Sarah J. Maas

Urodzona w samym Nowym Yorku nie tak dawno temu, bo w 1986 roku, w Sarah J. Mass książki pisze odkąd była nastolatką. Przeważnie pisze je również dla nastolatków.

Od dłuższego czasu mieszka w Pensylwanii z rodziną; mężem i, urodzonym w 2017 r., synem. Na Hamilton College studiowała kreatywne pisanie i religioznawstwo. Jej dwa dotychczas wydane cykle to popularna literatura, którą obecnie najczęściej określa się mianem young adult, a więc skierowana do starszej, późno licealnej młodzieży. Bestsellerowe powieści z serii Szklany tron i Dwór cierni i róż Sarah J. Maas uczyniły prawdziwą celebrytką. Prawa do nich zostały sprzedane na całym świecie, czego wynikiem są tłumaczenia na kilkadziesiąt języków.

Obecnie autorka jest w takcie pracy nad pierwszą powieścią przeznaczoną dla dojrzałego czytelnika. Zgodnie z zapowiedziami, ma ona nosić tytuł Crescent city. House of earth and blood, ale data premiery wciąż pozostaje nieznana.

Szklany tron Sarah J. Maas

Podobno pierwszą część serii Szklany tron Sarah J. Maas zaczęła pisać jako szesnastolatka, jednak gotowa powieść miała swoją premierę dopiero w 2012 r. W całej swojej twórczości pisarka bawi się klasycznymi, znanymi powszechnie schematami narracyjnymi. Punktem wyjścia do fabuły swojego debiutu uczyniła np. od dawna obecną w kulturze, przewrotnie i zaskakująco potraktowaną baśń o Kopciuszku. Na główną bohaterkę książki Sarah J. Maas wybiera nastoletnią wyszkoloną zabójczynię, Celaenę Sardothien z królestwa Adarlan, która dostaje staje do współzawodnictwa z innymi złoczyńcami, by dostać szansę na i etat w królewskiej służbie.

Bardzo niedługo po tym debiucie, bo już w 2013 r. w ręce czytelników trafiła Korona mroku Sarah J. Maas. Będąca drugą częścią Szklanego tronu powieść, w zasadzie z miejsca stała się bestsellerem, plasując się nawet na liście New York Timesa.

Rdzeń całości cyklu stanowią kolejno wydawane, w niewielkich odstępach czasu tomy: Dziedzictwo ognia, Królowa cieni, Imperium burz, Wieża świtu, która została książką roku 2018 w plebiscycie serwisu LubimyCzytać, oraz Królestwo popiołów. Oprócz tego uniwersum cyklu Szklany tron tworzą krótsze formy towarzyszące – nowele, które uzupełniają w dużej mierze informacje o głównej bohaterce, czyli, jak nazwała ją Sarah J. Maas, Zabójczyni. Z opinii czytelników, chociażby fanów Sarah Maas na LubimyCzytać, wynika, że są to bardzo lubiane i cenione przez nich historie. Stanowią nie tylko rozszerzenia świata przedstawionego, ale i swoisty aneks, dzięki któremu staje się on bardziej trójwymiarowy i zrozumiały. Na przestrzeni lat ukazało się ich kilka (Zabójczyni i władca piratów, Zabójczyni i Czerwona Pustynia, Zabójczyni i imperium Adarlanu, Zabójczyni i podziemny świat). Wszystkie zostały wydane w 2014 r. w zbiorze opowiadań Sarah J. Maas, Zabójczyni (Assasin’s blade).

Dwór cierni i róż Sarah J. Maas

Swoje książki Sarah J. Maas konsekwentnie opiera na najbardziej znanych narracjach baśniowych. W przypadku drugiej z bestsellerowych serii pisarki również możemy mówić o inspiracją jedną z nich. Szkielet fabularny cyklu Dwór cierni i róż Sarah J. Maas oparła mianowicie na historii Pięknej i Bestii. Bohaterka, dziewiętnastoletnia Feyre, jest jedyną żywicielką swojej rodziny. Musi polować, by miała ona co jeść. Fundamentem akcji jest zabicie przez Feyre podczas polowania ogromnego wilka. Który jednak nie był wilkiem, lecz magiczną i groźną istotą innej rasy, faerie. W związku z tym wydarzeniem do drzwi młodej bohaterki puka Tamlin, mający postać bestii. Żąda on aby Feyre, w ramach zadośćuczynienia za swój czyn, natychmiast i już na zawsze, udała się z nim do krainy Prythian.

Pierwsza część serii, opublikowany w 2016 r., trzy tygodnie gościł na liście bestsellerów New York Timesa. Drugi tom pt. Dwór mgieł i furii Sarah J. Maas już rok później umieściła na tejże liście na całe 19 tygodni. Dwór skrzydeł i zguby domyka niejako cały cykl, zaplanowany jako trylogia. Jednak wobec wielkiej popularności przygód dzielnej Feyre, autorka postanowiła dopisać do tej historii jeszcze jeden tom. W 2018 r. w ręce czytelników trafił Dwór szronu i blasku gwiazd Sarah J. Mees, ostatnia książka serii.

Ekranizacje książek Sarah J. Maas

Choć trudno w to uwierzyć, do tej pory żadna z bestsellerowych powieści Sarah J. Maas nie został przeniesiony na ekran. Jest jednak szansa, że w niedalekiej przyszłości to się zmieni, ponieważ już w 2015 r. Mark Gordon Company wykupiła prawa telewizyjne do adaptacji Szklanego tronu. Podobno szykuje się również filmowa wersja serii Dwór cierni i róż.