Plan pozytywnego działania Napoleona Hilla - Napoleon Hill - ebook

Plan pozytywnego działania Napoleona Hilla ebook

Hill Napoleon

4,0

Opis

Najdłuższa podróż zaczyna się od pojedynczego kroku. Pierwszy krok w kierunku doskonalenia siebie jest tak prosty jak otwarcie tej książki, przewrócenie kartki, by odnaleźć datę rozpoczęcia marszu w kierunku wytyczonego celu. Wszystkim, którzy pragną przemienić swe marzenia i nadzieje w rzeczywistość, N. Hill zapewnia nieocenioną inspirację i motywację na każdą porę dnia, każdy dzień miesiąca i każdy miesiąc roku.

Napoleon Hill uważał, że aby pomóc czytelnikowi w najlepszy sposób skorzystać z zawartych w jego książkach intelektualnych zasobów, nie wystarczy powiedzieć mu, co ma zrobić, lecz jak to zrobić.

[fragment]
Zasady zdobywania sukcesu, które Hill uczynił nieśmiertelnymi w swych poczytnych książkach, wytrzymały próbę czasu, ponieważ dają się zrealizować. Autor nie powiedział nam po prostu co robić; wyjaśnił nam jak to robić. Ludzie na całym świecie zgromadzili wielkie majątki i zdobyli prawdziwe bogactwa życia, stosując jego filozofię sukcesu.
(…) W niniejszej książce zebraliśmy 365 cytatów, epigramów i haseł motywacyjnych Napoleona Hilla – po jednym na każdy dzień roku – i podzieliliśmy je na kategorie, które naszym zdaniem mogą być najbardziej przydatne. Następnie każdy z cytatów zinterpretowaliśmy i przeanalizowaliśmy, trzymając się filozofii Napoleona Hilla, a także zaproponowaliśmy sugestie i zalecenia dla wdrażania idei zawartych w tych przesłaniach.


Napoleon Hill urodził się w jednopokojowej chacie w Pound River w hrabstwie Wise County w Wirginii. Swą karierę pisarską rozpoczął w wieku trzynastu lat jako prasowy „reporter górski” w małym miasteczku. Był pierwszym autorem amerykańskim, który wydał podręcznik filozofii osobistych osiągnięć. Stał się najbardziej poczytnym autorem motywacyjnym naszych czasów. Jego książka Myśl! ...i bogać się została sprzedana w ponad dwudziestu milionach egzemplarzy i przetłumaczona na kilka języków obcych. Zmarł w Południowej Karolinie w 1970 roku, w wieku osiemdziesięciu siedmiu lat.

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 225

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,0 (2 oceny)
1
0
1
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność
Tytuł oryginału: Napoleon Hill’s Positive Action Plan
Przekład: Ewa Czerwińska
Projekt okładki: Marek Zadworny
Redakcja:Ita Turowicz
Redakcja techniczna: Marzenna Kiedrowska
Korekta:Monika Baranowska
Łamanie: ANTER – Poligrafia
Copyright © The Napoleon Hill Foundation, 1995 All rights reserved including the right of reproduction in whole or in part in any form. This edition published by arrangement with TarcherPerigee, an imprint of Penguin Publishing Group, a division of Penguin Random House LLC.
Copyright © for the Polish edition by Wydawnictwo Studio EMKA Warszawa 2015, 2022
Wszystkie prawa, włącznie z prawem do reprodukcji tekstów w całości w jakiejkolwiek formie – zastrzeżone.
Wydawnictwo Studio [email protected]
www.studioemka.com.pl
ISBN 978-83-67107-37-2
Konwersja:eLitera s.c.

PRZEDMOWA

Napoleon Hill należał do ludzi wyprzedzających swój czas. Chociaż przez cale życie był uznawany za najbardziej poczytnego autora motywacyjnego, to wciąż dopiero uczymy się rozumieć wiele z koncepcji, jakie wysunął.

Jego bestseller Myśl! ...i bogać się[1] (Think and Grow Rich) został wydany po raz pierwszy w latach trzydziestych i od tej pory sprzedano ponad dwadzieścia milionów egzemplarzy w kilku językach na całym święcie. Ta filozofia trwa. Niemal wszystkie z jego koncepcji na temat osobistych osiągnięć dają się zastosować równie dobrze dzisiaj, jak w chwili, kiedy je pisał.

Sam pracowałem z Napoleonem Hillem w latach 1952–1962 i pozostaliśmy dobrymi przyjaciółmi i współpracownikami aż do jego śmierci w 1970 roku. Wisi u mnie w domu własnoręcznie napisana przez niego notka: „Drogiemu przyjacielowi, Michaelowi Rittowi, którego wkład w moją pracę przez lata wspólnego obcowania był nieoceniony”.

W niniejszej książce zebraliśmy 365 cytatów, epigramów i haseł motywacyjnych Napoleona Hilla – po jednym na każdy dzień roku – i podzieliliśmy je na kategorie, które naszym zdaniem mogą być najbardziej przydatne. Następnie każdy z cytatów zinterpretowaliśmy i przeanalizowaliśmy, trzymając się filozofii Napoleona Hilla, a także zaproponowaliśmy sugestie i zalecenia dla wdrażania idei zawartych w tych przesłaniach.

Napoleon Hill uważał, że aby pomóc czytelnikowi w najpełniejszy sposób skorzystać z jego dzieł, nie wystarczy powiedzieć mu, co ma zrobić, lecz również – w jaki sposób. Właśnie to staraliśmy się przedstawić w tym tomie.

Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać lekturę tej książki, czytaj ją codziennie fragmentami. Przez cały dzień podejmuj konsekwentny wysiłek, aby zastosować zasadę lub ideę zawartą w przesłaniu na dany dzień. Pod koniec dnia przeznacz kilka minut na ocenę swego wyniku i nazwij sprawy, które mogłeś zrobić lepiej. Pomysły te wprowadź w życie następnego dnia.

Ze względu na rozległość i głębię filozofii osobistych osiągnięć Napoleona Hilla może się okazać, że przy każdym studiowaniu jego pism będziesz odnajdować nowe znaczenie. Mam szczerą nadzieję, iż przez lata praktycznego stosowania wciąż będziesz znajdował inspirację w jego słowach.

Co najlepsze, ze studiowania i stosowania zasad, o których piszemy, może dla ciebie wynikać jedynie dobro. Nie ma w nich nic, co byłoby negatywne lub szkodliwe. Wierzę, że w książce tej odnajdziesz inspirację i radę, która pomoże ci odkryć wielkość w sobie samym oraz że pewnego dnia jej zakup okaże się punktem zwrotnym w twym życiu.

Życzę ci wspaniałego sukcesu!

MICHAEL RITT

WSTĘP

Nasze pierwsze spotkanie z Napoleonem Hillem, podczas lunchu, pamiętam tak wyraźnie, jakby zdarzyło się zaledwie przed kilku dniami, choć minęło od tej chwili już ponad czterdzieści lat. Powiedziałem mu wtedy o tym, jak w 1937 roku dostałem egzemplarz jego książki Myśl! ...i bogać się. Przekonałem się, że tak wiele z jej zasad było zbieżnych z mymi własnymi, iż przesłałem po egzemplarzu książki każdemu z moich reprezentantów handlowych. Rezultaty okazały się wręcz fantastyczne! Zostali pobudzeni do sięgnięcia po poziom dokonań, dotąd uznawany przez nich za niemożliwy.

Pod koniec lunchu zapytałem doktora Hilla: – Czy nie zechciałby pan przerwać emerytury i poświęcić pięciu lat na dokończenie dzieła swego życia? – Zaskoczyła mnie jego niemal natychmiastowa odpowiedź: – Zrobię tak... o ile pan zostanie moim dyrektorem generalnym!

W chwili, jaka upłynęła zanim entuzjastycznie przystałem na propozycję, dwie myśli przemknęły przez mój umysł: fakt, że moje życie było prawie całkowicie poświęcone budowaniu firmy ubezpieczeniowej oraz zrozumienie, iż praca z tym człowiekiem pomoże mi osiągnąć życiowy cel przemieniania tego świata w lepszy. Kiedy posiada się cel – zwłaszcza wielki cel – z całych sił do niego zmierza i robi to szczerze, to szybko rozpoznaje się i jest się gotowym zaakceptować wszystko, co pomoże ten cel osiągnąć.

Spotkanie to naznaczyło początek związku, który miał potrwać dziesięć lat – dwa razy dłużej niż przewidywała moja pierwsza propozycja.

Byliśmy gotowi poświęcić dziesięć lat życia na wspólne partnerstwo, ponieważ obaj uznawaliśmy, że inspiracja taka jak entuzjazm gaśnie, jeśli nie jest wciąż podsycana. Podobnie jak potrzebujesz odpowiedniej diety i witamin dla odnowy sil organizmu, tak samo potrzebujesz witaminy „I” – inspiracji – dla zachowania zdrowego umysłu i zdrowej postawy.

Książka nasza zawiera 365 cytatów z dzieł Napoleona Hilla, po jednym na każdy dzień roku. Każdemu wyjątkowi towarzyszy inspirujące przesianie, które interpretuje i analizuje słowa autora i mówi, w jaki sposób możesz w swym codziennym życiu zastosować jego pełne mocy koncepcje. Zasady zdobywania sukcesu, które Hill uczynił nieśmiertelnymi w swych poczytnych książkach, wytrzymały próbę czasu, ponieważ dają się zrealizować. Autor nie powiedział nam po prostu co robić; wyjaśnił namjak to robić. Ludzie na całym świecie zgromadzili wielkie majątki i zdobyli prawdziwe bogactwa życia, stosując jego filozofię sukcesu.

Podczas lat wspólnej pracy doktor Hill i ja podejmowaliśmy wysiłki przemiany życia na lepsze przez motywowanie ludzi do nauczenia się udowodnionych zasad sukcesu i przystąpienia do działania. Uwierzyłem wtedy żarliwie i dzisiaj nadal w to wierzę, że kiedy wdrożysz wypróbowaną i prawdziwą ideę pozytywnej postawy umysłowej, to nie tylko sięgniesz po cele, jakie sobie wyznaczasz – lecz także pomożesz przemieniać świat na lepszy.

Niezależnie od tego, kim jesteś, to w odniesieniu do ciebie samego i twojego własnego życia jesteś najważniejszy spośród żyjących. Wierz w siebie i buduj na swych pozytywnych doświadczeniach. Pracuj, by rozwijać pozytywne i dobre cechy. Koncentruj się na nich ze wszystkich sił, ponieważ właśnie dzięki zastosowaniu zasad pozytywnej postawy umysłowej kształtujesz szczere przekonanie o tym, iż nie możesz zawieść oraz że powiedzie ci się we wszystkim, w czymkolwiek zechcesz.

Konieczne jest również, abyś zdał sobie sprawę z tego, że wiedza sama w sobie nie stanowi siły – to tylko potencjalna sita. Posiadasz już tę niemal nieograniczoną potencjalną siłę przez cudowny ludzki komputer, który nazywamy mózgiem i układem nerwowym. Na kolejnych stronach książki dowiesz się, jak uruchomić swój wewnętrzny potencjał i przemienić siłę potencjalną w prawdziwą moc przez działanie.

Możesz sprawić, aby twoja przyszłość była taka, jak chcesz, jeśli tylko jesteś gotów zapłacić cenę czytania, rozumienia, przyjęcia i stosowania zasad zawartych w tej książce. Uniwersalne zasady są nieliczne i łatwo można się ich nauczyć; każdy z zamieszczonych tu cytatów wzmacnia i wyjaśnia jedną z tych fundamentalnych reguł. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu możesz coraz lepiej je stosować, wykorzystując formułę, która działa dzisiaj tak samo jak w czasie, kiedy Napoleon Hill ją zapisał.

Korzystaj z tych cytatów, by każdego dnia wzmacniać swoją pozytywną postawę umysłową. Kiedy dokonujesz wyboru przeżywania życia w pozytywny sposób, każdy krok we właściwym kierunku przynosi nagrody, niektóre małe i doraźne, inne wielkie i trwałe. Książka ta pomoże ci zyskać energię, której potrzebujesz, aby osiągnąć najbardziej ambitny cel, jaki możesz sobie wyznaczyć. Będziesz dostrajać się do okazji, które pojawiają się na twej drodze, i stwarzać sposobności tam, gdzie zdaje się, że nie ma żadnych.

Nauczysz się także, w jaki sposób konstruktywnie radzić sobie z przeciwnościami. Ludzie sukcesu rozumieją, że wszyscy trafiamy w życiu na przeszkody, ale ci, którzy osiągają wielki sukces, wiedzą, że choć nie zawsze mamy kontrolę nad wydarzeniami, to możemy kontrolować sposób reagowania na nie. Zamiast przyjmować chwilowe niepowodzenie za klęskę, zdobywcy dobrze wiedzą, że zgodnie ze słowami Napoleona Hilla: „W każdej przeciwności kryje się zalążek równej lub większej korzyści”.

Porażka nigdy nie jest ostateczna, chyba że za taką ją uznamy. Kiedy przeżywasz życie w sposób pozytywny, będziesz stawiać czoła przeciwnościom z pewnością i determinacją, uznając, iż przeciwność nigdy nie trwa wiecznie. Chwilowe zahamowania stają się kształcącymi doświadczeniami, przygotowującymi do sukcesu, który w końcu nadchodzi. To właśnie pozytywne podejście do życia pozwala zdać sobie sprawę z potencjału drzemiącego w tobie samym.

Cytaty oraz towarzyszące im myśli, zamieszczone w tej książce, wykorzystuj w celu rozwijania dobrych nawyków i pozytywnych cech charakteru oraz eliminowania negatywnych myśli i zwyczajów. Spędź każdego dnia kilka minut na rozmyślnym studiowaniu, analizowaniu cytatu tego dnia oraz zastanowieniu się nad jego znaczeniem w twoim życiu. Pomyśl, jak możesz wykorzystać tę informację, aby pomogła ci stać się osobą, jaką pragniesz być, kimś szczęśliwym, produktywnym, pozytywnym i odnoszącym sukcesy.

Każdego dnia ucz się filozofii Napoleona Hilla. Jesteśmy różnymi ludźmi o różnych nadziejach, marzeniach, pragnieniach i celach w życiu, jednak zasady tutaj podane przyniosą korzyść każdemu, kto je zastosuje. Kiedy przeżywasz życie w pozytywny sposób, możesz zarabiać tyle, ile pragniesz i możesz również zdobyć dla siebie i swej rodziny prawdziwe bogactwa życia. I będziesz wiedział, że: „Cokolwiek możesz wymyślić i w to uwierzyć, to możesz osiągnąć – dzięki pozytywnej postawie umysłowej”.

W. CLEMENT STONE

STYCZEŃ

Cechy charakteru

1NIEZAWODNOŚĆ JEST FUNDAMENTEM DOBREGO CHARAKTERU

Ludzie z charakterem robią to, co mówią, że zrobią, wtedy gdy mówią, iż zrobią i zgodnie z ustalonymi warunkami. Są liderami, do których inni zwracają się o prowadzenie, ponieważ udowodnili, że zależy im i można im zaufać. Jeśli szanujesz siebie na tyle, by dotrzymywać zobowiązań nawet wtedy, gdy jest to dla ciebie niewygodne, inni również zaczną cię szanować.

Niezawodność, podobnie jak inne cechy charakteru, jest nawykiem. Zacznij dzisiaj – na początku nowego roku – kształtować postawę niezawodności. Jeśli odkładasz sprawy lub trudno ci dotrzymywać przyrzeczeń, rozpocznij od rzeczy drobnych. Obiecaj sobie, że na przykład będziesz punktualny i tak zorganizuj czas, by dotrzymać najbliższego terminu. Wkrótce przekonasz się, że łatwiej ci będzie wypełniać również inne zobowiązania.

2CHARAKTER LUDZI MOŻNA POZNAĆ PO TOWARZYSTWIE, JAKIM SIĘ OTACZAJĄ

Powiedzenie mówi: „Ptaki jednego gatunku gromadzą się razem”. Zazwyczaj wybieramy przyjaciół czy współpracowników, którzy lubią te same rzeczy co my oraz podzielają te same wartości. Jeżeli otaczasz się szczęśliwymi, pozytywnymi, produktywnymi towarzyszami, to prawdopodobnie sam wkrótce staniesz się szczęśliwy, pozytywny i produktywny. Niestety, sprawdza się także twierdzenie przeciwne. Przepełnieni poczuciem nieszczęścia, negatywni, destrukcyjni ludzie z pewnością pociągną cię w dół wraz z sobą.

