Zofia Mąkosa
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, z wykształcenia historyczka, specjalistka od osadzonych w skomplikowanej historii polsko-niemieckiego pogranicza sagach obyczajowych. Dwukrotna laureatka Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, za swój debiut nominowana także do Nagrody Literackiej im. Andrzeja K. Waśkiewicza. Szczęśliwa żona, matka trojga dzieci oraz oddana babcia. Chociaż Zofia Mąkosa książki pisać zaczęła zaledwie kilka lat temu, będąc już na emeryturze, zdążyła już wyrobić sobie pisarską renomę i zdobyć grono oddanych czytelników. Najnowsza książka, której autorką jest Zofia Mąkosa, Kamień w wodę, otwierająca cykl Makowa spódnica, do księgarń trafiła na początku 2022 r.

Pisarka na świat przyszła w 1957 r. w Kargowej. Dorastała w położonym nieopodal Chwalimie i wciąż mieszka, choć już w innej miejscowości, w rodzinnych okolicach, które zawsze zajmowały szczególne miejsce w jej sercu. Dlatego też również akcja wszystkich jej powieści osadzona została w tym rejonie. Jak mówi Zofia Mąkosa, Makowa Spódnica czy Wendyjska winnica nie mogły rozgrywać nigdzie indziej, to właśnie bowiem ziemia lubuska – Kargowa, Chwalim, Siedlec, Liny – jest miejscem, do którego czuje przynależność i które nazywa domem. Szczególnie teraz, na emeryturze, mieszkając w malowniczo położnym nad jeziorem Duże Linie domu, zarówno pisarka jak i jej mąż, pszczelarz-amator, doceniają piękno lubuskiej przyrody, która znajduje swoje miejsce także w twórczości pisarki. Bardzo ceni sobie ona wolność i spokój emeryckiego życia pozwalający na realizację pasji oraz poświecenie się rodzinie, choć początkowo miała obawy, że wraz z zakończeniem pracy zawodowej w jej życiu pojawu się nuda. Jak przyznaje Zofia Mąkosa, książki zaczęła pisać po odejściu ze szkoły, gdzie pracowała jako nauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie, właśnie z obawy przed stagnacją i marazmem. Od dzieciństwa była zapaloną czytelniczką, jednak nie miała doświadczenia jako autorka. Dlatego też pierwsza literacka próba była niemałym wyzwaniem. Sporym wsparciem w pracy nad debiutancką fabułą okazał się mąż pisarki, emerytowany polonista, którego fachowe uwagi dotyczące pisarskiego warsztatu – języka, struktury narracji czy świata przedstawionego – stanowiły dla niej nieocenioną pomoc. Jako czytelniczka, szukając relaksu i odskoczni od codzienności, autorka Wendyjskiej winnicy najczęściej wybiera klasyczne kryminały uznanych autorów tj. Jo Nesbo, Henning Mankell czy Amaldur Indridason, choć przyznaje, że ostatnio zazwyczaj jej lektury z braku czasu to głownie pozycje związane z dokumentacją do narracji, nad którymi pracuje.

Zofia Mąkosa i Wendyjska winnica

Pisarka debiutowała w 2017 r. powieścią Cierpkie grona, otwierającą jej bestsellerowy cykl historyczny osadzony na polsko-niemieckim pograniczu rozgrywający się od końca lat 30-tych do wczesnych lat powojennych. Cykl, który nazwała Zofia Mąkosa Wendyjska winnica to epicka saga ukazująca skomplikowane losy mieszkańców dzisiejszej ziemi lubuskiej, społeczeństwa bardzo zróżnicowanego etnicznie i religijnie. Co ciekawe autorka ukazuje tamte czasy także z perspektywy niemieckiej, co samo w sobie jest zabiegiem ryzykownym, w przypadku tego cyklu jednak bardzo udanym. Pisarce świetnie udało się ukazać ambiwalencję relacji między różnymi grupami etniczno-religijnymi – bliskość, pewną wspólnotę regionalną połączoną z nieufnością i poczuciem odrębności. Jak zresztą mówi sama Zofia Mąkosa, trylogia Wendyjska winnica została napisana niejako ku przestrodze.

Została osadzona w realiach historycznych, ponieważ historia jest nauczycielką życia, źródłem wiedzy nie tylko o przeszłości, ale i o przyszłości, lustrem ukazującym nas samych. Druga część cyklu pt. Winne miasto do księgarń trafił na początku 2019 r, zaś finałowy tom, Dolina nadziei, Zofia Mąkosa opublikowała po kolejnych kilkunastu miesiącach. Za dwa pierwsze odsłony trylogii początkująca autorka została doceniona lokalnym wyróżnieniem, nagrodą Lubuskiego Wawrzynu Literackiego.

Zofia Mąkosa i Makowa spódnica

W styczniu 2022 r. w ręce czytelników oddała Zofia Mąkosa Kamień w wodę, pierwszy tom swojego nowego historycznego cyklu powieściowego. Jego fabuła osadzona jest tym razem w nieco dalszej przeszłości, w połowie XVII w., okresie pełnym zamętu, naznaczonym brutalnymi wojnami, straszliwymi zarazami oraz polowaniami na czarownice. Makowa spódnica to przede wszystkim historia kobiet, które przez całe wieki żyły w opresyjnej mizoginistycznej kulturze. Osią akcji jest tu zniknięcie Doroty, córki miejscowej zielarki, a więc kobiety sytuującej się ze względu na swój zawód niejako na obrzeżach społeczności, potrzebnej, ale podejrzanej i groźniej jednocześnie. Dziewczyna również wyróżniała się wśród reszty mieszkańców wioski, czego symbolem jest noszona przez nią krzykliwa makowa spódnica – nieskromna i uważana za wyzywającą. Mniej więcej w tym samym czasie zostaje znaleziony mały chłopiec, który nie mówi i którego przeszłość pozostaje całkowitą tajemnicą. Jego los z czasem splata się losem córeczki Doroty, którą po zniknięciu matki opiekuje się babka. Jak zdradza Zofia Mąkosa, Makowa spódnica zaplanowana została na dwa tomy, jednak ze względu na rozmach projektu, wszyscy miłośnicy jej pióra będą musieli uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na drugą część.