Zygmunt Miłoszewski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Urodzony w 1976 r. Zygmunt Miłoszewski, choć jego dorobek, wyrażony liczbą napisanych książek, nie jest przesadnie imponujący, już zdołał zapewnić sobie miejsce w kanonie polskiej literatury popularnej. Książki Zygmunt Miłoszewski, tak jak i swoich czytelników, szanuje. Nie pisze dużo, do tej pory opublikował Miłoszewski powieści raptem kilka, za to każda z jego książek jest przemyślaną całością koncepcyjną i literacką. Zdaniem pisarza, skoro czytelnik płaci za książkę 30-40 zł, zobowiązuje to autora do dostarczenia produktu wartego tych pieniędzy. Jak do tej pory, strategia ta bardzo się sprawdza. Świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książek Miłoszewskiego: ebooki i audiobooki.

Zanim zaczął pisać książki, Miłoszewski szlifował swój warsztat w pracy dziennikarskiej. W latach 90-tych dla Super Expressu pisał sprawozdania z sal sądowych, w dzienniku Metropol zaś ukazywały się jego felietony. Kilka lat, także już po debiucie literackim, współpracował z Newsweekiem.

Debiut literacki i pierwsze powieści Miłoszewskiego

W 2004 r. Polityka wydrukowała jego opowiadanie pt. Historia portfela, nadesłane na konkurs Jerzego Pilcha. Już w następnym roku w wydawnictwie W.A.B ukazała się pierwsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego Domofon. Specyficzną, mroczną atmosferą książki nawiązuje w Domofonie Miłoszewski do literatury grozy w stylu Stephena Kinga. Skojarzenie tym silniejsze, że na motto książki Miłoszewski wybrał fragment Lśnienia. Po tak mocnym gatunkowym debiucie w następnym roku publikuje Miłoszewski Góry Żmijowe, przygodowo-fantastyczną powieść dla dzieci. Za Góry Żmijowe Miłoszewski zostaje wyróżniony w konkursie o Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Trylogia z Teodorem Szackim

Choć już dwie pierwsze powieści, udowodniły wszechstronność i sprawność warsztatową autora, prawdziwym punktem zwrotnym można nazwać w karierze Miłoszewskiego Uwikłanie. Otwierające trylogię z prokuratorem Szackim Uwikłanie przyniosło, wciąż wtedy jeszcze początkującemu, Miłoszewskiemu Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2008 r. i popularność będącą przepustką do pisarskiej i finansowej niezależności. W 2011r. ukazało się kontynuujące cykl Ziarno prawdy, również nagrodzone Wielkim Kalibrem. Trzy lata później zamknął Miłoszewski trylogię z Teodorem Szackim Gniewem, uważanym często za najlepszy tom serii. Trylogię czytelnicy i krytyka docenili nie tylko za ciekawie nakreśloną postać głównego bohatera, ale aktualną i ważną społecznie tematykę. W Ziarnie prawdy Miłoszewski ma odwagę poruszyć trudny temat polsko-żydowskiej przeszłości. Gniew natomiast mówi o zjawisku przemocy domowej. Swoje książki Miłoszewski uważa za okazję do mówienia o rzeczach dla siebie ważnych, dlatego kwestie społeczne i obyczajowe to zawsze istotny komponent wszystkich jego powieści. Paszport Polityki w 2015 r. za cały cykl z Szackim, Miłoszewski dostał właśnie w uznaniu dla jego zdolności łączenia intrygi kryminalnej z sugestywnym obrazem współczesnej Polski i diagnozą problemów społecznych.

Ekranizacja Trylogii o prokuratorze Szackim

Nic dziwnego, że potencjał trylogii Miłoszewskiego od razu dostrzegli filmowcy. W 2011 r. premierę miało Uwikłanie, ekranizacja pierwszej części cyklu w reżyserii Jacka Bromskiego. Ze względu na spore odstępstwa od literackiego pierwowzoru, film wywołał spore kontrowersje, a sam Miłoszewski mocno się od niego dystansował. Zamiana Teodora Szackiego na Agatę Szacką i miejsca akcji z Warszawy na Kraków, okazała się dla miłośników prozy Miłoszewskiego nie do przyjęcia. Kolejna adaptacja trylogii Miłoszewskiego, Ziarno prawdy, była już o wiele bardziej kanoniczna. Zapewne za sprawą samego Miłoszewskiego, który współpracował przy filmie jako scenarzysta i swoim nazwiskiem firmował całe przedsięwzięcie.

Bezcenny i Jak zawsze – nowy rozdział w twórczości Miłoszewskiego

Już pisząc trylogię, Miłoszewski poczuł się zmęczony zbrodnią i kryminalną konwencją literacką. Nie chciał walczyć, jak sam deklarował, o czytelnika udziwniając bohaterów i eskalując okrucieństwo fabuły. Postanowił spróbować swoich sił w zupełnie nowej tematyce. Tak powstał Bezcenny Zygmunta Miłoszewskiego. Nowa, pierwsza w dorobku przygodowo-sensacyjna książka Miłoszewskiego z miejsca podbiła serca czytelników, stając się w 2013 r. Bestsellerem Empiku. Również kolejna, opowiadająca o alternatywnej wersji historii, opublikowana pod marką Miłoszewski powieść, Jak zawsze okazała się wielkim sukcesem, wyrażonym m.in. tytułem Książka Roku Lubimyczytać 2017. Książki Zygmunta Miłoszewskiego zostały ponadto przetłumaczone na kilkanaście języków oraz docenione za granicą.

Współpraca z bratem i serial Prokurator

Lubiący sprawdzać się w nowych projektach pisarz w 2015 r. nawiązał współpracę ze swoim bratem, Wojciechem Miłoszewskim. Owocem połączonych sił braci Miłoszewskich był serial Prokurator wyemitowany przez Telewizję Polską. Na potrzeby serialu Miłoszewscy stworzyli postać prokuratora Kazimierza Procha. Zrobili to na tyle dobrze, że oparty na ich scenariuszu Prokurator zdobył nagrodę Orła 2016 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny. Obecnie Zygmunt Miłoszewski pracuje na kontynuacją Bezcennego.