Zdecyduj się spędzać większość czasu z osobami, które przejawiają pozytywną postawę umysłową. Jeżeli twoja praca wymaga, byś przebywał z ludźmi negatywnymi, ogranicz ten czas najbardziej, jak potrafisz i nade wszystko nie pozwól im zniechęcić cię negatywizmem. W zamian okazuj swoją pozytywną postawę umysłową.

3REPUTACJA OZNACZA TO, ZA KOGO LUDZIE CIĘ UWAŻAJĄ; CHARAKTER – TO, KIM JESTEŚ NAPRAWDĘ

Na pewno pragniesz, aby twoja reputacja i charakter zgadzały się ze sobą, skoncentruj się jednak na charakterze. Przez jakiś czas może ci się udać oszukiwać innych co do tego, jaką jesteś osobą, jednak rzadko trwa to długo. Najpewniejszym sposobem zadbania o to, by twój charakter i opinia były zgodne, jest żyć tak, by żadne informacje o tobie – gdyby zostały wydrukowane na pierwszych stronach gazet – nie mogły cię wprawić w zakłopotanie. Dobry charakter oznacza, że nigdy nie chodzisz na „etyczne skróty”, nawet gdyby wszyscy inni tak robili. Kształtujesz go wtedy, gdy robisz właściwą rzecz, ponieważ jej zrobienie jest słuszne.

4KAŻDA MYŚL, JAKĄ WYSYŁASZ, STAJE SIĘ STAŁĄ CZĘŚCIĄ TWEGO CHARAKTERU

Myśli są czymś konkretnym. Każda myśl, jaką wysyłasz – dobra czy zła – stanowi formę energii, która może mieć dobry lub zły wpływ na tych, do których dociera. Co ważniejsze, twoje myśli oddziałują także na ciebie. Stajesz się tym, o czym najwięcej myślisz. Jeśli myślisz o sukcesie, uwarunkowujesz swój umysł na poszukiwanie sukcesu i przyciągasz sporą jego porcję. I odwrotnie, jeżeli rozmyślasz o klęsce i rozpaczy, stajesz się nieszczęśliwy i zrozpaczony. W celu zachowania umysłu na pozytywnej ścieżce, gdy tylko zaczynasz doświadczać wślizgiwania się negatywizmu, od razu podejmij świadomą decyzję, aby wyeliminować negatywne myśli i zastąpić je ich pozytywnymi odpowiednikami.

5ROZSĄDEK TO NASZ NAJWIĘKSZY MAJĄTEK, GDYŻ ZAPEWNIA SIŁĘ, Z KTÓRĄ MOŻEMY OPANOWAĆ KRYZYSY NASZEGO ŻYCIA ZAMIAST UPADAĆ POD NIMI

Życie bez pozytywnej postawy umysłowej można opisać jako długie okresy niepewności, naznaczone przypadkowymi sytuacjami awaryjnymi, które wstrząsają nami do głębi istoty. Te nagłe wypadki mogą być natury finansowej, osobistej czy związane ze zdrowiem, z każdym jednak trzeba się zmierzyć oddzielnie i szybko. Najpewniejszym sposobem na poradzenie sobie z dowolnym kryzysem jest skupienie się na rozwiązaniach, a nie na prawdopodobnej przyczynie problemu czy na potencjalnym winowajcy. Przeprowadź szybkie badanie szkody, poświęć czas na przemyślenie alternatyw i ich konsekwencji, a potem wprowadź w życie najlepsze z rozwiązań. Jeżeli będziesz mierzył się z awariami życia w miarę jak występują – na swych własnych warunkach – staniesz się silniejszą, lepszą osobą dzięki spojrzeniu im w oczy i pokonaniu ich.

6NIEKTÓRZY LUDZIE PRZYPOMINAJĄ TANIE ZEGARKI – NIE MOŻNA NA NICH POLEGAĆ

Dobrze wiemy, że nie można się spodziewać, by tanie, masowo produkowane zegarki pracowały z taką samą dokładnością, jak wykonany z najwyższym kunsztem Rolex. Nie są one wytwarzane z materiałów tej samej jakości ani z takim samym mistrzostwem. W jakiś jednak dziwny sposób wydaje się nam, że nie potrzeba przykładać dużej uwagi do naszej najważniejszej własności: nas samych. Nie zostawiaj losowi czegoś tak ważnego jak własny charakter. Wybierz cechy charakteru, które podziwiasz, i pracuj nad ich wykształceniem. Nie zniechęcaj się, kiedy się potykasz. Budowanie charakteru to proces, którego ukończenie zajmuje całe życie. Na szczęście, podobnie jak we wszystkim innym, im więcej pracujesz nad charakterem, tym lepsze osiągasz wyniki.

7WYBIERZ OSOBĘ, KTÓRĄ PODZIWIASZ, I NAŚLADUJ JĄ NAJLEPIEJ JAK POTRAFISZ; MOŻE TO WYGLĄDAĆ NA CZCZENIE BOHATERA, ALE SKUTECZNIEPOPRAWIA CHARAKTER

Różnica pomiędzy ślepym wpatrywaniem się w idola a przemyślanym naśladowaniem wzoru tkwi w zdolności rozróżniania dobrych cech charakteru od tych, które może nie są tak dobre. Twoi bohaterowie z pewnością nie będą idealni; nikt z nas nie jest.

Przyznaj, że wszyscy jesteśmy ludźmi, przebacz swym ideałom, jeśli zawodzą, i nadal naśladuj w nich to, co ci się podoba i co szanujesz. Porównywanie swego charakteru z postawami tych, którzy osiągnęli sukces w swoich dziedzinach, poszerza twoje horyzonty i kieruje wzwyż twoje cele. Kiedy widzisz, czego dokonali inni i jaki w trakcie tego wykształcili charakter, lepiej będziesz w stanie rozpoznać, w jaki sposób poprawić własne wyniki.

8CHEŁPLIWOŚĆ JEST ZAZWYCZAJ PRZYZNANIEM SIĘDO KOMPLEKSU NIŻSZOŚCI

Ludzie naprawdę zdolni nie muszą przechwalać się swymi osiągnięciami; ich czyny mówią za nich. Kiedy chełpisz się dokonaniami, przekazujesz innym sygnał niepewności siebie i swej wartości w świecie. Tommy Lasorda, menedżer baseballowy, zauważył kiedyś, że są ludzie, którzy obserwują, co się dzieje, tacy, którzy zastanawiają się, co się stało, oraz ci, którzy sprawiają, że rzeczy się wydarzają. Dąż do tego, by należeć do zdobywców powodujących wydarzanie się rzeczy. Jeżeli pokażesz innym, co potrafisz zrobić, będą cię szanować bardziej, niż gdybyś po prostu powiedział im, czego dokonałeś. Każdy może polemizować ze słowami, ale czyny mówią same za siebie.

9CISKANIE PRZEKLEŃSTW TO PRZEJAW STOSOWANIA NIEWŁAŚCIWEGO SŁOWNICTWA LUB ZŁEGO OSĄDU – ALBO OBU TYCH RZECZY JEDNOCZEŚNIE

Mark Twain zauważył kiedyś, że „różnica między słowem właściwym a prawie odpowiednim jest taka jak między błyskawicą a robaczkiem świętojańskim”. Wypowiadanie przekleństw nigdy nie należy do dobrego tonu, a szczególnie pośród osób, których dobrze nie znasz. W zamian poszerzaj swoje słownictwo przez czytanie i uczenie się, abyś umiał wyrażać się prosto i elokwentnie. Rozszerzając zakres znanych ci słów, poszerzasz także swój umysł, ponieważ rozumienie słów i ich znaczenia wymaga pojmowania tego, co się za nimi kryje. Dopilnuj, by każdego dnia poświęcać czas na studiowanie i refleksję.

10JEŻELI ZACZYNASZ BYĆ ZAKŁAMANY, UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE OKŁAMUJESZ SWEGO NAJLEPSZEGO PRZYJACIELA – SIEBIE SAMEGO

Lepsze pojmowanie tego, kim jesteś – twoich celów, marzeń, aspiracji – prowadzi do lepszego zrozumienia tych, którzy są wokół ciebie. Niezbędne jest zatem, byś w każdej chwili był wobec siebie uczciwy. Moment, w którym zaczynasz oszukiwać siebie samego, jest początkiem schyłku twego charakteru; to rozpoczęcie procesu usprawiedliwiania się, który pozwala uzasadniać niedopuszczalne zachowania. Zadbaj o to, by być osobą, którą ty sam mógłbyś lubić, osobą o zdrowym charakterze. Jeżeli nie lubisz siebie, to jak możesz oczekiwać, że inni będą cię lubili? Zatrzymaj się i przebadaj swoje postępowanie w możliwie logiczny sposób. Zadaj sobie pytanie: „Czy jestem osobą, z jaką chciałbym przebywać?”. Rozwijanie dobrych cech charakteru przypomina osiąganie każdego innego celu. Zdecyduj, gdzie chcesz się znaleźć, a potem opracuj plan dostania się tam.

11PIENIĄDZE MAJĄ DOBRY LUB ZŁY WPŁYW, ZALEŻNIE OD CHARAKTERU WŁAŚCICIELA

To prawda. Pieniądze same w sobie nie mają charakteru, osobowości ani wartości. Ich działania odbijają jedynie pragnienia ich właściciela. Pieniądze mogą budować wspaniałe szpitale czy szkoły, a mogą też zostać przepuszczone na hazard czy roztrwonione na nic nie znaczące dobra materialne. Mogą tworzyć muzea, w których wystawia się piękne dzieła sztuki i konstruować zachwycające miejsca czci – ale mogą też być używane do wytwarzania narzędzi wojny, walki i zniszczenia.

Budując swoje bogactwo osobiste, nie przeocz kształtowania charakteru przez odkładanie części dochodu na pomoc innym. Wybierz kościół, cel charytatywny, sprawy, które możesz entuzjastycznie wspierać. Potem ofiaruj swoje pieniądze i czas dla wspierania tej sprawy. Takie szlachetne czyny przynoszą korzyść przede wszystkim temu, kto daje, nie temu, kto otrzymuje.

12NIKT NIE JEST TAK DOBRY, BY NIE MOŻNA BYŁO ZNALEŹĆ W NIM CZEGOŚ ZŁEGO, ANI TAK ZŁY, BY NIE DAŁO SIĘ DOSTRZEC CZEGOŚ DOBREGO

Jako istoty ludzkie jesteśmy niezwykle skomplikowani. Wiele prac religijnych i wielkich dziel literackich sięga do nieustannej walki pomiędzy dobrem i złem, jaka toczy się wewnątrz każdego z nas. Walka ta jest tak stara jak rodzaj ludzki. A jednak, chociaż rozpoznajemy własne wewnętrzne zmagania, często szybko i łatwo potępiamy innych. Psychologowie mówią, że nie istnieje ktoś taki jak zła osoba; są tylko złe postępki.

