Wojciech Chmielarz
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska literatura kryminalna przeżywa ostatnio renesans. Fala mody na mroczne historie, zapoczątkowana niezwykłą popularnością skandynawskiej prozy kryminalnej, wykreowała popyt także na rodzimą odmianę tego gatunku. Tam gdzie jest popyt, musi pojawić się podaż, więc w nowym tysiącleciu na rynku wydawniczym pojawiło się wielu nowych autorów powieści z dreszczykiem. Jedną z młodych gwiazd polskiego kryminału jest bez wątpienia urodzony w 1984 r. w Gliwicach Wojciech Chmielarz. Z wykształcenia dziennikarz, zanim rozpoczął karierę literacką, publikował Chmielarz w Pulsie Biznesu, Nowej Fantastyce i Polityce. Podczas pracy w firmie zajmującej się wywiadem gospodarczym zetknął się z byłymi funkcjonariuszami służb mundurowych i wywiadowczych. Opowiadane przez współpracowników historie działały na jego wyobraźnię tak bardzo, że poważnie zaczął rozważać napisanie kryminału. Zresztą, podobno myśl o byciu pisarzem towarzyszyła mu właściwie od zawsze, a pierwszą próbę wydania swojej powieści Chmielarz podjął już jako dwudziestolatek. Nie znalazło się jednak wówczas żadne wydawnictwo chętne do publikacji twórczości młodego autora. Jak sam dziś Wojciech Chmielarz mówi, na szczęście, ponieważ nie była to dobra literatura.

Podpalacz i cykl z komisarzem Mortką

Także Podpalacz, Chmielarza debiutancki kryminał, początkowo nie wzbudził zainteresowania wydawców. Dopiero szefowa Wydawnictwa Czarne, Monika Sznajderman, dostrzegła w tej historii potencjał. W wyniku miesięcy poprawek i pracy nad redakcją tekstu Podpalacz przybrał ostateczną formę, która trafiła do księgarń w 2012 r. Chociaż książka nie przeszła bez echa, nie stała się też z miejsca bestsellerem. Dwa lata później ukazała się druga powieść Chmielarza, Farma Lalek. Z Podpalaczem łączy ją postać głównego bohatera, Jakuba Mortki, komisarza stołecznej policji. Jednak prawdziwy przełom w jego literackiej karierze nastąpił, gdy wydał Chmielarz Przejęcie. Przejęcie przyniosło mu w krótkim czasie nie tylko pieniądze i rozpoznawalność, ale i Nagrodę Wielkiego Kalibru. Zatem, dzięki kolejnej część cyklu z Mortką, Chmielarz 2015 rok zamykał już jako znany i nagradzany pisarz. Świetnie sprzedawały się wszystkie formaty książek Chmielarza; ebooki i audiobooki również.

Bohater Chmielarza, komisarz Mortka to postać szczególna wśród, zaludniających strony kryminalnych powieści, policjantów i detektywów. Porządny i obowiązkowy, nie posiada żadnych supermocy, za to po uszy tkwi w przaśnej rzeczywistości polskiej policji. Takim go właśnie, swojskim i może nawet trochę nudnym, pokochali czytelnicy. Dlatego bezzwłocznie Wojciech Chmielarz cykl z komisarzem Mortką rozbudował o dwa kolejne tomy: Osiedle marzeń (2016) i Cienie (2018). Mimo zaangażowania się w inne projekty wydawnicze, zamknięcia serii o Jakubie Mortce Chmielarz nigdy nie zadeklarował. Wciąż więc istnieje szansa, że komisarz Mortka rozwiąże jeszcze niejedną zagadkę. Być może niezłomny policjant pojawi się również w wersji filmowej, ponieważ pisarz sprzedał prawa do ekranizacji cyklu o Jakubie Mortce.

Trylogia Gliwicka – Wojciech Chmielarz wraca do domu

Oprócz Jakuba Mortki, Chmielarz powołał do życia jeszcze jednego bohatera, lub raczej antybohatera, zawodowo podążającego tropem kryminalnych zagadek – prywatnego detektywa Dawida Wolskiego. Pisząc Cykl Gliwicki Wojciech Chmielarz, wraca w swoje rodzinne strony, do klimatów i miejsc dobrze mu znanych. Całość zaplanowana została jako trylogia, jednak na razie w księgarniach pojawiły się dwie części: Wampir i Zombie. W przyszłości ma powstać trzecia i, z pewnością ostatnia, część pod roboczym tytułem Wilkołak. Jak mówi sam Chmielarz, Dawid Wolski to najprawdopodobniej najgorszy detektyw w Polsce, którego po trzecim tomie wszyscy będą już mieli dosyć.

Pozostałe powieści Wojciecha Chmielarza

Choć to kryminał jest gatunkiem pisarzowi najbliższym, próbował on swoich sił także w nieco innych rejestrach literackich. W 2014 r. wydał Chmielarz Królową Głodu, powieść bardzo różniącą się od jego dotychczasowych dokonań. Akcję Królowej Głodu Chmielarz umieścił w przerażającej, postapokaliptycznej rzeczywistości i mocno puścił wodze fantazji, łącząc elementy fantastyki, westernu z odrobiną horroru. Natomiast w wydanym w 2018 r. Żmijowisku, Wojciecha Chmielarza jednoznacznie ciągnie w stronę prozy psychologicznej. Akcja zogniskowana jest, co prawda, wokół nierozwiązanej zagadki zaginięcia 15-letniej dziewczyny, jednak odkrycie tajemnicy ma w tej książce tak samą wagę, co zmiany zachodzące w wewnętrznym świecie bohaterów. Żmijowisko to już właściwie nie tyle kryminał, co rasowy thriller psychologiczny, którego potencjał został od razu dostrzeżony przez branżę filmową. Prawa do ekranizacji Żmijowiska kupił Canal +, który ma w planach realizację serialu na podstawie tej książki Chmielarza. Zgodnie z zapowiedziami, sam autor ma współpracować przy projekcie jako scenarzysta.