Sarah Lark
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Sarah Lark 
  • Biznes, rozwój, prawo 
  • Wyczyść

Niemiecka pisarka, instruktorka jeździectwa i podróżniczka. Autorka książek o tematyce hippicznej, a także beletrystyki dla młodzieży i dorosłych. Najlepiej znana z poczytnych powieści historyczno-obyczajowych, z których największą popularnością cieszą się cykle nowozelandzkie – epickie sagi rodzinne osadzone w realiach XIX w.

Sarah Lark, a właściwie Christiane Gohl, na świat przyszła w 1958 r. w Bochum, mieście położonym w rejonie Zagłębia Ruhry. Studiowała historię i literaturę. Zanim napisała jako Sarah Lark, książki, które przyniosły jej międzynarodową popularność, imała się różnych zawodów. Była nauczycielką w szkole podstawowej, copywriterką, pracowała także jako przewodniczka i instruktorka jazdy konnej. Od dzieciństwa kochała zwierzęta, a jej największą miłością były konie. Tym pięknym stworzeniom poświeciła zresztą wiele lat swojego życia, a także część pisarskiego dorobku. Jako autorka debiutowała w 1991 r. poradnikiem jeździeckim, wydanym kilka lat później również w Polsce, pt. Jazda konna. W polskim tłumaczeniu ukazały się również inne jej publikacje poświecone jeździectwu tj.: Jazda konna bez stresu czy Konie i kuce. Rasy, pochodzenia, charakterystyka. Pod pseudonimem Ricarda Jordan wydawała także powieści, których akcja osadzona jest w czasach średniowiecza. Aktualnie, razem z gromadką psów i kotów, mieszka na farmie w Hiszpanii, gdzie opiekuje się końmi na emeryturze. Dla relaksu lubi śpiewać i grać na gitarze.

Nowozelandzkie książki Sarah Lark

Swoje największe sukcesy literackie odniosła jednak jako Sarah Lark. Książki wydane pod tym pseudonimem przyniosły jej międzynarodową rozpoznawalność i rozgłos. W większości są to historyczno-obyczajowe fabuły osadzone w Nowej Zelandii. W tym niezwykłym kraju pisarka zakochała się od pierwszego wejrzenia, a właściwie od swojej pierwszej podróży. Fascynacja jego bujną przyrodą, ciekawą historią i mieszkańcami zaowocowała szeregiem książek, których akcja rozgrywa się w scenerii Nowej Zelandii. Te napisane zgodnie z najlepszymi regułami gatunki i niemałym rozmachem rodzinne sagi dziejące się w egzotycznych realiach antypodów i równie egzotycznym XIX w, podbiły serca czytelniczek na całym świecie. Także w Polsce nowozelandzkie książki Sarah Lark cieszą się dużym powodzeniem.

Saga Nowozelandzka Sarah Lark

Niezwykle chętnie czytane w naszym kraju są 3 nowozelandzkie cykle powieściowe pisarki. Trylogia Sarah Lark, nazywana w Polsce sagą nowozelandzką, jest chronologicznie z nich najwcześniejsza. Pierwsza część, zatytułowana W krainie białych obłoków, ukazała się w 2007 r., a kolejne tytuły serii: Pieśń Maorysow i Krzyk Maorysów, pojawiały się w rocznych odstępach. Pierwsza trylogia Sarah Lark to rozpisana na trzy tomy historia trzech pokoleń kobiet, które w mizoginistycznych XIX-w. realiach walczą o swoją życie, godność, a także prawo do szczęścia i miłości. Bez wątpienia, atutem całego cyklu są wyraziste kreacje bohaterek i wspaniale odmalowane tło historyczno-obyczajowe, w tym fascynująca i wciąż mało znana kultura rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii, Maorysów.

Trylogia Kauri Sarah Lark

Pierwszy tom swojej drugiego cyklu powieściowego, którego akcja rozgrywa się w Nowej Zelandi, pt. Złoto Maorysów Sarah Lark w ręce czytelniczek oddała w 2010 r. To podobnie jak w przypadku sagi nowozelandzkiej, przede wszystkim piękna historia silnych kobiet i ich zmagań z losem, opiewająca trud pierwszych osadniczek. I chociaż powieść otwiera historia miłości Kathleen i Michaela, szybko okazuje się, że pierwsze skrzypce w tej opowieści odegrają kobiece postaci: Kathleen i Lizzy, dziewczyna poznana przez Michaela w Australii. W drugim tomie pt. Kobiety Maorysów Sarah Lark snuje opowieść o kolejnym pokoleniu, potomkach bohaterów poznanych w Złocie Maorysów. Akcja finałowej części Bogowie Maorysów dzieje się już w 1899 r. u progu nowego wieku i zupełnie nowej ery, który to moment przełomu społeczno-kulturowego udało się pisarce świetnie uchwycić.

Saga ognistych kwiatów Sarah Lark

Najnowsza spośród nowozelandzkich serii pisarki jest Saga ognistych kwiatów. Otwierającą cykl powieść pt. Czas ognistych kwiatów Sarah Lark wydała w 2013 r. Tym razem wielka nowozelandzka przygoda, w którą autorka zabiera czytelników, zaczyna się w 1842 r. w niemieckiej Meklemburgii, skąd wyrusza grupa osadników szukających szczęścia na antypodach. Jeszcze w tym samym roku ukazał się drugi tom sagi zatytułowany Dźwięk rogu w kształcie muszli. Wydanym wiosną 2020 r. tomem Legenda ognistej góry Sarah Lark zamyka tę rozpisaną na 4 dekady narrację.