Yuval Noah Harari
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Yuval Noah Harari 
  • Literatura faktu 
  • Wyczyść

Chociaż Yuval Noah Harari książki pisze od bardzo dawna, dopiero kilka lat temu stał się znany czytelnikom na całym świecie. Jego wcześniejsze publikacje miały bowiem charakter naukowy i, co za tym idzie, były czytane jedynie przez wąską grupę specjalistów. Wszystko zmieniło się w 2011 r., kiedy opublikował Harari Sapiens. Od zwierząt do bogów, popularnonaukową książkę napisaną lekkim stylem, adresowaną do szerokiego grona odbiorców. Książka okazała się ogromnym sukcesem i wstępem do niezwykłej kariery wydawniczej. Jego trzy popularnonaukowe tytuły zostały dotychczas przeczytane przez miliony osób, w 50 językach.

Urodzony w 1974 r. w Hajfie Yuval Noah Harari to izraelski historyk, wykładowca na Wydziale Historii Uniwersytetu w Jerozolimie. Doktorat uzyskał w Jesus College w Oxfordzie i początkowo był mediewistą specjalizującym się w historii wojskowości. Obecnie jego zainteresowania koncentrują się na badaniu procesów makroekonomicznych i społecznych w długiej, historycznej perspektywie. Jak z pewnością wiedzą wszyscy, którzy sięgnęli po jego bestsellerowe książki, Yuval Noah Harari dość krytycznie ocenia bilans działalności homo sapiens na naszej, będącej przecież wspólnym domem dla wszystkich gatunków, planecie. W swoich tekstach, ale i przy okazji wystąpień publicznych, prowadzi on prawdziwą krucjatę na rzecz praw zwierząt i ochrony przyrody. W książce 21 lekcji na XXI w. Yuval Noah Harari mówi o tym wyjątkowo mocno. Konsekwencją takiego oglądu świata jest weganizm autora, traktowany przez niego jako wybór zarówno moralnie, jak i ekonomicznie uzasadniony.

Sapiens. Od zwierząt do bogów Yuvala Noaha Harariego

Od wydania na początku drugiej dekady XXI w. Sapiens. Od zwierząt do bogów Yuval Noah Harari zaczął swoją przygodę z popkulturą i masowym czytelnikiem. Ten wykładowca i naukowiec prowadzący do tej pory w wąskim gronie specjalistów głównie akademickie dyskursy, dał się poznać jako porywający miliony czytelników pisarz. W 2011 r. ukazało się wydanie hebrajskie, które, ku pewnemu zaskoczeniu wszystkich, cieszyło się dużą popularnością w Izraelu, co zainteresowało wydawców na rynkach anglojęzycznych. W 2014 r., kiedy ukazało się angielskie wydanie Sapiens. Od zwierząt do bogów, Harari stał się niezwykle popularnym pisarzem o międzynarodowej sławie. Na polski przekład trzeba było czekać kolejne kilka lat.

Homo deus. Krótka historia jutra Yuvala Noaha Harariego

Światowy sukces pierwszej wydanej przez siebie popularnonaukowej książki Harari przyjął z pewnym zdziwieniem, lecz szybko podjął pisarskie wyzwanie i w 2015 r. miał już gotową następną publikację. W niej również autor rozważa specyficzną historię ewolucji naszego gatunku, jednak jego refleksje koncentrują się na przyszłości, również tej najbliższej, która czeka homo sapiens. W Homo deus. Krótka historia jutra Harari próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania o biologiczne i społeczne konsekwencje dla ludzkości wszystkich obserwowanych obecnie procesów. Rozważa potencjalny przemiany w etyce, religii, ustroju społeczno-politycznym oraz ekonomicznym. Zastanawia się nad nowymi definicjami życia, śmierci i samego człowieczeństwa. Jednak podobnie, jak miało to miejsce w przypadku Sapiens. Od zwierząt do bogów, Harari potrafi spekulacje na najwyższym intelektualnym poziomie ubrać w formę, która jest dostępna percepcji czytelnika niebędącego specjalistą.

21 lekcji na XXI wiek Yuvala Noaha Harariego

Na stronach swojej trzeciej, jak na razie, ostatniej książki Harari podejmuje próbę zanalizowania i zrozumienia rzeczywistość XXI w., która ulega kolejnym transformacjom na naszych oczach. Część wniosków, co naturalne, biorąc pod uwagę materię i zakres tematyczny tekstu, pokrywa się z zawartymi w jego poprzednich tytułach. Jednak 21 lekcji na XXI wiek Yuval Noah Harari poświęca głównie na analizie i ustaleniach, co opisane przez niego zjawiska mówią o naszym gatunku i naszej cywilizacji. Być może niezwykła poczytność całej trylogii Harariego sprowadza się do stwierdzenia, że zaspokaja ona najbardziej istotną dla homo sapiens potrzebę poznania samego siebie, dowiedzenia sie skąd pochodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.