Naznaczeni od Pana Boga - Zadurska Olga - książka

Naznaczeni od Pana Boga książka papierowa

Zadurska Olga

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy

39,90 zł
od 20,00 zł w Klubie Mola Książkowego

-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Autorka podąża śladem chłopskiej myśli, przekonań, wierzeń, upodobań dotyczących stosunku do tzw. ludzi innych, obcych, zarówno w znaczeniu religijnym, jak i zawodowym, płciowym i wiekowym, który został utrwalony w folklorze, a także w zapiskach etnograficznych i chłopskich wspomnieniach (ponad 1600 przekazów). Kategorię „obcych” badaczka rozumie szeroko, odnosząc ją właściwie do wszystkich, którzy nie przystawali do wzorcowego modelu gospodarza i gospodyni, a jak się okazuje w świetle przeprowadzonego dowodzenia, było takich wielu. Należeli do nich ci, którzy nie zajmowali się rolnictwem (kowale, młynarze, muzykanci, „mądrzy”), nie ułożyli sobie życia rodzinnego zgodnie z przyjętymi standardami albo zostali takiej możliwości pozbawieni (panny, kawalerowie, wdowy i wdowcy, sieroty), albo otwarcie wystąpili przeciw zasadom obowiązującym w grupie (samobójcy, zabójcy). Co niezwykle cenne, w tym kontekście mowa również o osobach z niepełnosprawnościami, z dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi, których uznawano za nieludzi, skazując na przybierający różnorodne formy społeczny ostracyzm.
z Przedmowy Violetty Wróblewskiej

Książka została nagrodzona w XII edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”, organizowanym przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar.

Olga Zadurska, dr, absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa oraz studiów doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka książki Polskie zamówienie ludowe. Tekst i kontekst (2013), a także licznych artykułów naukowych poświęconych problematyce literaturoznawczej, kulturoznawczej i folklorystycznej oraz haseł encyklopedycznych i słownikowych opublikowanych w internetowej encyklopedii Sensualność w kulturze polskiej (red. Włodzimierz Bolecki) i Słowniku polskiej bajki ludowej (2018; red. Violetta Wróblewska). Współzałożyła i współredagowała czasopismo studenckie „Tekstura. Rocznik Filologiczno-Kulturoznawczy”. Interesuje się tradycyjnym folklorem słownym, folklorem współczesnym, związkami literatury i folkloru, medycyną ludową, tradycyjną religijnością oraz mechanizmami wykluczenia społecznego.

Liczba stron: 286

Format (wymiary): 15.0x22.0cm

ISBN: 9788366470910

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.