Roshani Chokshi
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska pisarka młodego pokolenia o hindusko-filipińskich korzeniach. Autorka cieszących się dużą popularnością powieści fantasy dla młodzieży i dzieci nawiązujących do hinduskiej mitologii. Jej książki regularnie goszczą na najważniejszych listach bestsellerów. Najnowsza powieść Roshani Chokshi, Srebrzyste węże, ma się ukazać jesienią 2020 r.

Roshani Chokshi urodziła się w Stanach Zjednoczonych w hindusko-filipińskiej rodzinie. Ponieważ rodzice nie mieli wspólnego języka, w domu mówiło się wyłącznie po angielsku. Aby jednak dzieci miały kontakt z kulturową spuścizną swoich przodków, ojciec i matka zapoznawali je z mitologią i tradycją swoich ludów, a przy okazji również wszelką inną. Już od wczesnego dzieciństwa towarzyszyły Roshani Chokshi książki pełne niezwykłych i barwnych opowieści, legend i baśni, często były to wersje oryginalne podań, nie zaś ocenzurowane wersje dla dzieci. Później, jako nastolatka, zaczytywała się w powieściach Neila Gaimana i Holly Black. Pisarzy tych, szczególnie Gaimana, uważa za źródło inspiracji dla jej własnych literackich ambicji.

Zanim zaczęła wydawać książki, Roshani Chokshi studiowała prawo na prestiżowym Emory University, jednak nie ukończyła nauki. Ku zgryzocie jej rodziców, dla których edukacja córki była sprawą kluczową, zamiast dyplomu zdecydowała się robić karierę literacką. Swoja pierwszą powieść sprzedała jeszcze podczas studiów i postanowiła zawiesić naukę, by spróbować swoich sił jako pisarka. Rodzice dali jej rok na sprawdzenie się w tej roli i z całą pewnością czas ten przyszła autorka bestsellerów New York Timesa wykorzystała najlepiej jak tylko było można.

Pierwsze książki Roshani Chokshi

Pisarka debiutowała w 2016 r. powieścią fantasy young adult The Star-Touched Queen. Jej fabuła inspirowana była hinduską mitologią, z której skarbca autorka będzie jeszcze w swojej karierze czerpać nie raz. W 2017 r. ukazała się kontynuacja tej historii zatytułowana A crown of wishes, a niedługo później nowela i zbiór opowiadań dziejące się w tym samym świecie przedstawionym. Już te pierwsze książki Roshani Chokshi zostały zauważone przez krytykę oraz ciepło przyjęte przez czytelników. Przyniosły autorce także dwie nominacje do prestiżowych nagród branżowych, Locus Award i Andre Norton Award. Cykl ten, niestety, wciąż nie doczekał się tłumaczenia na język polski.

Roshani Chokshi i Aru Shah

W 2018 r. w ręce czytelników oddała Roshani Chokshi Aru Shah i koniec czasu, swoją pierwszą propozycję dla dzieci i młodszej młodzieży. Była to też pierwsza pozycja w wydawniczej serii, firmowanej przez literacką legendę fantasy, Ricka Riordana. Główną bohaterką jest Aru Shah, dziewczynka, która niczego nie pragnie bardziej niż akceptacji rówieśników. Ze strachu przed odrzuceniem podejmuje wiele złych decyzji, jednak najgorszą z nich jest uwolnienie z pewnej starożytnej lampy (wykradzionej z muzeum, którego kustoszem jest jaj matka) naprawdę groźnego demona. Teraz Aru musi naprawić swój błąd i podjąć walkę z siłą siejąca z jej powodu zniszczenie na świecie. Cykl o Aru Shah Roshani Chokshi wykreowała zgodnie z najlepszymi regułami gatunku, ciekawie pokazując nie tylko fantastyczne przygody bohaterki, ale przede wszystkim proces jej przemiany, pokonywania własnych ograniczeń i dojrzewania do odpowiedzialności. Jeszcze w tym samym roku, w którym książka znalazła się w księgarniach filmowe prawa do niej wykupił Paramount Pictures.

W 2019 r. opublikowała Roshani Chokshi Aru Shah i pieśń śmierci, kontynuację losów dzielnej dziewczynki. Tym razem jednak Aru Shah do walki z siłami ciemności staje z całą drużyną przyjaciół wspierających ją w tej niebezpiecznej misji. Podobnie jak pierwsza część cyklu, również ta powieść z miejsca podbiła serca młodych wielbicieli przygodowego fantasy. Jak na razie ostatnia cześć przygód Aru, zatytułowana Aru Shah i drzewo życzeń ukazała się w 2021 r. Na rok kolejny planowana jest premiera następnej powieść z tą bohaterką w roli głównej, Aru Shah i Złote Miasto.

Roshani Chokshi i Pozłacane wilki

Swój kolejny bestseller, powieść Pozłacane wilki, Roshani Chokshi opublikowała w 2019 r. W zamyśle miała być to lekka rozrywkowa lektura z szybką akcją, coś, jak żartuje sama autorka, niczym Skarb narodów tylko bez Nicholasa Cage’a. Szybko jednak okazało się, że nie da się ograniczyć wyobraźni pisarki do takiej formuły. Akcja książki osadzona jest w egzotycznych dekoracjach Belle Epoque i opowiada o grupie obdarzonych różnymi talentami nastolatków, którzy pod przewodnictwem Séverina Montagnet-Alariego, usiłują odnaleźć niezwykle potężny artefakt, nim dostanie się on w niepowołane ręce, stanowiąc zagrożenie dla światowego ładu. Za Pozłacane wilki Roshani Chokshi została doceniona Southern Book Prize. Pod koniec września 2020 r. ma się ukazać kontynuacja tej historii pt. Srebrzyste węże.