Sięgnij po Kurier Jeżycki i graj, poznając Poznań

Artur Wasilewski 08.09.2023

Legimi i władze Poznania zainaugurowały kolejny projekt, mający na celu jeszcze większą integrację Jeżycjady z miastem, które jest tłem dla historii, przez blisko 50 lat tworzonych przez autorkę serii, Małgorzatę Musierowicz. Jest już dostępna gra miejska, której osią są bohaterowie i miejsca związane z Jeżycjadą.

Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy sięgnąć po specjalne wydanie Kuriera Jeżyckiego, fikcyjnego bezpłatnego czasopisma, dostępnego zarówno w formie papierowej, jak i pliku do pobrania. Egzemplarze papierowe można znaleźć w Hotelu Mercure, Centrum Informacji Turystycznej (na starym rynku) i Centrum Informacji Kulturalnych na Ratajczaka, natomiast wersję cyfrową na stronie Legimi.

Grę można rozpocząć w dowolnym punkcie Jeżyc, zaznaczonym na mapie, znajdującej się w Kurierze Jeżyckim. Prowadzi ona uczestników przez wiele budynków, placów i ulic ściśle związanych z cyklem Małgorzaty Musierowicz. Mieszkańcom Poznania pozwoli lepiej poznać rodzime miasto, a turystom – odkryć miejsca często nieopisywane w popularnych przewodnikach, a wspominanym przez narratorkę gry, będącą wielką miłośniczką Jeżycjady i wspominającą czasy, w których książki te miały na nią niebagatelny wpływ.

Nagrodą za poprawne rozwiązanie zagadek i odgadnięcie hasła wieńczącego grę, jest pierwszy tom Jeżycjady, czyli Szósta klepka. Można ją będzie pobrać w formie synchrobooka®, czyli połączenia ebooka i audiobooka. Wersję audio, podobnie jak wszystkie inne części serii, dostępnej wyłącznie w Legimi, czyta Małgorzata Musierowicz.

 Gra przeznaczona jest dla całych rodzin – zarówno dla osób, które doskonale znają Jeżycjadę, jak i dla tych, którzy po raz pierwszy usłyszeli o tej serii. Ze względu na jej złożoność małe dzieci nie będą w stanie przejść jej samodzielnie, ale z pewnością mogą służyć pomocą starszemu rodzeństwu i rodzicom. Średni czas trwania przygody z grą miejską to ok 90 minut, ale dzięki dodatkowym wyzwaniom osoby chętne mogą z nią spędzić nawet dodatkową godzinę.

 Jednocześnie z inauguracją gry miejskiej będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu, upamiętniającego bohaterów Jeżycjady i od kilku tygodni cieszącego oczy przechodniów na ul. Słowackiego 62. W wydarzeniu weźmie udział m.in. sama autorka, a także przedstawiciele miasta i cyfrowej biblioteki Legimi, a więc dwóch podmiotów, dzięki którym możliwa była realizacja przedsięwzięcia.

Udostępnienie gry miejskiej jest kolejnym, po stworzeniu muralu i digitalizacji w formie synchrobooków® całej serii, krokiem mającym na celu wyeksponowanie jeżycjadowego dziedzictwa zarówno w poznańskiej przestrzeni miejskiej, jak i cyfrowym świecie.

Kategorie: