Victoria Schwab

Amerykańska pisarka fantasy młodego pokolenia. Zwyciężczyni Good Reads Choice Awards 2018. Autorka bestsellerowej serii Vicious, cyklu Odcienie magii oraz serii komiksów Prince of steel. Przeznaczone dla młodzieży książki Victoria Schwab podpisuje pełnym imieniem i nazwiskiem, zaś swoją twórczość dla dorosłych wydaje jako V.E. Schwab.

Victoria Elizabeth (V. E.) Schwab urodziła się w 1987 r. w Stanach Zjednoczonych, choć po matce ma również brytyjski korzenie. Dorastała na Zachodnim Wybrzeżu USA, ale do liceum chodziła już na Południu, odbierając, jak sama mówi, klasyczne południowe wychowanie. Edukację kontynuowała na Washington University w St. Louis, gdzie zmieniała kierunek aż sześć razy, a gdyby się dało, zrobiłaby to i siódmy. Studiowała m.in. fizykę, filmoznawstwo, historię sztuki i anglistykę, wciąż próbując odnaleźć swoją życiową drogę. W końcu Victoria odkryła, że jest pisarką, co sprawiło jej sporą ulgę. Jednak zanim wydała Victoria Schwab książki, które podbiły listy bestsellerów, zdobyła bogate zawodowe doświadczenie. Pracowała w domu towarowym, w restauracji (dzięki czemu umie zrobić wieżę z serwetki), jako opiekunka psów oraz w księgarni.

Bardzo poważnie podchodząc do marzenia o wydaniu książki, Victoria Schwab jeszcze jako nastolatka postanowiła rozpocząć swoją pisarską drogę tak profesjonalnie, jak tylko się da. Już w wieku 19 lat znalazła się po opieką swojego pierwszego agenta literackiego i rozpoczęła pracę, której zwieńczeniem była publikacja w 2011r. The near witch, jej debiutanckiej książki. Tak wczesne wejście do branży wydawniczej sprawiło, że młoda autorka bardzo szybko pozbyła się złudzeń towarzyszących wielu początkującym pisarzom. Za jej późniejszą decyzją o stworzeniu dwóch oddzielnych marek dla swojej literatury stało już pewne doświadczenie i chłodna kalkulacja. Bardzo szybko postanowiła ona podpisywać przeznaczone dla dorosłego odbiorcy książki: V.E. Schwab, ukrywając w ten sposób swoją płeć, ponieważ wciąż, w przypadku nowych autorów, czytelnicy chętnie dają szansę mężczyźnie niż kobiecie. Prawidłowość ta nie jest tak istotna w przypadku twórczości młodzieżowej, dlatego na okładkach jej powieści young adult widnieje jej pełne imię. Aktualnie pisarka dzieli swój czas między amerykańskie Nashville, gdzie spędziła młodość, Francję, w której mieszka jej rodzina, i Edynburg, który skradł jej serce.

Oprócz pracy nad fabułą nowej książki Victoria Schwab lubi prawdziwie czarną herbatę (ale nie earl grey, który jej zdaniem smakuje jak ubrania babci zanurzone w ciepłej wodzie), bardzo ciemną czekoladę, zwierzęta (ze szczególnym uwzględnieniem tych, które można głaskać), whisky oraz strome wzgórza. W polskim przekładzie dostępna jest jej dylogia Vicous, cykl Odcienie magii oraz seria świat Verity zawierająca dwie powieści; Okrutna pieśń i Mroczny duet.

Vicious V.E. Schwab, czyli zły i jeszcze gorszy

Wydaną w 2013 r. powieścią Vicious Victoria Schwab podbiła serca fanów mrocznej fantastyki na całym świecie. Książka została również bardzo ciepło przyjęta przez krytyków, którzy docenili oryginalność świata i bohaterów wykreowanych przez młodą pisarkę. Co ciekawe, obie główne postacie powieści trudno właściwie nazwać bohaterami, to raczej antybohaterowie. Zarówno Victor jak i Eli nie mają w sobie zbyt wiele dobra i szlachetności, napędza ich natomiast ambicja, rywalizacja i żądza zemsty. Vicious Victorii Schwab to zaiste historia o bardzo złych ludziach. W 2018 r. ukazała się powieść Vengeful, kontynuacja Vicious.

Victoria Schwab i Odcienie magii

W 2015 r. ukazał się Mroczniejszy odcień magii, pierwszy tom bestsellerowej trylogii V.E. Schwab, Odcienie magii. W rocznych odstępach do księgarń trafiły kolejne części: Zgromadzenie cieni i Wyczarowanie światła. Na stronach tego niezwykłego cyklu pisarka tworzy fascynujący świat równoległych rzeczywistości: Szarego (nudnego i pozbawionego magii), Czerwonego (pełnego życia i magii) oraz Białego (zniszczonego walkami o magię) Londynu. Głównym bohaterem i postacią łączącą wszystkie trzy powieści jest Kell, jeden z ostatnich magów potrafiących przemieszczać się między światami Londynów, ambasador Czerwonego królestwa Mershów.

Okrutna pieśń Victorii Schwab

Pierwszą część cyklu Świat Verity zatytułowaną Okrutna Pieśń Victoria Schwab oddała w ręce czytelników w 2016 r. Jest to mroczne urban fantasy w dość ciekawym i oryginalnym wydaniu, dobrze świadczącym zarówno o literackim warsztacie, jak i sile wyobraźni autorki. Tak kreacja świata przedstawionego, jak i bohaterów, jest bez zarzutu. Kiedy ukazała się Okrutna pieśń, Victoria Schwab była już dość znaną pisarką nurtu fantasy, z kilkoma bestsellerami w dorobku. I tym razem również nie zawiodła swoich fanów. Historia podzielonego miasta, nękanego przez potwory zrodzone z ludzkiej przemocy, uznawana jest za jedną z ciekawszych fabuł tego gatunku ostatnich lat. Głównymi bohaterami są Kate i August, dzieci przywódców dwóch części miasta. Kate, by zasłużyć na uznanie ojca, próbuje dorównać mu bezwzględnością, zaś pragnący dobra August próbuje walczyć z drzemiącą w nim naturą potwora.

Finalizujący losy Kate i Augusta tom Mroczny duet Victoria Schwab opublikowała już w 2017 r. Zdaniem czytelników jest to opowieść jeszcze mocniejsza niż historia otwierająca dylogię. Dzieje bohaterów nie zmierzają ku światłu i szczęśliwemu zakończeniu, co pewnie fanów twórczości pisarki zanadto nie dziwi. Jak w swoich poprzednich książkach, tak i pisząc Mroczny Duet, Victoria Schwab zdaje się nieustannie poddawać w wątpliwość istnienie jakiegokolwiek happy endu.