Postanów szukać dobra w sobie – i w innych. Karm dobre cechy charakteru i pracuj nad tymi, które wymagają poprawy. Podobnie do roślin w ogrodzie, cechami charakteru, które wyrosną na silne i wydające owoce, będą te, które są karmione, podlewane i regularnie pielone.

13OSOBĘ, KTÓRA JEST UCZCIWA TYLKO DLA NAGRODY, POWINNO SIĘ UZNAĆ ZA NIEUCZCIWĄ

W pojęciu uczciwości nie ma stopni pośrednich. Są tylko absoluty. Albo jesteś uczciwy, albo nie. Uczciwość nie pojawia się jako nagroda; uczciwość jest nagrodą sama w sobie. To także najbardziej skuteczne spośród ludzkich zachowań. Osoba uczciwa nigdy nie musi się martwić i zastanawiać nad tym, komu jakie kłamstwo powiedziała, i nigdy nie potrzebuje obawiać się przyłapania. W ten sposób może skoncentrować swoją energię na rzeczach bardziej produktywnych.

Niech będzie twym zwyczajem uczciwość we wszystkich poczynaniach. Jeśli nie możesz powiedzieć prawdy, nie mów nic. Pamiętaj, że małe kłamstwa zaczynają się zupełnie niewinnie, a wkrótce potem zaczynają żyć własnym życiem. Małe kłamstwo wymaga trochę większego, by je ukryć i szybko rodzi się konieczność coraz częstszego mijania się z prawdą. Nie wypowiadaj tego pierwszego kłamstwa i nie bierz pierwszego przedmiotu, który do ciebie nie należy, a nigdy nie będziesz musiał się lękać.

14KTOŚ LENIWY JEST ALBO CHORY, ALBO TEŻ NIE ZNALAZŁ PRACY, KTÓRĄ BY LUBIŁ

Nikt nie jest z gruntu leniwy. W ludzkiej naturze leży pragnienie robienia czegoś, chyba że ktoś jest chory. Pewną oznakę powracania do zdrowia po chorobie stanowi pragnienie wstania i zakrzątnięcia się, powrotu do pracy, do robienia czegoś – czegokolwiek. Brak aktywności prowadzi do nudy, a znudzenie do „lenistwa”. I odwrotnie, działanie wiedzie ku zainteresowaniu, a zainteresowanie do entuzjazmu i ambicji.

W. Clement Stone mówi często: „Emocje nie zawsze poddają się rozsądkowi, ale zawsze poddają się działaniu!”. Określ, w czym jesteś dobry i co lubisz robić, a potem kształtuj palące pragnienie stania się w tym najlepszym jak potrafisz. Wtedy przystąp do działania!

15BĘDĄC ROZSĄDNYM, ZAZWYCZAJ NIE ZAMARTWIASZ SIĘ O SWOJĄ REPUTACJĘ

Thomas Jefferson powiedział kiedyś, że jeden człowiek z odwagą swoich przekonań pociągnie za sobą większość. Jeżeli posiadasz odwagę, płynącą z przekonania o swym zdrowym charakterze, uczciwości, niezawodności, uprzejmości i troskliwości, to nigdy nie będziesz musiał się martwić, co inni o tobie myślą. Jeśli w swoim sercu wiesz, że jesteś człowiekiem dobrym i przyzwoitym, to możesz iść na spotkanie wyzwań życia z podniesioną głową i bez lęku o to, co myślą inni.

16ZATROSZCZ SIĘ O SWÓJ CHARAKTER,A REPUTACJA SAMA O SIEBIE ZADBA

Większość z nas doświadczyła kiedyś niezrozumienia ze strony osób, które są dla nas ważne. Ludzie ci sądzili, że zamierzamy podjąć kroki, które im nie odpowiadają, podczas gdy w rzeczywistości nasze intencje były zupełnie inne. Takie nieporozumienia szybko są wyjaśniane i życie toczy się dalej. To samo odnosi się do charakteru i reputacji. Jeśli z jakiegoś powodu opinia o tobie rozmija się z twym charakterem, to szybko naprawi się ona sama, kiedy inni odkryją, że nie jesteś osobą, jaką w tobie widzieli.

Jeżeli masz silne fundamenty, to nie musisz zajmować się takimi nieporozumieniami. Inni szybko przekonają się, jaki jesteś naprawdę. Poświęcaj czas i energię na stałe badanie siebie i korygowanie, budowanie silnego charakteru, a nigdy nie będziesz potrzebował martwić się o to, co inni myślą o tobie.

17OSZUSTWO ZAWSZE WYCHODZI NA JAW

Naprawdę niemożliwe jest ukrycie prawdy na zawsze. Naturalnym porządkiem rzeczy prawda ostatecznie wyjdzie na jaw. Ten fakt stanowi podstawę systemu sądowego i na nim opierają się wszelkie wzajemne stosunki międzyludzkie. Relacje w interesach, zawodowe, osobiste, jeśli są zbudowane na kłamstwie, nie mogą długo przetrwać, ale te osadzone na prawdzie i równych korzyściach uczestników mogą rozwijać się w sposób nieograniczony.

Przyjmij praktykę mówienia prawdy we wszystkim, co robisz – nawet kiedy to nie jest istotne – a ukształtujesz nawyk prawdomówności. Instynkt będzie ci podpowiadać, że lepiej powiedzieć prawdę i ponieść konsekwencje, niż zaserwować kłamstwo, które w końcu i tak da się poznać światu.

