Sławomir Koper
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski historyk i pisarz, autor wielu niezwykle poczytnych popularnonaukowych tytułów oraz scenariuszy do telewizyjnych programów historycznych. Specjalizuje się w historii, której próżno szukać w podręcznikach i biografiach intymnych znanych postaci.

Sławomir Koper urodził się w 1963 r. w Warszawie, gdzie też ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jako publicysta i felietonista współpracował z wieloma periodykami i portalami internetowymi. Publikował również pod pseudonimami Ewa Lando i Antoni Ares. Choć jest wielkim miłośnikiem Krakowa, na stałe osiadł w podwarszawskim Legionowie. Poza historią jego największą pasją jest muzyka.

Za swoje, popularyzujące wiedzę historyczną, książki Sławomir Koper został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sławomir Koper i jego dwudziestolecie

Chociaż swoje pierwsze książki Sławomir Koper poświecił czasom antycznym (Tajemnice i sensacje świata antycznego 1997, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego 1997, Miłość, seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie 1998), jego prawdziwym konikiem jest historia Polski, a w szczególności okres II Rzeczpospolitej. Dwudziestoleciu międzywojennemu poświęcił, jak do tej pory, najwięcej tytułów sygnowanych swoim nazwiskiem. Jest on autorem między innymi blisko dwudziestu tomików serii Dwudziestolecie międzywojenne.

W 2009 r. w ręce czytelników oddał Sławomir Koper Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej. Książka cieszyła się ogromną popularnością i niemal z miejsca stałą się bestsellerem. Barwnie opowiedziane ciekawostki o znanych postaciach śmietanki towarzyskiej i elity władzy przedwojennej Polski okazały się rynkowym strzałem w dziesiątkę i tę formułę autor wykorzystał jeszcze nie raz. W zasadzie wydając dekadę temu Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej, Sławomir Koper zapoczątkował całą serię publikacji poświeconych różnym zjawiskom oraz ludziom, ogólnie mówiąc, coś znaczącym w Polsce w burzliwym okresie odbudowy państwowości po I wojnie światowej.

Już w 2010 r. opublikował więc Sławomir Koper Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej, kontynuując wątki poprzedniej książki. A ponieważ, czytelnicy byli absolutnie zachwyceni możliwością wglądu w pikantne (niekiedy bardzo) szczegóły życia legendarnych postaci polskiej historii, w przygotowaniu szybko znalazły się kolejne tego typu wydawnictwa pisarza. Bez zbędnej zwłoki opublikował więc Sławomir Koper Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej oraz Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej, a dwa lata później (2013) Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej.

Sławomir Koper – przewodnik po historii

W swoim dorobku posiada również Sławomir Koper książki mających charakter historycznych przewodników. Na ich stronach autor swoich czytelników zabiera w fascynująca podróż w czasie i przestrzeni. Czy to Chorwacja, Ukraina czy Wielkie księstwo Litewskie i Inflanty, Sławomir Koper potrafi te miejsca, dzięki swojej historycznej perspektywie, odkryć na nowo.

Najnowsze książki Sławomira Kopra

Przez ponad dwie dekady swojej wydawniczej działalności historyk dorobił się zaiste imponującej bibliografii. Jednak chyba nie było do tej pory tak bogatego w publikacje okresu w życiu autora, jak ostatnie dwa lata, a w szczególności 2019 r.

W 2018 r. z okazji stuleci odzyskania przez Polskę niepodległości w ręce czytelników oddał (w kooperacji z Tymoteuszem Pawłowskim) Sławomir Koper Korepetycje z niepodległości, ukazujące wydarzenia sprzed wieku i ich genezę w zupełnie nieszablonowy sposób. Autorzy nie skupiają się bowiem na międzynarodowym układzie sił, wielkiej polityce czy strategii wojskowej. Pokazują społeczny, psychospołecznych, ekonomiczny i w końcu kulturowe aspekty odradzania się, po 123 latach zaborów, Polski jako państwa i Polaków jako narodu.

Jeszcze w tym samym rok wydał Sławomir Koper Zbrodnie z namiętności, bogato ilustrowane historie znanych XIX i XX- wiecznych morderstw z wielkim uczuciem w tle. W większości są to na poły legendarne już zbrodnie, tym egzotyczniejsze, że osadzone w retro dekoracjach i kostiumach. Tylko ostatni rozdział, poświecony tragicznej śmierci Andrzej Zauchy, opowiada o czasach bliższych współczesności. Natomiast w wydawnictwie pt. Polscy Szpiedzy Sławomir Koper, we współpracy z reżyserem Arkadiuszem Biedrzyckim, na język narracji przekłada swój autorski serial o tym samym tytule.

Rok 2019 to dla autora wyjątkowo intensywny okres. Jeszcze w styczniu ukazali się Polscy terroryści i zamachowcy, pozycja poświecona zagadnieniu od powstania styczniowego do codzienności, a już w marcu trafiło do księgarń Piekiełko nad Wisłą. Sceny z życia polskich elit pod okupacją.

Późną wiosną wydał jeszcze Sławomir Koper Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza, plotkarsko-sensacyjne ujęcie historii polski z perspektywy alkowy, a w sierpniu ukazały się, napisane wspólnie z Tymoteuszem Pawłowskim, Mity polskiego września oraz Ostatnie lata polskiego Lwowa, Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka wyprawa do przedwojennej stolicy wschodniej Galicji.

To jednak jeszcze nie koniec wydawniczego maratonu autora. Swoją najnowszą książkę pt. Nobliści skandaliści Sławomir Koper w ręce czytelników oddał na początku października.