Samantha Shannon
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Brytyjska pisarka młodego pokolenia, autorka popularnych powieści fantasy. Samantha Shannon książki zaczęła wydawać blisko dekadę temu, jako dwudziestolatka, zadziwiając nie tylko swoją wyobraźnią, ale i literacką dojrzałością. Popularność przyniosła jej wielotomowa seria Czas żniw. Także wydana w 2019 r. powieść high fantasy Zakon Drzewa Pomarańczy okazała się bestsellerem.

Samantha Shannon przyszła na świat w 1991 r. w Londynie. Już od wczesnej młodości wykazywała zainteresowania literackie i dość szybko, bo już w wieku 12 lat, podejmowała poważne pisarskie próby. Pierwszą, nieopublikowaną do dziś, powieść stworzyła jako piętnastolatka. Również swoją ścieżkę edukacyjną związała z literacką pasją. Przyszła pisarka studiowała język angielski i literaturę na St Anne College w Oksfordzie. Jej specjalnością była poezja Emily Dickinson.

Kontrakt na wydanie pierwszej książki Samantha Shannon podpisała jeszcze przed dyplomem, w 2012 r. W tym samym roku, przed ukazaniem się debiutanckiej powieści, filmowe do niej prawa wykupił The Imaginarium Studios i 20th Century Fox. Jak się okazało pomysł młodej studentki na odświeżenie gatunku fantasy okazał się niezwykle ciekawy i jej kariera potoczyła się w błyskawicznym tempie. W 2014 r. pisarka trafiła nawet na Evening Standard Power 1000, listę najbardziej wpływowych mieszkańców Londynu. Aż trudno uwierzyć, że zaledwie zaś rok wcześniej, wydając Czas żniw, Samantha Shannon była bliżej nikomu nie znaną 22-latką.

Dzisiaj, mimo wciąż młodego wieku, jest ona uznaną autorką o ustalonej pozycji rynkowej i własną pisarską rutyną. Dzień zaczyna między 7 a 8 rano od dużej filiżanki kawy, sprawdzenia poczty i mediów społecznościowych. Trochę czasu poświęca swojemu blogowi i około południa zabiera się do pisania. Codziennie przeznacza na nie minimum 8 godzin. Jak sama mówi, nie umie pisać szybko, więc praca często zajmuje jej czas aż do samego wieczora, a zdarza jej się również kończyć ja w przeciąga się do nocy. Być może dlatego, mimo upływu niemal dekady od wydania Czasu Żniw, Samantha Shannon wciąż nie zakończyła swojego planowanego na 7 tomów, debiutanckiego cyklu.

Samantha Shannon i Czas Żniw

Kiedy w 2013 r. wydawała Samantha Shannon Czas Żniw, swój powieściowy debiut, nie miała gotowego pomysłu na cały, planowany na 7 części, cykl. W 2012 r. podpisała umowę z wydawnictwem Bloomsbury Publishing na 3 tomy i, jak na razie, cykl pozostaje (od trzech lat) trylogią. Czwarty tom zapowiadany jest na początek 2021 r. W ramach uniwersum Czasu Żniw opublikowała również Samantha Shannon Bladą śniącą, prequel całości, opowiadanie The Dawn Chorus, oraz przewodnik po stworzonym przez siebie świecie pt. O wartościach odmienności.

Seria jest utrzymana w poetyce dystopijnego fantasy. Akcja toczy się drugiej w połowie XXI na terenie dawnej Wielkiej Brytanii, która po przejęciu władzy przez pozaziemskich przybyszów została zamieniona w zarządzany totalitarnie Sajon. W świecie tym największymi, zwalczanymi wszelkimi sposobami, wrogami władzy są jasnowidze. Praktycznie cały Oksford został zamieniony w przeznaczony dla nich obóz koncentracyjny. Główną bohaterką Czasu Żniw Samantha Shannon uczyniła młodą, obdarzoną wyjątkowa mocą, jasnowidzkę, Paige Mahoney. Wizja pisarki szybko podbiła serca czytelników. Przetłumaczony na blisko 30 języków Czas Żniw stał się międzynarodowym bestsellerem, trafiając na szczyt listy New York Timesa i Sunday Timesa. Daily Mail, Huffington Post i Stylist uznały powieść za Książkę Roku.

Samantha Shannon i Zakon Drzewa Pomarańczy

W 2019 r. w ręce swoich wiernych czytelników oddała Samantha Shannon Zakon drzewa Pomarańczy. Ta utrzymana w konwencji high fantasy powieść jest, zgodnie z wyjaśnieniami samej autorki, feministyczną wariacja na temat legendy o św. Jerzym. Dość klasyczna historia walki sił dobra z siłami ciemności otrzymała tym samym nowe niebanalne dekoracje.

W krainie Inys władza przekazywana jest w linii żeńskiej. Sabran, rządząca aktualnie władczyni, aby nie dopuścić do chaosu, musi urodzić następczynię tronu. Opiekę nad królową roztacza Ead, czarodziejka należąca do tajemniczego Zakonu Drzewa Pomarańczy. W oddali zaś czuć już oddech zła, Bezimiennego, istoty której moc raz już niemal przyniosła zagładę całemu światu. Na stronach powieści Zakon Drzewa Pomarańczy Samantha Shannon umiejętnie buduje ciekawą, pełną magii i smoków, rzeczywistość oraz wciągająca historię. Epicka, ponad tysiącstronicowa opowieść ma wszystko, co powinno posiadać rasowe fantasy. Książka szybko stała się światowym fenomenem i bestsellerem. Także w Polsce znalazła niemałe grono miłośników, dzięki którym Zakon Drzew Pomarańczy znalazł się na 3. miejscu listy top100 bestsellerów Empiku w kategorii fantastyka i horror.