Sigurðardóttir Yrsa
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Sigurðardóttir Yrsa 
  • Języki obce 
  • Wyczyść

Islandzka pisarka, autorka poczytnych kryminałów i mrocznych thrillerów z elementami horroru, nazywana niekiedy w swojej ojczyźnie królową islandzkich kryminałów (co według samej zainteresowanej jest o tyle zabawne, że przez dłuższy czas była jedyną kobieta na Islandii tworzącą w tym gatunku). Jej twórczość została przetłumaczona na 30 języków i znana jest dobrze także polskim miłośnikom gatunku. Z wykształcenia inżynier budownictwa, wciąż pracuje w wyuczonym zawodzie przy największych inwestycjach na rodzinnej wyspie. Chociaż pisarka znana jest przede wszystkim z mrocznych nordyckich fabuł kryminalnych, w dorobku ma także książki dla dzieci, od których zresztą zaczynała swoją literacką karierę. Po Polsku ukazała się większość powieści autorki, a w kwietniu 2021 r. do nadwiślańskich księgarń trafiło Wzgórze wisielców Yrsy Sigurdardóttir, 4 część bestsellerowego cyklu Frejya i Huldur.

Pisarka na świat przyszła w 1963 r. w stolicy Islandii, Reykjavíku. Jest absolwentką studiów inżynierskich na Uniwersytecie Islandzkim, kształciła się także za granicą. Mimo że od ponad dwóch dekad pisze Yrsa Sigurdardóttir książki, wciąż pracuje też w wyuczonym zawodzie przy najważniejszych budowach na Islandii – m.in. należała do zespołu odpowiedzialnego za powstanie tamy Kárahnjúkar, największej tego typu konstrukcji w Europie. W wywiadach przyznaje jednak, że gdyby musiała dokonać wyboru między swoimi dwoma profesjami, przyciśnięta do muru wybrałaby zapewne literaturę, bo chociaż inżynieria jest jej zdaniem formą sztuki, tworzenie powieści ma charakter bardziej indywidualny i niepowtarzalny. Akcje praktycznie każdej książki Yrsa Sigurðardóttir osadza na Islandii, ponieważ żeby pisać o jakimś miejscu musi jej najpierw osobiście zobaczyć i poznać. Uważa też, że zimny klimat, surowa i mroczna islandzka przyroda to idealna sceneria dla niepokojących thrillerów i horrorów.

Pierwsze książki Yrsy Sigurdardóttir

Jak przyznaje Yrsa Sigurdardóttir, książki do pewnego momentu interesowały ją wyłącznie jako czytelniczkę. Nigdy nie marzyła, by zostać pisarką i właściwie w historii jej literackiej kariery kluczową rolę odegrało macierzyństwo. Do podjęcia pierwszych prób pisarskich skłoniła ją bowiem troska o mały zapał czytelniczy syna, a że nie mogła na rynku znaleźć wystarczająco interesujących propozycji dla dzieci, postanowił napisać coś dla niego sama. Okazało się, że jej opowieść spodobała się nie tylko dziecku, ale i wydawcom, którzy byli zainteresowani współpracą z początkującą autorką. W 1998 r. ukazała się jej pierwsza książka dla dzieci, a rok późnej następna. W ciągu następnych 4 lat do księgarń trafiły jeszcze trzy przeznaczone dla małego czytelnika tytuły, a ostatni z nich, Biobörn, zdobył nagrodę Islandzkiej Książki Dziecięcej 2003. Ten nurt twórczości pisarki dotychczas nie doczekał się tłumaczenia na język polski.

Yrsa Sigurdardóttir i Thora

Swoją pierwszą powieść dla dorosłych, Trzeci znak, autorka opublikowała w 2005. Fabuła otwiera cykl kryminalny, którego bohaterką uczyniła Yrsa Sigurðardóttir Thorę Gudmundsdottir, prawniczkę i samotną matkę. Thora, choć nie jest zawodową śledczą rozwiązuje wiele kryminalnych, jak to w nordyckiej literaturze bywa, wyjątkowo mrocznych i niepokojących zagadek. W 2006 r. ukazała się druga część serii, pt. Weź moją duszę, a później w regularnych odstępach do księgarń trafiły jeszcze 4 tomy przygód przenikliwej prawniczki. Ostatni z nich, Statek śmierci, premierę miał w 2011 r. Wszystkie powieści o Thorze doczekały się polskiego wydania.

Yrsa Sigurdardóttir, Frejya i Huldar

W 2015 r., powieścią Odziedziczone zło, Yrsa Sigurðardóttir otworzyła nowy cykl kryminalny, skomponowany wokół postaci detektywa i psycholożki dziecięcej. Huldar i Frejya, choć ich relacja jest dość ambiwalentna i skomplikowana niejednokrotnie zmuszeni są do współpracy przy sprawach niezwykle brutalnych, nietypowych przestępstw, o których nie śniło się zwykłym zjadaczom chleba. Autorka nie boi się poruszać tematów mocnych, niekiedy drastycznych –drugi tom przygód tej ciekawej pary pt. Porachunki Yrsa Sigurdardóttir poświęca np. zbrodni pedofilii, a w następnym, Rozgrzeszeniu, pisze o brutalności młodzieży. Jak na skandynawską odmianę gatunku przystało, nie brakuje w książkach tych wyrafinowanego okrucieństwa oraz rozbudowanego społeczno-psychologicznego tła. Na stronach powieści Skała wisielców Yrsa Sigurdardóttir opisuje morderstwo, którego ofiara została uduszona, a do jej piersi zabójca za pomocą gwoździa przypiął wiadomość. Cały cykl liczy 6 części, jednak dotychczas polskiego przekłady doczekały się jedynie 4 z nich.

Yrsa Sigurdardóttir, Pamiętam cię i inne samodzielne fabuły

Poza bardzo udanymi cyklami kryminalnymi swoim dorobku pisarka ma również samodzielne powieści. Za pierwszą z nich, horror Pamiętam cię, Yrsa Sigurdardóttir została doceniona nagrodą Blood Drop w 2011 r. W polskich księgarniach z czterech samodzielnych tytułów autorki dostępny są jeszcze Niechciani, pełna grozy i trzymająca w napięciu narracja w najlepszym skandynawskim stylu.