Stephenie Meyer

Śmiało można powiedzieć, że życie Stephenie Meyer jest jedną z najdoskonalszych egzemplifikacji amerykańskiego snu. Kariera tej skromnej, urodzonej w 1973 r. mormonki jest tak spektakularna i błyskotliwa, że niekiedy, aż trudno uwierzyć w jej prawdziwość. Jednak niezaprzeczalnie dzięki napisaniu jednej, na pierwszy rzut oka może nawet trochę niepozornej, książki Stephenie Meyer wkroczyła na światowy rynek wydawniczy, zmieniając panujący na nim dotychczas układ sił.

Jednak zanim zaczęła pisać Stephenie Meyer książki sprzedawane w milionowych nakładach, przynoszące milionowe zyski i tygodniami okupujące najważniejsze światowe listy bestsellerów, jej życie można określić mianem dość przeciętnego. Po ukończeniu szkoły średniej, swoją edukację kontynuowała na mormońskim uniwersytecie w Utah, gdzie uzyskała licencjat z literatury. Jeszcze podczas studiów wyszła za mąż za chłopaka, którego znała od dzieciństwa. Przed ukazaniem się sagi Zmierzch Stephenie Meyer była przykładną matką i żoną, a jej doświadczenie zawodowe ograniczało się do krótkiej pracy (przed założeniem rodziny) recepcjonistki w firmie zajmującej się nieruchomościami.

Saga Zmierzch Stephenie Meyer

Wszystko zmieniło się w 2005 r., w którym wydała Stephenie Meyer Zmierzch, pierwszy tom swojej absolutnie bestsellerowej sagi. Nastoletni czytelnicy oszaleli na punkcie opowieści o miłości między młodą dziewczyną a niezwykle przystojnym wampirem. Siedemnastoletnia Bella Swan, przybywa do Forks w stanie Waszyngton, by zamieszkać ze swoim ojcem. W nowej szkole poznaje rodzinę Cullenów, którą tubylcy podejrzewają o bycie wampirami. Między nią a Edwardem Cullenem rodzi się silne uczucie i prawdziwa namiętność, choć Edward nie żyje już od blisko 90 lat. Tak zaczyna się jedna z najważniejszych historii w popkulturze XXI w.

Wobec niesamowitego sukcesu pierwszego tomu, świeżo upieczonej pisarce nie pozostało nic innego, jak rozwijać tak obiecująco zaczętą sagę. W 2006 r. w ręce czytelników oddaje Stephenie Meyer Księżyc w nowiu, drugą część zagmatwanych losów Belli i Edwarda. Na drodze zakochanych pojawiają się nie lada zakręty, a Edward dla bezpieczeństwa dziewczyny postanawia ją nawet porzucić. Ostatecznie jednak, zakochani znów są razem, a powieść kończy się zapowiedzią fundamentalnych zwrotów akcji. Wobec takiego zakończenia wszyscy fani serii gryźli palce z niecierpliwości w oczekiwaniu na dalszy ciąg. Wreszcie w 2007 r. opublikowała Stephenie Meyer Zmierzch. Zaćmienie, bijąc rekordy popularności. Wszystkie trzy tomy sagi spędziły na liście bestsellerów New York Timesa ponad 140 tygodni.

Jednak prawdziwe szaleństwo rozpętało się, gdy do księgarń miała trafić finałowa powieść zamykająca cały cykl. Tylko w dniu premiery w USA sprzedano 1.3 mln egzemplarzy Przed świtem Stephenie Meyer.

Pisząc Zmierzch, Stephenie Meyer zapewnie nie przypuszczała jak wielkie wpływ na popkulturę będzie miała jej twórczość. Bowiem Zmierzch to coś więcej niż tylko książki, to ogólnoświatowe zjawisko. Dawno nie było, być może poza Harrym Potterem, książek o tak dużym oddziaływaniu społecznym i kulturowym. Książki Stephenie Meyer są też jedynymi, które na listach bestsellerów pobiły premierowe tomy Harry’ego Pottera właśnie.

W 2015 r., na dziesięciolecie premiery pierwszego tomu sagi, pisarka postanowiła zrobić swoim fanom niespodziankę. Siedem lat po ukazaniu się kończącego sagę tomu w ręce stęsknionych czytelników oddała Stephenie Meyer Życie i śmierć: zmierzch opowiedziany na nowo, który oprócz nowego wydania otwierającego całość tomu zawiera jego alternatywną wersję.

Inne książki Stephenie Meyer

Jednak oprócz sagi Zmierzch Stephenie Meyer ma w swoim dorobku także inne książki. Jest ona również autorką dwóch samodzielnych fabuł. W 2008 r. ukazała się powieść z gatunku science ficton/fantasy Intruz i praktycznie z miejsca stała się bestsellerem. Świetnie sprzedawały się nie tylko papierowe, ale i inne formaty książki Meyer: ebooki i audiobooki. Intruz zawędrował na 1 miejsce listy New York Timesa i pozostawał na niej przez 31 tygodni.

Na kartach tej książki Stephenie Meyer opowiada historię ludzkości skolonizowanej przez oby gatunek przybyły z kosmosu, tzw. Dusze. Dusze, by przetrwać potrzebują ciała, które zasiedlają. Dlatego na Ziemi pozostała raptem garstka wolnych ludzi, którzy ukrywają się w jaskiniach. Powieść Intruz Stephenie Meyer zaplanowała jako otwarcie trylogii; drugi tom ma nosić tytuł Łowca, trzeci zaś Dusza, jednak nie są znane bliższe plany wydawnicze ich dotyczące.

W 2016 r. natomiast swoja premierę miał Chemik Stephenie Meyer, będący jej drugą literacką próbą wyjścia poza legendę zmierzchu i pierwszym w dorobku thrillerem. Jego bohaterka, Alex, jest wysokiej klasy chemiczką, pracującą dla najtajniejszej z tajnych agencji rządowych. Jednak jej zleceniodawcy nie mówią jej prawdy w kwestii powierzanych jej zadań, dlatego Alex zmuszona jest odkryć ją sama.

Ekranizacje powieści Stephenie Meyer

W obliczu szaleństwa na punkcie sagi Zmierzch, jej ekranizacja pozostawała tak naprawdę jedynie kwestią czasu. W 2008 r. swoją premierę miał film, oparty na pierwszym tomie cyklu, z Kristen Stewart w roli Belli i Robertem Pattisonem wcielającym się w Edwarda.

Natomiast w 2013 r. na ekranie kin wszedł film będący adaptacją późniejszej powieści Stephenie Meyer, Intruz.