18JESTEŚ UCZCIWY ALBO NIEUCZCIWY,NIE MA TU KOMPROMISU

Urzędnicy mający do czynienia z defraudacją i kradzieżami mówią, że są często zszokowani, jak małe kwoty pieniężne bywają przedmiotem kradzieży. Niektórzy sprzedają swą prawość dosłownie za psie pieniądze. Dla takich jednostek nieuczciwe postępowanie nie jest sporadycznym przypadkiem – to sposób ich życia. Ci, którzy kłamią nawet w sprawach mało istotnych czy kradną choćby drobne sumy pieniężne, wykształcają w tobie nawyk kłamania i okradania.

Czy spoglądając wstecz na własne zachowanie, możesz odczuwać dumę, wiedząc, że zawsze byłeś uczciwy? Jeżeli nie, to może już czas, by zastanowić się nad sytuacjami, gdy wybierałeś postępowanie nieuczciwe. Dlaczego to robiłeś? Czy warto było? Czy w tamtych okolicznościach poniesienie konsekwencji zachowania uczciwości i prawdomówności nie byłoby lepsze? Wyciągnij naukę ze swoich błędów i obiecaj sobie, że od tej chwili zawsze będziesz uczciwy.

19BANKIERZY CZĘSTO POŻYCZAJĄ PIENIĄDZE,ZNAJĄC CHARAKTER OSOBY, ALE RZADKOOPIERAJĄ SIĘ NA SAMEJ REPUTACJI, BO WIEDZĄ,ŻE NIE KAŻDA REPUTACJA JEST ZASŁUŻONA

Rozważając udzielenie pożyczki, bankier przywiązuje wielką uwagę do trzech spraw: zdolności pożyczającego do spłaty długu, historii wcześniejszych kredytów klienta oraz charakteru pożyczkobiorcy. Dwa pierwsze aspekty mogą być obliczone w sposób matematyczny; trzeci wymaga intuicji i doświadczenia. Ostrożni bankierzy wiedzą, że pożyczka udzielona ludziom z charakterem stanowi rozsądne ryzyko, ponieważ traktują oni poważnie swoje zobowiązania. Tych natomiast, którzy wydają swe zasoby dla parady, dla blasku sukcesu, powinno się unikać za wszelką cenę.

Chroń swoją dobrą reputację, tak jak chroniłbyś swój dom, inwestycje i życie. Raz utracona, może być odzyskana tylko przez tych, którzy wykształcą w sobie odwagę i siłę woli do wytrwania w obliczu wielkich przeciwności.

20UCZCIWOŚĆ JEST DUCHOWĄ ZALETĄ,KTÓREJ NIE MOŻNA OCENIAĆW KATEGORII PIENIĄDZA

Istnieje wiele praktycznych przyczyn, dla których warto być uczciwym. Znacznie mniej wysiłku wymaga być prawdomównym niż kłamliwym – w dłuższej perspektywie ryzyko jest mniejsze a nagrody większe. Jednak w dzisiejszym skomplikowanym społeczeństwie granice dopuszczalnego postępowania są tak zatarte, że stają się czasem nierozróżnialne. Prawo i kodeks moralny wyznaczają normę minimum zachowania. Upewnij się, że twoje własne normy ustalasz powyżej takiego minimum i nie pozwalasz sobie upadać poniżej tej normy, niezależnie od tego, co inni mogą robić czy mówić. Twój własny zestaw reguł pozwoli ci szybko i łatwo zdecydować o właściwym przebiegu działania w obliczu trudnego problemu.

21BARDZO ŁATWO JEST USPRAWIEDLIWIAĆNIEUCZCIWOŚĆ, JEŻELI SIĘ Z NIEJ ŻYJE

Podświadomość nie dokonuje żadnych osądów moralnych. Jeżeli wciąż coś sobie powtarzasz, to twoja podświadomość w końcu przyjmie za fakt nawet najbardziej rażące kłamstwo. Ci, których życie i kariery zniszczyło nieuczciwe postępowanie, rozpoczęli proces samodestrukcji w chwili, gdy wmówili sobie, że jedno drobne naruszenie zasad nie ma większego znaczenia. Kiedy oddajesz się idei, upewnij się, czy pomysł jest pozytywny, korzystny dla ciebie i nieszkodliwy dla innych.

Podobnie jak negatywne myśli i czyny powracają do swego twórcy, tak samo zachowują się pozytywne. Kiedy praktykujesz uczciwe, moralne postępowanie, uruchamiasz siłę dobra, która wielokrotnie do ciebie powróci.

22ZBYT WIELKA PORCJA PRAWDY MOŻE NIEKTÓRYCH PRZYWIEŚĆ DO WIĘKSZEJ WŚCIEKŁOŚCINIŻ ZBYT MAŁA

Uczniowie bawią się czasem w grę zwaną „uczciwość”. Zasady są proste: w ciągu wyznaczonego czasu uczestnicy zabawy muszą mówić prawdę, bez względu na temat. Potem zadają sobie pytania w rodzaju: „Czy podoba ci się moja fryzura?” albo „Czy uważasz, że Lindsay jest ładna?”. Nieuchronnie niektórzy złoszczą się, kiedy się dowiadują, że koledzy ukrywali prawdę, mówiąc małe białe kłamstewka, aby uszanować czyjeś uczucia. Nawet po zakończeniu gry, jej lekcje nieprędko się zapomina.

