów wpływania na sądy
i dyscyplinowania niepokornych sędziów.
Wydarzenia z lat 1980-1985 wywarły ogromny wpływ na dzisiejsze sądownictwo w Polsce, nie tylko w sferze ustrojowej, ale również społecznego postrzegania wymiaru sprawiedliwości i środowiska sędziowskiego.

Liczba stron: 436

Format (wymiary): 17.0x24.5cm

ISBN: 9788365746061

Wydanie: 1