Tomasz Sekielski

Polski dziennikarz, reporter i pisarz. Jedna z najpopularniejszych osobowości radiowych i telewizyjnych ostatnich dwóch dekad. Laureat wielu branżowych nagród w tym Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego, Grand Press i MediaTory. Dziennikarz Roku 2006 i 2019. Autor reportaży i filmów dokumentalnych. Współtwórca głośnego filmu z 2019 r. Tylko nie mów nikomu, dzięki któremu wraz z bratem, Markiem, znalazł się na liście Bloomberg 50, zawierającej nazwiska osób, które wywarły istotny wpływ na wydarzenia 2019 roku. W swoim dorobku ma również Tomasz Sekielski książki fabularne, składające się na dwa cykle sensacyjne.

Tomasz Sekielski urodził się w 1974 r. w Bydgoszczy jako pierworodny syn swoich rodziców. Jego ojciec, Krzysztof Sekielski, uczył języka rosyjskiego w szkole średniej, matka zaś była chemikiem, zatrudnionym w Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych Foton. Przyszła gwiazda TVN karierę dziennikarska zaczynała w katolickim radiu VOX w Bydgoszczy. Po tym zdobyciu pierwszych doświadczeń Tomasz Sekielski przeprowadził się do stolicy, gdzie najpierw pracował w Radiu Wawa, a później w Radiu dla Ciebie.

W drugiej połowie lat 90-tych dziennikarz przeniósł się do telewizji, korzystając z okazji, jaką było powstanie drugiej w Polsce komercyjnej telewizji –TVN. Od 1997 do 2006 r. był częścią zespołu Faktów TVN. Relacjonował najważniejsze wydarzenia tamtego okresu: konflikt w Kosowie, zatonięcie okrętu Kursk czy obrady komisji śledczej w sprawie afery Rywina. Był także gospodarzem piątkowego wydania Kropki nad i oraz autorskiego programu 100 dni premiera.

Największą rozpoznawalność przyniosła mu, rozpoczęta w 2003 r. współpraca z Andrzejem Morozowskim. W duecie z nim prowadził piątkową audycję Kuluary oraz Prześwietlenie w TVN24. Od 2005 r. przez 5 lat obaj byli gospodarzami niezwykle popularnego programu publicystycznego Teraz mu! Emitowanego w TVN, a później, na antenie TVN24, oraz jego kontynuacji – Teraz My Dogrywka. Także w kooperacji z Andrzejem Morozowskim napisał Tomasz Sekielski książki Teraz my Prześwietlamy i Piękna dwudziestoletnia, czyli 12 rozmów o wolnej Polsce. W 2006 r. w programie Teraz my! dziennikarze ujawniali nagrany ukrytą kamerą materiał z negocjacji Renaty Beger i polityków PiS w sprawie obsady stanowisk. Był to początek tzw. afery taśmowej. Za swoje taśmy prawdy Sekielski i Morozowski otrzymali tytuł dziennikarza roku Grand Press 2006.

W 2012 r., po kilkunastu latach pracy, dziennikarz opuścił TVN i przeniósł się do Radia Tok FM, a następnie do TVP, gdzie pracował do 2018 r. W 2010, 2011 i 2013 r. publikował w tygodniku Wprost. W 2018 r. Tomasz Sekielski przeniósł swoją działalność dziennikarską do Internetu; założył własny kanał na YouTube i związał się portalami Wirtualna Polska i Onet, na których prowadził własne programy.

Tomasz Sekielski i Tylko nie mów nikomu

Wiosną 2019 r. również w Internecie premierę miał zrealizowany wspólnie z bratem Markiem film dokumentalny pt. Tylko nie mów nikomu, poświęcony problemowi pedofilii w polskim Kościele. Obraz wywołał ogromne poruszenie całej opinii publicznej i ogólnopolską dyskusję nad zjawiskiem przemocy seksualnej wobec dzieci tolerowanej i systemowo ukrywanej przez Kościół dekadami. Za swój film braci Sekielscy zostali docenieni Nagrodą Specjalną Press Club Polska oraz Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. W 2020 r. na stronach noszącej ten sam tytuł, co film, książki Tomasz Sekielski pogłębia i rozwija poruszane w nim wątki.

Tomasz Sekielski i Sejf

W 2012 r. święcący triumfy w reportażu, dokumencie i publicystyce dziennikarz postanowił spróbować swoich sił jako autor literackiej fikcji. Wtedy to, powieścią Sejf, Tomasz Sekielski debiutował jako pisarz. Jest to trzymający w napięciu thriller szpiegowsko-polityczny, w którym gra toczy się o najwyższą stawkę. Wyglądające na porachunki mafijne morderstwa prowadzą śledczych na szczyty władzy i w sam środek rozgrywek tajnych służb. Pisząc Sejf, Tomasz Sekielski tworzy fikcyjną fabułę i świat przedstawiony, jednak dzięki doświadczeniom z pracy dziennikarskiej jego kreacja staje się wyjątkowa sugestywna i wiarygodna. Historia operacji Nabucco wciąga i przeraża czytelnika jednocześnie już od pierwszych stron książki. Jak się wkrótce okazało Sejf Tomasz Sekielski zaplanował jako pierwszą część swojej sensacyjnej trylogii. W 2013 r. ukazał się jej drugi tom, Obraz kontrolny. Agencja Wywiadu oraz pułkownik Wyrwicki prowadzą nowe dziania operacyjne, a wszystko wydaje się jeszcze bardziej niejasne: nie sposób określić, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. Powieścią Sejf. Gniazdo Kruka Tomasz Sekielski w 2014 r. zamknął cały cykl.

Tomasz Sekielski i Susza

Wkrótce po zakończeniu trylogii Sejf autor rozpoczął pracę nad nowym projektem literackim, który również i tym razem będzie rozplanowanym na trzy części cyklem powieściowym. Jego pierwszy tom pt. Zapach Suszy Tomasz Sekielski w ręce czytelników oddał w 2016 r. Rok później ukazała się kontynuacja powieści pt. Smak suszy. Oba tomy łączy zarówno fabuła, koncentrująca się wokół tajemniczych zamachów terrorystycznych, jak i osoba głównej bohaterki, prokurator Agnieszki Ossowskiej, kobiety, która toczy walkę nie tylko ze zorganizowaną międzynarodową przestępczością, ale i z własnymi słabościami.