Uczciwość wobec innych nie musi oznaczać brutalności. Nie trzeba koniecznie mówić ludziom o wszystkim, co nam się w nich nie podoba pod pretekstem szczerości dla ich własnego dobra. Niejednokrotnie lepiej nie znać najskrytszych uczuć wszystkich innych do siebie. Poszanowanie własnej godności drugiej osoby oznacza czasem powiedzenie mniejszej porcji prawdy zamiast zbyt wielkiej.

23UPRZEJMOŚĆ ZAZWYCZAJ ZACZYNA SIĘ W DOMU, ALBO NIE ZACZYNA SIĘ WCALE

Uprzejmość dla innych rodzi się zwykle z szacunku dla jednostki, którego uczymy się jako dzieci. Kiedy inni członkowie rodziny traktują cię z szacunkiem, ty także uczysz się ich poważać. Poczucie własnej godności wynikające z uznania cię za osobę unikalną przez ludzi, którzy najwięcej dla ciebie znaczą, pomaga rozwijać pewność siebie konieczną do późniejszego sukcesu w życiu. Uprzejmość i wzgląd na innych są zwyczajami, które – raz wykształcone – na ogół pozostają z nami przez cale życie. Chociaż zwykła grzeczność może się zdawać stosunkowo mało znacząca w całym biegu spraw, to jednak jest ona odzwierciedleniem bardziej podstawowych wartości. Co więcej, jeżeli wypracujesz nawyk szanowania innych, prawdopodobnie będziesz doznawał także szacunku z ich strony.

24KTOŚ, KTO MA CZAS JEDYNIE NA PLOTKĘ I OBMOWĘ, JEST ZBYT ZAJĘTY, BY ZAJĄĆ SIĘ SUKCESEM

Każdy z nas dysponuje ograniczoną ilością czasu, energii i pieniędzy. Musisz wybierać, jak je spożytkujesz. Jeżeli wybierzesz trwonienie swych zasobów na pomniejszanie innych w usiłowaniu załatwienia własnych interesów, to wkrótce przekonasz się, że spędzasz tak wiele czasu i energii na plotce i obmowie, iż niewiele zostaje dla ciebie. Jeżeli wplączesz się w złośliwe intrygi, stracisz zaufanie ludzi. Jak mówi powiedzenie: „Ci, którzy mówią nam o innych, będą innym mówić o nas”.

25WIELKIE OSIĄGNIĘCIA RODZĄ SIĘ W WYNIKU WALKI

Ralph Waldo Emerson[2] powiedział: „Nasza siła wyrasta ze słabości. Dopiero kiedy jesteśmy pokłuci, poparzeni i straszliwie poranieni od strzałów, budzi się w nas oburzenie, które uzbraja się w tajemne siły”. Zmaganie i walka może pobudzić cię do pokonania przeciwności i dać napęd do prawdziwego osiągnięcia. Postrzegaj każde zmaganie się jako sposobność do osobistego wzrostu. To sama walka, nie zaś jej wynik, buduje charakter. Jeżeli wiesz, że masz rację, trzymaj się kursu, nawet gdyby cały świat zdawał się być przeciw tobie i każdy, kogo znasz, kwestionował twój osąd. Kiedy zwyciężysz – a w końcu tak się stanie, jeśli przylgniesz do zadania – powiedzą ci, że przez cały czas wiedzieli, iż możesz to zrobić.

26NIE SPOGLĄDAJ NA GWIAZDY JAKO NA PRZYCZYNĘ SWYCH NIESZCZĘŚĆ – PATRZ NA SAMEGO SIEBIE

Istnieje wiele rzeczy, których nie możesz kontrolować, jednak potrafisz kierować jedynymi, które naprawdę się liczą: swoim umysłem i postawą. Siły zewnętrzne mają bardzo niewiele wspólnego z sukcesem. Ci, którzy zaprogramują się na sukces, znajdują drogę do niego nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Rozwiązania dla większości problemów pochodzą z jednego i tylko jednego źródła: ciebie samego.

Pełne życie bardzo przypomina pęd gumową tratwą po bystrzynie. Kiedy już się zdecydujesz, trudno jest zmienić kierunek, zawrócić i wiosłować pod prąd na spokojne wody. Jednak to właśnie podniecenie i przygoda nadają wysiłkowi wartość. Jeśli nigdy nie podejmiesz próby, nie poznasz wprawdzie głębokości rozpaczy, lecz także nie doświadczysz cudownej radości sukcesu.

27SZACUNEK DLA SAMEGO SIEBIE JEST NAJLEPSZYM ŚRODKIEM ZDOBYWANIA SZACUNKU U INNYCH

Czy znasz ludzi, którzy nie wytrzymują pozostawania w samotności nawet przez chwilę? Prawdopodobnie ludzie ci nie lubią zbytnio siebie samych. Wciąż potrzebują kogoś wokół siebie, aby przydać wartości własnemu istnieniu. To smutne, że ludzie najbardziej potrzebujący innych to ci, których inni zazwyczaj najmniej pragną mieć w pobliżu. Ponieważ sami nie lubią siebie, inni także rzadko darzą ich sympatią. Najpewniejszą drogą do wzbudzenia szacunku u innych jest stanie się osobą, którą ty sam chciałbyś mieć w pobliżu. Rozpoznaj cechy, które podziwiasz u innych, i podejmij świadomy wysiłek rozwinięcia ich u siebie. Twój szacunek dla samego siebie zacznie wzrastać od chwili, gdy postanowisz zrobić pierwszy krok w kierunku stania się osobą, którą chciałbyś i wiesz, że możesz być.

28ROZSĄDEK ZACZYNA SIĘ OD PRAWDZIWEGO SZACUNKU DLA SAMEGO SIEBIE

Nikt