Taylor Jenkins Reid
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska pisarka, scenarzystka i publicystka. Autorka bijącej wszelkie rekordy powieści Siedmiu mężów Evelyn Hugo. Mimo że Taylor Jenkins Reid książki pisze od niecałej dekady, od lat należy do czołówki współczesnych amerykańskich twórców młodszego pokolenia. Chociaż, jak deklaruje, najchętniej czyta książki o kobietach i przez nie pisane, jej ulubioną powieścią jest Wielki Gatsby F. S. Fitzgeralda.

Taylor Jenkins urodziła się na wschodnim wybrzeżu stanu Maryland, dorastała natomiast w Acton położonym w Massachusetts. Pisarka nie zdradza opinii publicznej swojej daty urodzenia, dba również o prywatność rodziny i nie udziela informacji na temat bliskich i życia pozazawodowego. O sprawach niedotyczących jej pisarstwa wypowiada się zazwyczaj ogólnikowo i ostrożnie. Aktualnie ze swoim mężem, córeczką i psem mieszka w słonecznym Los Angeles.

Dzisiejsza autorka wielu bestsellerów, co ciekawe, nie marzyła od dzieciństwa o karierze literackiej. Po ukończeniu liceum długo szukała swojej drogi życiowej. Zanim zaczęła pisać książki, Taylor Jenkins Reid przez wiele lat próbowała swoich sił w różnych zawodach. Przez trzy lata pracowała w branży filmowej przy organizacji castingów, co jednak ostatecznie okazało się dla niej zbyt stresujące i zdecydowała się na posadę biurową w studiu. Następnie, po jeszcze paru zmianach miejsca pracy, zatrudniła się w liceum. To wtedy zaczęła w wolnym czasie pisać i odkryła przyjemność płynącą z opowiadania historii.

Taylor Jenkins Reid, książki i cała reszta

Premierę swojej debiutanckiej książki Taylor Jenkins Reid świętowała w 2013 r. Powieść Forever, Interrupted, została ciepło przyjęta przez czytelników i już w roku następnym do księgarń trafiło Rozstańmy się na rok, druga fabuła jej autorstwa. Szybko okazało się, że to właśnie literatura jest jej wymarzoną pracą i prawdziwym przeznaczeniem. Dzisiaj w swoim dorobku autorka ma 7 tytułów przetłumaczonych na wielu języków i cieszy się popularnością także poza rodzinnymi Stanami Zjednoczonymi.

W przeciwieństwie do wielu autorów, pisząc książki trzyma się ona ściśle wypracowanej przez siebie rutyny, co pozwala na zarządzanie czasem i dotrzymywanie terminów. Do pracy nad tekstem potrzebuje idealnej ciszy i czasem żałuje, że nie potrafi tworzyć, jak wielu jej koleżanek i kolegów po piórze, przy muzyce. Pracuje między 8:00 a 18:00, realizując określony limit słów, popołudnia i wieczory zaś poświęca swojej córeczce. Poza powieściami pracuje również nad scenariuszami oraz publikuje w Los Angeles Times, Glamour i Marie Claire.

Taylor Jenkins Reid i Siedmiu mężów Evelyn Hugo

Chociaż, tytułami tj. Dwa szczęścia do wyboru czy Jedyna taka miłość razy dwa, już wcześniej zdobyła sobie popularność i uznanie czytelników, dopiero dzięki wydanej w 2017 powieści Siedmiu mężów Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid stała się niekwestionowaną literacką gwiazdą. Ta wspaniale opowiedziana historia życia fikcyjnej gwiazdy złotej ery Hollywood została na całym świecie uznana za prawdziwą rewelację sezonu. Mimo że fabuła jest całkowicie otyginalna, autorka przyznaje się do inspiracji biografiami takich aktorek jak Elisabeth Taylor, Ava Gardner i Rita Hayworth. Swoją polską premierę książka miała w połowie 2019 r. i z miejsca podbiła serca polskich czytelników. Za Siedmiu mężów Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid została doceniona nominacją do nagrody Goodreads Choice Award w kategorii fikcji historycznej. W 2019 r. Freeform i Fox 21 Television Studios wykupiły prawa telewizyjne do powieści i planują produkcje serialu. W projekt ten pisarka ma być zaangażowana jako scenarzystka.

Taylor Jenkins Reid i Daisy Jones & The Six

Nie mniejszym sukcesem okazała się kolejna książka Taylor Jenkins Reid, Daisy Jones & The Six. W powieści tej zastosował ona podobną formułę, jak w bestsellerowych Siedmiu mężach Evelyn Hugo. Tym razem jest to historia wymyślonego przez autorkę najpopularniejszego zespołu rockowego świata. Fabuła osadzona jest w słodkich lata 70-tych ubiegłego stulecia, a narracja skomponowana w dużej mierze z fragmentów wywiadów przeprowadzonych z tą legendarną, choć fikcyjną grupą. Na stronach Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid nie tylko bezbłędnie buduje klimat epoki, ale proponuje też swoim czytelnikom odkrywanie pewnej tajemnicy, co czyni lekturę niesamowicie wciągającą. Nic dziwnego więc, że powieść z miejsca znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Również w Polsce, mimo że premiera polskiego wydania miała miejsce dopiero w lipcu 2020 r., Daisy Jones & The Six zapowiada się na prawdziwy hit.