Sarah Pinborough
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Brytyjska pisarka i scenarzystka. Autorka popularnych powieści goszczących na najważniejszych listach bestsellerów tj. Sunday Times i New York Times, i o których z uznaniem wypowiada się sam Stephen King. Specjalizuje się w horrorach i thrillerach, choć w swoim dorobku ma również tytuły z gatunku fantasy, które najczęściej wydaje pod pseudonimem Sarah Silverwood. Za swoje książki Sarah Pinborough była wielokrotnie nagradzana, w swoim dorobku ma m.in. British Fantasy Award.

Sarah Pinborough urodziła się w 1972 roku w angielskim Buckinghamshire. Jako dziecko, ze względu na pracę ojca, który był dyplomatą, wiele podróżowała (głównie po Bliskim Wschodzie). Jako 8-latka wróciła do Anglii, gdzie kolejne 10 lat spędziła w szkołach z internatem. Nie ukrywa, że nie była najpilniejszą i najgrzeczniejszą uczennicą. Pisarka żartuje, że ten okres jej życia stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla literatury grozy, dlatego nie brakuje jej pomysłów na kolejne horrory.

Kochać książki Sarah Pinborough nauczyła matka, która w bibliotekach brytyjskich placówek dyplomatycznych pomagała kilkuletniej córce dobrać ciekawe lektury. Również w szkole z internatem książki były jej najlepszymi przyjaciółmi i odskoczną od trudnej szkolnej rzeczywistości. Mimo że od wczesnej młodości próbowała swoich sił w tworzeniu własnych opowieści, długo nie myślała o ich publikacji. Po studiach była menedżerka klubu ze striptizem. W zasadzie dopiero zbliżając się do trzydziestki, po raz pierwszy wzięła pod uwagę taką możliwość. Nie od razu jednak pisarstwo stało się jej zawodem. Jeszcze przez kilka lat po tym, jak zaczęły ukazywać się jej książki, Sarah Pinborough pracowała jako nauczycielka. Aktualnie w swoim dorobku pisarka ma ponad 20 powieści i kilka opowiadań. Jak sama mówi, zdecydowanie lepiej czuje się w dłuższych narracjach, a opowiadania czy nowel w zasadzie pisze tylko na zamówienie. Co ciekawe, to jednak nowelę pt. The language of dying (Język umierania), pisarka uważa za jeden ze swoich najważniejszych tekstów. Nie ona jedna zresztą. Pod wrażeniem tej, najbardziej poruszającej i najbardziej jednocześnie osobistej, inspirowanej chorobą i odchodzeniem jej najlepszego przyjaciela, książki Sarah Pinborough, była również krytyka i jury Shirley Jackson Award i British Fantasy Award. Aktualnie pisarka mieszka w Londynie z dwoma adoptowanymi kotami i przygarniętym psem.

Pierwsze książki Sarah Pinborough

Pisarka debiutowała w 2004 r. powieścią The Hidden, pełnokrwistym horrorem w stylu Stephena Kinga. Również w wydanym rok później The Reckoning widać wyraźne nawiązania do poetyki i sposobu prowadzenia narracji znanych z prozy jej mistrza. Do 2009 r. w ręce czytelników trafiły jeszcze jej 4 tytuły zaliczające się do różnych odmian literatury grozy. Do 2011 r. w ręce czytelników oddała jeszcze Sarah Pinborough książki, należące do uniwersum Thorchwood, będącego spin-offem serii Doctor Who.

Co kryją jej oczy Sarah Pinborough

Zdecydowanym przełomem w karierze pisarki i jednocześnie pierwszym jej tytułem przetłumaczonym na język polski był, wydany w 2017 r. mroczny thriller psychologiczny, z nurtu domestic noir, pt. Co kryją jej oczy. Sarah Pinborough nie ukrywa, że opisując patologiczny związek swoich bohaterów, czerpała również z własnej biografii. Jako studentka przez parę lat nie potrafiła przerwać spirali przemocy narastającej w jej związku, stając się ofiarą coraz brutalniejszy zachowań. To doświadczenie, jak sama przyznaje, mocno wpłynęło zarówno na jej osobowość, jak i dalsze życiowe wybory. Powszechnie znany jest jej sceptycyzm wobec instytucji małżeństwa i stałych, monogamicznych związków.

Za Co kryją jej oczy Sarah Pinborough była powszechnie chwalona, szczególnie uznanie znajdował umiejętnie budowany klimatu i zaskakujące zakończenie powieści. Prawa wydawnicze do książki sprzedano do 20 krajów, a w najbliższym czasie ma powstać serial Netfliksa oparty na tej historii.

13 minut Sarah Pinborough

W 2018 r. na naszym rynku ukazało się 13 minut, Sarah Pinborough druga przetłumaczona na język polski książka autorki. Ten thriller w wydaniach anglojęzycznych, zapewne ze względu na nastoletnich bohaterów, klasyfikowany był jako przeznaczony dla młodzieży, jednak jest to lektura, którą doceniają również starsi czytelnicy. Główna bohaterka, Natasha, to prawdziwa królowa liceum; piękna, popularna i bogata. Kiedy jednak wraca do żywych, po 13 minutowej zapaści, jej świat już nigdy nie będzie prosty. Chociaż dziewczyna nic nie pamięta z dnia, w którym omal nie zginęła, nie może oprzeć się przeczuciu, że w wodzie nie znalazła się wskutek przypadku. Na stronach 13 minut Sarah Pinborough doskonale pokazuje, jak prowadzone przez Nataschę śledztwo, odkrywa coraz mroczniejsze sekrety jej otoczenia. Kto jest przyjacielem, kto wrogiem? – to pytania, na które coraz trudniej jej znaleźć odpowiedź. Prawa do ekranizacji książki zakupił Netflix, a jej adaptacją ma się zająć Josh Schwartz.

I niech zginę Sarah Pinborough

Trzecia dostępna w polskim wydaniu powieść Sarah Pinborough, I niech zginę, swoją premierę miała w 2018 r. a do czytelników nad Wisłą trafiła rok później. Ta wywołująca dreszcze historia trzech kobiet okazała się ogromnym sukcesem, czego najlepszym dowodem było 1. miejsce na liście bestsellerów The Sunday Times. W I niech zginę Sarah Pinborough po raz kolejny bardzo skutecznie realizuje sprawdzony w poprzednich jej fabułach model polegający na stopniowym odkrywaniu sekretów swoich bohaterów. To co najgłębiej ukryte okazuje się bowiem zawsze najstraszniejsze i…najciekawsze.