Urszula Jabłońska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska reporterka, dziennikarka i podróżniczka. Członkini i współzałożycielka Stowarzyszenia Reporterskiego Rekolektyw oraz laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy; znalazła się również na liście nominowanych do międzynarodowej nagrody True Story Award. Z wykształcenia orientalistka, reporterskiego fachu uczyła się w Polskiej Szkole Reportażu. Jej teksty można przeczytać m.in. na łamach Pisma. Magazynu opinii, Dużego Formatu i Wysokich Obcasów. Poza tym wydaje także Urszula Jabłońska książki dokumentalne. Najnowsza z nich zatytułowana Światy wzniesiemy nowe do księgarń trafił w listopadzie 2021 r.

Urodzona w 1980 r. Urszula Jabłońska ukończyła Wydział Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jednak zawsze ciągnęło ją do dziennikarstwa, dlatego też swoje wykształcenie uzupełniła w Polskiej Szkole Reportażu, gdzie warsztatu uczą najbardziej uznani polscy reportażyści tj. Mariusz Szczygieł, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman, Wojciech Jagielski czy sama Hanna Krall. Jak się okazało nie brakuje jej dziennikarskiego talentu i reporterskiej żyłki niezbędnej do wyszukiwania dobrych tematów i komponowania dobrej narracji niefikcjonalnej. Jej potencjał został szybko dostrzeżony i młoda dziennikarka rozpoczęła współpracę z największym ogólnopolskim dziennikiem, Gazeta Wyborczą. W 2012 r. tekstem Jajeczkami się podzielę wygrała prestiżowy konkurs Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Zanim ukazała się jej pierwsza książka, Urszula Jabłońska zdobywała doświadczenie jako zastępczyni redaktora naczelnego magazynu Exclusive. W 2013 r. dotarła do finału konkursu o Stypendium dla Młodych Reporterów im. Ryszarda Kapuścińskiego, dwa lata późnej zaś została stypendystką Ministra Kultury. W 2014 r. wraz z siedmiorgiem kolegów i koleżanek po fachu założyła Stowarzyszenie Reporterów Rekolektyw, a w 2015 r. ukazała się pierwsza antologia tekstów non-fiction firmowana przez grupę, pt. Mur. 12 kawałków o Berlinie, na stronach której młodzi reporterzy przyjrzeli się miastu ćwierć wieku po zjednoczeniu. Rok później do księgarń trafił drugi zbiór sygnowany prze Rekolektyw, Pobici z Polską, poświęcony analizie polskiej agresji, hejtu i niechęci wobec wszelkiej inności. W swoim dorobku ma także Urszula Jabłońska książki dokumentalne pisane w pojedynkę – opowiadający o brutalnej tajskiej rzeczywistości zbiór pt. Człowiek w przystępnej cenie i wydaną w 2021 r. opowieść o życiu we współczesnych komunach, pt. Światy wzniesiemy nowe.

Urszula Jabłońska i Człowiek w przystępnej cenie, czyli reportaże z Tajlandii

Swóją pierwszą, opublikowaną w 2017 r., solową książkę zatytułowała Urszula Jabłońska: Człowiek w przystępnej. Reportaże z Tajlandii. Jest to zbiór tekstów będący owocem jej wypraw do tego kraju i rozmów, które przeprowadziła z jej mieszkańcami. Obraz który kreśli dziennikarka, daleki jest jednak od sprzedawanych na folderach biur podróży landszaftów. Po raz pierwszy do Tajlandii, czyli w miejscowym języku, o ironio, kraju wolnych ludzi, reporterka pojechała w 2006 r. Jak mówi, niewiele wtedy wiedziała o miejscu, do którego się udaje, a to co zobaczyła, nie zawsze było tym, czego oczekiwała. Schodząc z utartych szlaków turystycznych, spotkała ludzi, których życie dalekie jest od bajki i postanowiła opowiedzieć ich historię. Na stronach książki Urszula Jabłońska oddaje głos pracującym w seksbiznesie kobietom utrzymującym ze sprzedaży własnego ciała całe rodziny i jednocześnie przez korzystających z ich pracy najbliższych pogardzanym, współczesnym niewolnikom harującym w nieludzkich warunkach za głodowe płace w różnych gałęziach tajskiej gospodarki. To narracja o tym, o czym odwiedzający ten piękny kraj turyści nie chcą myśleć, korzystając za niekiedy śmieszne dla nich pieniądze z różnych jego uroków – że człowiek jest w Tajlandii niezwykle tanim i mało szanowanym zasobem. Dlatego też, jak podkreśla Urszula Jabłońska, książka ta ma otwierać oczy i zmieniać perspektywę. Największym zaś marzeniem autorki jest, aby turyści potrafili spojrzeć na mieszkańców odwiedzanego kraju jak na siebie samych – ludzi, których życie, uczucia i marzenia mają znaczenie.

Urszula Jabłońska i Światy wzniesiemy nowe

W 2021 r. w ręce czytelników oddała Urszula Jabłońska Światy wzniesiemy nowe, drugą w karierze samodzielną publikację książkową. Tym razem dziennikarka przyjrzała się niezwykle ciekawej, zupełnie niesłusznie kojarzonej z przeszłością, instytucji komuny. Jak się okazuje bowiem, wciąż na całym świecie znaleźć można społeczności próbujące iść pod prąd społecznego sytemu, realizujące różne – niekiedy bardziej, niekiedy mniej utopijne – idee i koncepcje. Wspólnoty te, niektóre szalenie egzotyczne, próbują zredefiniować międzyludzkie stosunki, zarówno osobiste, jak i ekonomiczne, a pobyt wśród niech jest nieraz niczym wyprawa na inną planetę. Jak mówi Urszula Jabłońska, książka powstała trochę z jej własnego poczucia braku przynależności do współczesnego świata – którego rozwój nie tylko przyspiesza, ale i obiera wyjątkowo niebezpieczny kierunek – oraz tęsknoty za alternatywną, inaczej wymyśloną, rzeczywistością.