Portrety i spotkania - Lam Andrzej - książka

Portrety i spotkania książka papierowa

Lam Andrzej

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy

59,00 zł

Opis

Portrety i spotkania” to zbiór studiów o poetach niemieckich od średniowiecza do połowy XX wieku, komentarze do ich biografii i warsztatu poetyckiego, wzbogacone przekładowym doświadczeniem autora, wieloletniego profesora Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora. Prezentują zjawiska literackie niedawno przyswojone polszczyźnie: "Parsifala" Wolframa von Eschenbach, najwybitniejszą w literaturze europejskiej opowieść o rycerzu poszukującym Grala, i tegoż autora epopeję "Willehalm", obrazującą starcie wojsk chrześcijańskich z Saracenami w czasach Ludwika Pobożnego; tajemnice na poły baśniowej fabuły "Pieśni o Nibelungach"; starożytne źródła "Okrętu błaznów" Sebastiana Branta; całość poezji Anioła Ślązaka, Eduarda Morikego i Rainera M. Rilkego; poetykę Georga Trakla i historię jego niedoszłego spotkania z Wittgensteinem w Krakowie, sytuację Gottfrieda Benna w III Rzeszy i po jej klęsce.
Odkryciem są ballady i pieśni zapomnianego (również w Niemczech) romantyka Jana Ernsta Benno, sięgające czasów średniowiecza, legendarnych Wenedów i wypraw Bolesława Krzywoustego.
Dział "Z diariusza" gromadzi zapiski, artykuły i omówienia książek i miscellanea z lat 1983-2014, wśród nich uwagi o literaturze polskiej, widzeniu jej przeszłości i teraźniejszości w latach wielkiego przełomu. Przewijają się tu nazwiska Bolesława Leśmiana, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza, Włodzimierza Majakowskiego, Karola Irzykowskiego, Konstantego Gałczyńskiego, Goethego i Horacego.
"Rozmowy" dotyczą książek Warszawskiej Premiery Literackiej w dwudziestopięcioleciu 1985-2009, sposobów przekładania Rilkego oraz zamierzonego widowiska pasyjnego na podstawie wydanej ostatnio po polsku "Krzeszowskiej Drogi Krzyżowej".
Książka jest przeznaczona dla wszystkich miłośników literatury, zarówno na poziomie akademickim, jak popularnym.

Liczba stron: 516

Format (wymiary): 21.1x14.4

ISBN: 9788375458367

Wydanie: 2