T. M. Frazier

Amerykańska pisarka, autorka mrocznych romansów, w których piękno przenika się z przemocą i brudem. Najbardziej znana z serii powieściowej King. Książki T. M. Frazier są międzynarodowymi bestsellerami, tłumaczonymi na wiele języków. Także w Polsce twórczość pisarki cieszy się ogromną popularnością. Jej dwie ostatnie powieści wciąż jednak nie doczekały się tłumaczenia na język polski.

Tracey Marie Frazier urodziła się w 1981 r. w Nowym Jorku, skąd po kilku latach razem z rodziną wyprowadziła się na Florydę. W południowo-zachodniej części tego słonecznego stanu mieszka do dziś razem z mężem, córeczką i małym stadkiem psów. Podobno już jako dziewczynka pragnęła zostać pisarką, należała nawet do szkolnego kółka literackiego. Swoje pierwsze opowiadanie, którego bohaterem był chomik, napisała w 3 klasie. Później upomniała się o nią szara rzeczywistość i na premierę swojej pierwszej książki T. M. Frazier przyszło czekać blisko 20 lat. Po college’u na blisko dekadę utknęła bowiem w mało satysfakcjonującej pracy w charakterze pośrednika nieruchomości.

T. M. Frazier, książki i cała reszta

Na szczęście duże wsparcie znalazła w swoim mężu, który wierzył w jej talent i namawiał do spróbowania swoich sił. Jak się wkrótce okazało, bardzo słusznie. Książki T. M. Frazier niemal z miejsca stały się międzynarodowymi bestsellerami. Dziś pisarka znajduje się wśród najlepiej ocenianych autorów na liście Goodreads.com.

Niewyczerpanym źródłem inspiracji do kolejnych powieści jest dla niej muzyka, szczególnie country, ponieważ zawsze opowiada jakąś historię. Co ciekawe, chociaż miejsca oraz postaci z jej fabuł są fikcyjne, ich nazwy pochodzą często od imion znanych jej osób lub zwierząt (np. jej psów). Książki T. M. Frazier swoją popularność zawdzięczają specyficznemu połączeniu romansu z mało romansowym, pełnym brudu i przemocy tłem. Jej bohaterowie to nierzadko postaci z marginesu społecznego; przestępcy, bezdomni, narkomani, moralnie co najmniej niejednoznaczni, dalecy od kryształowych schematów księcia lub królewny z bajki. Jej historie miłosne pełne są mroku i surowości, co odróżnia te pozycje od romansowego mainstreamu.

Mimo ze literatura stała się jej pracą, nie przestała być również największą pasją. Podczas pisania każdej książki T. M. Frazier do tego stopnia zapomina o bożym świecie, że gdyby nie mąż, nie pamiętałaby o jedzeniu. Pamięta za to zazwyczaj o kieliszku czerwonego cabernet sauvignon, przy którym najlepiej jej się pracuje. Kiedy jednak ma czas wolny, autorka najchętniej spędza czas z mężem i córeczką na plaży. Uwielbia też podróżowanie, wszelkie wakacyjne wyjazdy i randki z panem Frazierem.

T. M. Frazier, Mroczna miłość i Mroczne pożądanie

Swoją pierwszą książkę, noszącą tytuł w Polsce Mroczna miłość, T. M. Frazier wydała w 2013 r. Historia trudnego uczucia, które łączy poturbowaną życiowo 17-latkę i mającego niejedno na sumieniu przestępcę błyskawicznie podbiła serca czytelniczek. Nietypowa konwencja romansowa zaproponowana przez debiutantkę znalazła grono zagorzałych zwolenniczek, które nie mogły się wprost doczekać kolejnych tytułów utrzymane w tej poetyce. W związku z tym Opowieść o Jake’u i Abby musiała doczekać się kontynuacji. Dwa lata po swoim debiucie, w powieści Mrok pożądania, T. M. Frazier opowiedziała dalsze losy tej intrygującej pary.

T. M. Frazier i King

W tym samym roku w ręce czytelniczek trafił pierwszy tom nowego cyklu powieściowego pisarki, zatytułowany King. T. M. Frazier w tej fabule połączyła w niezwykle efektowny sposób elementy literatury erotycznej i sensacyjnej. King, główny bohater, nie jest miłym facetem, nie jest również czułym barbarzyńcą, jest po prostu barbarzyńcą. Jego życie od dzieciństwa pełne było przemocy i brutalność jest dla Kinga więcej niż oczywistością. Prowadzi życie na granicy prawa, nierzadko jednak ją przekraczając. Na imprezie wydanej z okazji jego wyjścia z więzienia, spotyka Doe, bezdomną dziewczynę z zanikiem pamięci. Od tej pory losy tych dwojga stają się trwale związane, podobnie jak ich tajemnice. Drugą część cyklu pt. Tyran T. M. Frazier w ręce czytelniczek oddała jeszcze w tym samym roku, nie wystawiając tym samym ich cierpliwości na wielką próbę. Bez zbędnej zwłoki pojawiły się także kolejne odsłony serii Lawless i Souless, w szybkim czasie uczyniły z pisarki jedną z najpopularniejszych romansopisarek.

T. M. Frazier i Preppy

W 2016 r. powieścią Preppy: Życie i śmierć Samuela Clearwatera T. M. Frazier otworzyła cykl będący spin offem jej bestsellerowej tetralogii o Kingu. Tym razem rola głównego bohatera przypadła, znanemu z poprzedniego cyklu, Samuelowi Clearwaterowi, zwanemu Preppy. Jest on przyjacielem Kinga i podobnie niejednoznaczną postacią. Mocno doświadczony przez życie, wychowywany przez matkę narkomankę nosi w sobie wiele ran. Ze światem radzi sobie, nie przebierając w środkach, jednak wyzwanie, które teraz przed nim staje jest zupełnie nowego rodzaju. Musi zaopiekować się córka zamkniętego w więzieniu Kinga, a jego pomocnicą zostaje uzależniona od narkotyków Dre.

W 2017 r. opublikowała T. M. Frazier Preppy: Życie i śmierć Samuela Clearwatera część 2. Wkrótce też ukazały się dwa kolejne tomy poświecone temu bohaterowi, jego skomplikowanym losom i jeszcze bardziej zagmatwanemu życiu miłosnemu. Podobnie jak w serii o Kingu, czytelnik odnajdzie tu sporą porcję odważnej erotyki, a także niemało sensacji. Nie zabraknie też dawki czarnego humoru.