Robyn Harding

Kanadyjska pisarka, scenarzystka i producentka, żona Australijczyka. Na swoim koncie ma Robyn Harding książki bardzo różne gatunkowo: pełen humoru romanse, historie dla młodzieży, fabuły obyczajowe oraz thrillery, w których wyspecjalizowała się kilka lat temu. Jej należące do tego ostatniego gatunku tytuły zostały przetłumaczona na wiele języków i osiągnęły status międzynarodowych bestsellerów. Najnowsza dostępna w Polsce książka Robyn Harding, Umowa, ukazała się wiosną 2020 r.

Pisarka urodziła się w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Dorastała w niewielkim mieście Quesnel na północy prowincji i marzyła o ciekawszym życiu, którego namiastką była dla niej podobno literatura. Nie tylko dużo czytała, ale już jako 8-latka podejmowała swoje pierwsze pisarskie próby, marząc o wydaniu prawdziwej powieści. Zanim jednak zaczęła Robyn Harding książki pisać zawodowo, przeszła dość długą drogę. Po maturze dopadła ją proza życia i chwilowo marzenia o pisarstwie zostały odłożone na półkę, ustępując miejsca bardziej praktycznym przedsięwzięciom. Przyszła autorka bestsellerów studiowała literaturę angielską, dziennikarstwo i marketing, a następnie rozpoczęła karierę w branży reklamowej jako copywriterka. Przez siedem lat pracowała w dużej agencji reklamowej, jednak pisanie tekstów marketingowych nie było tym rodzajem twórczości, który naprawdę chciała uprawiać. Ponadto kiedy urodziły się jej dzieci, okazało się, że macierzyństwo słabo łączy się z życiem zawodowym najwyższych obrotach. Dziś jako pełnoetatowa pisarka ceni sobie wolność związaną z tym zawodem i w pełni z niej korzysta. Szczególnie że odkąd dorosły jej dzieci, jest całkowicie panią swojego czasu. Kiedy nie pisze akurat książki, Robyn Harding lubi wykorzystywać go na podróże, aktywność fizyczną i regularne spotkania z przyjaciółmi, których stara się nie zaniedbywać. Najlepiej pracuje jej się z samego rana i już ok. 11.00 daje jej się we znaki spadek energii i formy. Lubi próbować też uczyć się nowych rzeczy – w swojej biografii ma przygodę ze sztukami walki, a od jakiegoś czasu próbuje swoich sił na zajęciach z garncarstwa.

Pierwsze książki Robyn Harding

Po raz pierwszy od lat o napisaniu książki Robyn Harding zaczęła myśleć po odejściu z pracy. Wreszcie miała czas, a opieka nad małymi dziećmi nie była, jak sama przyznaje, zbyt ekscytującym zajęciem. Szukając więc nowych wyzwań, postanowiła wrócić do młodzieńczych marzeń o opublikowaniu powieści. Dzięki uporowi i ciężkiej pracy wkrótce udało jej się dopiąć swego. Zaczynała od fabuł z gatunku chick lit, w stylu Dziennika Bridget Jones. Debiutowała w 2004 r. powieścią pt. The Journal of Mortifying Moments, a dwa lata później ukazały się dwa kolejne tytuły jej autorstwa: The Virgin Sherry i The secret desires of a soccer mom. W ciągu kolejnych lat do księgarń trafiło jeszcze kilka fabuł sygnowanych nazwiskiem autorki, w tym przeznaczone dla młodzieży My parents are sex maniacs. W 2010 r. premierę miała jej ostatnia książka, którą można by zaliczyć do szeroko pojętej literatury kobiecej, zatytułowana Chronicles of a midlife crisis (Kroniki kryzysu wieku średniego).

Robyn Harding, Umowa i inne thrillery

W 2017 r. w ręce czytelników oddała Robyn Harding Złe towarzystwo, swój pierwszy thriller. Punktem wyjścia intrygi jest feralne przyjęcie urodzinowe, które zamożna para z przedmieść San Francisco wydaje dla swoje kończącej właśnie 16 lat córki. Kto by pomyślał, że niewinna impreza będzie początkiem dramatu, który zmieni życie całej rodziny na zawsze. Powodzenie powieści przekonało pisarkę, że zmiana konwencji na bardziej mroczną była dobrym posunięciem. Tym bardziej, że za Złe towarzystwo Robyn Harding została doceniona nominacją do Arthura Ellisa dla najlepszej powieści kryminalnej.

Kolejną propozycję dla fanów opowieści z dreszczykiem pisarka miała gotową już w następnym roku. Drugi w swoim dorobku psychologiczny thriller zatytułowała Robyn Harding Jej piękna twarz. Jest to historia przyjaźni, która łączy w pewnym momencie dwie zupełnie różne od siebie kobiety. Z tego powodu od początku relacja ta wydaje się zastanawiająca. Stopniowo okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, a jedna z przyjaciółek nie jest osobą, za jaką chce być uważana.

Nie mniej interesująco przedstawia się fabuła najnowszej z dostępnych po polsku powieści pisarki. Wydana w 2019 r. (w Polsce opublikowana w połowie 2020) Umowa Robyn Harding bywa niekiedy nazywana mroczną wersja Pretty woman. Młoda i piękna, lecz mająca problemy finansowe, studentka za namową przyjaciółki postanawia zdobyć bogatego sponsora. Wszystko układa się pomyślnie do momentu aż dziewczyna staje się zaborcza, a jej kochanek postanawia zakończyć ich relację. Wtedy zaczyna robić się coraz mroczniej i coraz ciekawiej, ponieważ zraniona Nat nie ma zamiaru rezygnować z Gabe’a. On jednak zbyt wiele do stracenia, by pozwolić jej na ingerencję w swoje życie. Umowa Robyn Harding to ciekawe studium narastającej obsesji i mechanizmów samoobrony, świetna propozycja dla wszystkich miłośników klasycznych psychologicznych thrillerów.