Susan Lewis

Brytyjska pisarka i scenarzystka. Autorka ponad 30 powieści, w tym wielu bestsellerów. Za swoje książki Susan Lewis była dwukrotnie nominowana do nagrody Romantic Novel Of The Year przyznawanej przez Romantic Novelists’ Association.

Susan Lewis urodziła się w 1956 r. w angielskim Bristolu. Swoje dzieciństwo wspomina z dużym sentymentem jako szczęśliwy i pełen rodzinnego ciepła czas. Jej ojciec był walijskim górnikiem, niezłomnym komunistą, a w oczach córki także myślicielem i poetą. Matka, która pochodziła z wielodzietnej rodziny zajmowała się domem. Rodzice dbali o rozwój talentów i zainteresowań swoich dzieci: mała Susan uczęszczała na lekcje baletu, dykcji i gry na pianinie. Ten szczęśliwy okres niestety nie trwał zbyt długo. Matka zmarła kiedy Susan miała 9 lat, a jej brat 5. Przez jakiś czas przyszła pisarka chodziła do szkoły z internatem, jednak nie wspomina dobrze pobytu w tej instytucji. Jeszcze gorsze wspomnienia ma z okresu dorastania i wczesnej młodości. O tych słodko gorzkich czasach Susan opowiada w dwóch biograficznych książek: Just One More Day i One Day at a Time. Po ukończeniu The Red Maids School w Bristolu Lewis rozpoczęła pracę w sieci telewizyjnej HTV, a następnie przeprowadziła się do Londynu, gdzie pracowała w Thames Television.

Pierwsze książki Susan Lewis

Jako pisarka debiutowała w 1988 r. powieścią A Class Apart (pol. Kobiety z klasą). Trzy lata po wydaniu pierwszej książki Susan Lewis przeprowadziła się wraz ze swoimi ukochanymi psami do Francji. W tym samym czasie ukazała się również jej druga fabuła pt. Dance While You Can (pol. Dopóki gra muzyka). Leniwa atmosfera południa Francji szybko jednak ją znudziła. Nowych wyzwań postanowiła szukać w Hollywood, gdzie z pewnością mogła liczyć na szybsze tempo życia. W Kalifornii spędziła 7 ekscytujących lat, korzystając ze wszystkich uroków mieszkania wśród takich gwiazd jak George Clooney, Jennifer Aniston czy Charlize Theron. Podobnie jak we Francji, także w USA, nie rezygnowała z pisania, dzięki czemu w księgarniach regularnie pojawiały się nowe książki Susan Lewis. Wyjeżdżając ze Stanów Zjednoczonych miała w swoim dorobku już 11 powieści.

Po powrocie na dwa lata do swojej deszczowej ojczyzny pisarka znowu zatęskniła z słońcem Lazurowego Wybrzeża i ponownie, razem ze swoimi pieskami, zmieniła adres. Tuż po swoich 50-tych urodzinach, kiedy, jak sama przyznaje, myślała już, że pisana jest jej samotność, poznała swojego męża, dla którego zdecydowała się w 2010 r. ostatecznie przeprowadzić do Anglii.

Najpopularniejsze książki Susan Lewis w Polsce

Początkowo pisarka specjalizowała się w romansach i powieściach obyczajowych. Z biegiem czasu jednak do swoich fabuł zaczęła dodawać elementy thrillera psychologicznego i sensacji. W Polsce największą popularnością cieszą się jej najnowsze (dostępne w polskim przekładzie) tytuły, którym gatunkowo już całkiem blisko do klasycznego thrillera psychologicznego. W powieści Odkąd odeszła Susan Lewis do tego gatunkowego eklektyzmu dokłada także trochę kryminału. Główną bohaterką książki czyni byłą panią detektyw, Andee Lawrence, która podejmuje się śledztwa w sprawie zaginięcia nastolatki. Zadanie jest tym trudniejsze, że dziewczyna zniknęła już dwa lata temu trudno, więc liczyć na świeże tropy. To jednak nie zniechęca Andy szukającej w pracy ucieczki przed osobistymi problemami. Jej drogi krzyżują się z losami śmiertelnie chorej emerytowanej nauczycielki, Rowzee Cane, która wspólnie z nią odkrywa pewną mroczną tajemnicę. Na stronach Odkąd odeszła Susan Lewis, umiejętnie buduje napięcie, nie szczędząc czytelnikom zaskoczeń i zwrotów akcji. Jednocześnie jednak dba o warstwę psychologiczną kreacji postaci i pogłębione tło obyczajowe wydarzeń. Efektem jest wciągająca lektura, od której naprawdę trudno się oderwać.

W powieści Dziewczyna, która wróciła Susan Lewis również stawia na fabułę opartą na mrocznej zbrodni i pogłębionej psychologicznie kreacji głównych postaci. W dużej mierze bowiem to właśnie w mrocznych zakamarkach umysłu bohaterek bierze początek akcja książki. W Dziewczynie, która wróciła Susan Lewis opowiedziała historię niebezpiecznej rozgrywki między matką a morderczynią jej córki. To kawał porządnej, przyprawiającej o prawdziwe ciarki, prozy psychologiczno-sensacyjnej.

Na stronach książki Nie ukryjesz się Susan Lewis poczyna sobie z emocjami czytelników jeszcze śmielej. Wielu polskich fanów autorki uważa ten tytuł za nie tylko mroczny, ale wręcz wstrząsający. I nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że Nie ukryjesz się Susan Lewis poświęciła tak poruszającemu tematowi, jak relacje między rodzicami i dziećmi. Początkowo niespieszna narracja, która jest jednak zapowiedzią nadciągającej tragedii, idealnie buduje napięcie i przygotowuje na późniejsze przyspieszenie i twisty, odsłaniające coraz bardziej przerażające tajemnice przeszłości.