Tana French

Amerykańsko-irlandzka pisarka oraz aktorka. Jedna z najbardziej cenionych współczesnych twórczyń thrillerów i kryminałów, nazywana pierwszą damą irlandzkiego kryminału. Znana z długich, zdecydowanie pełnometrażowych (jej kryminały nierzadko mają ponad 600 stron) narracji z powolnie budowaną akcją i nieoczywistym zakończeniem. Tana French książki pisze od blisko piętnastu lat i ma w swoim dorobku osiem powieści, które osiągnęły status międzynarodowych bestsellerów. Już jej debiut literacki, rewelacyjny thriller Zdążyć przed zmrokiem, okazał się ogromnym sukcesem, zdobywając początkującej pisarce uznanie krytyki i grono wiernych czytelników. Jej najnowsza powieść Z dala od świateł do polskich księgarń trafiła pod koniec czerwca 2021 r.

Tana French na świat przyszła w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych jako córka Eleny Hvostoff-Lombardi i Davida Frencha. Jej ojciec ze względu na swoją pracę często zmieniał miejsce pobytu, stąd Tana dorastając zwiedziła wiele krajów – poza USA, gdzie się urodziła mieszkała m.in. w Włoszech i Malawi – a w 1990 r. pisarka osiadła w Dublinie i mieszka tam do dziś.

Podobno już od dziecka kochała Tana French książki i teatr. Ostatecznie jej młodość zdominowała pasja sceniczna i to w tym kierunku również poszła jej edukacja. Pisarka ukończyła aktorstwo i wiedzę o teatrze w prestiżowym Trinity College i od 1997 r. występuje na scenie z zespołem Purple Heart Theatre Company, jak również gra w filmach i podkłada głos jako lektorka. Do pisania, które było jej hobby w dzieciństwie, wróciła dopiero przed trzydziestką, kiedy dopadła ją nuda w przerwie między castingami. Wybór gatunku był w zasadzie sprawą oczywista, ponieważ praktycznie od zawsze uwielbiała czytać Tana French książki koncentrujące się na zagadce kryminalnej i takie też fabuły postanowiła pisać.

Dziś jej nazwisko znane jest wszystkim miłośnikom kryminałów i thrillerów, a jej twórczość doczekała się licznych przekładów oraz wyróżnień. Także w Polsce autorka cieszy się popularnością i wszystkie jej tytuły dostępne są w polskim tłumaczeniu.

Tana French i Zdążyć przed zmrokiem

Swoją pierwszą powieść, Zdążyć przed zmrokiem, Tana French opublikowała w 2007 r., z miejsca podbijając serce zarówno miłośników gatunku, jak i krytyki. Jej historia miała wszystko, co dobry kryminał mieć powinien: skomplikowane dochodzenie, tajemnice z przeszłości, zbrodnię, która osobiście dotyka śledczego, oraz gęstniejące napięcie. Chociaż był to jej debiut, na stronach Zdążyć przed zmrokiem umiejętnie i z wyczuciem poprowadziła intrygę, nie zapominając także o dopracowaniu kreacji bohaterów. Narracja poprowadzona jest z punktu widzenia kierującego śledztwem detektywa Roba Ryana, jednak praktycznie równorzędną, jeżeli nie ciekawszą, postacią jest jego współpracowniczka Cassie Maddox. Kreatywność i warsztat pisarki zostały docenione prestiżową Edgar Allan Poe Award oraz Macavity Award i Barry Award.

Tana French i Dublin Murder Squad

Sukces Zdążyć przed zmrokiem sprawił, że dalsza kariera literacka autorki rozwijała się bardzo dynamicznie. Już w 2008 r. ukazała się jej druga powieść pt. Lustrzane odbicie, której akcja podobnie jak debiutu rozgrywała się w Dublinie i jego okolicach, jednak tym razem wydarzenia zostały opowiedziane z perspektywy Cassie. W ten sposób pisarka zapoczątkowała, liczący 6 tomów cykl kryminalny Dublin Murder Squad. Każdy z jego tomów jest samodzielną historią, które łączy zasadniczo przede wszystkim miejsce akcji i tematyka (dochodzenia w sprawie morderstw), ponieważ bohaterzy się zmieniają. W 2010 r. w ręce czytelników oddała Tana French Bez śladu, trzecią odsłonę serii, a po 2 latach do księgarń trafił następny tytuł jej autorstwa, Kolonia. Ostatnie tomy Dublin Murder Squad, zatytułowane Ściana sekretów i Ostatni intruz, Tana French opublikowała w 2014 i 2016 r. Każda z powieści stała się bestsellerem wysoko ocenianym zarówno przez odbiorców, jak i krytykę.

Tana French i Wiedźmie drzewo

Po wydaniu Ostatniego intruza pisarka postanowiła odpocząć od Dubli Murder Squad i zaproponować miłośnikom swojej twórczości coś nowego. W 2018 r. na stronach powieści Wiedźmie drzewo, Tana French udowodniła, że bez wątpienia jest jedną z najciekawszych współczesnych autorek kryminalnych. Książka nie zawiodła fanów jej talentu. Historia, wiodącego do tej pory bezproblemowe, wygodne życie Toby’ego, który zmuszony jest do konfrontacji z dawno pogrzebanym rodzinnym sekretem, to zdecydowanie lektura warta każdej poświęconej jej minuty.

Tana French i Z daleka od świateł

Także najnowsza książka Tany French, Z daleka od świateł, nie odbiega poziomem od jej poprzednich tytułów. Emerytowany amerykański policjant, Cal Hooper, ma nadzieję na irlandzkiej wsi odnaleźć wreszcie spokój i korzystać z zasłużonego odpoczynku. Szybko się jednak okazuje, że miejsce które wybrał w poszukiwaniu harmonii, nie jest tak sielskie, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka. W okolicy dzieje się coś zdecydowanie niedobrego i to właśnie Cal będzie zmuszony dowiedzieć się, co to jest.