Robert Ziębiński
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski dziennikarz i prozaik. Autor cenionych opowiadań, powieści grozy oraz sensacyjnych thrillerów. Wielki miłośnik jazzu i twórczości Stephena Kinga oraz autor unikatowej monografii poświęconej temu pisarzowi pt. King. Instrukcja obsługi. Robert Ziębiński książki fabularne wydaje od dekady i ma już w swoim dorobku kilka znaczących tytułów.

Pisarz urodził się w 1978 r. w Siemianowicach Śląskich i chociaż życie zawodowe związał z Warszawą, do mniejszych prowincjonalnych miast podobnych do tych, jak sam mówi, w których się wychował, lubi wracać na kartach swoich powieści. Na studia dziennikarskie wyjechał do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. Później przez blisko dwie dekady budował swoją pozycję w ogólnopolskich mediach. Zanim zaczął na cały etat pisać książki, Robert Ziębiński niemal 10 lat spędził w Newsweek Polska. Jego teksty ukazywały się również na łamach Tygodnika Powszechnego, Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, Przekroju oraz Nowej Fantastyki. W Antyradiu współtworzył audycję Gra wstępna, a od 2017 do 2019 r. był szefem polskiej redakcji Playboya. Bardzo aktywnie udzielał się również w szeroko pojętej kulturze – wymyślił Nagrodę im. Henryka Sienkiewicza , POP!Festival i serwis dzikabanda.pl. W 2015 r. wydał Londyn Przewodnik popkulturowy.

Robert Ziębiński i Stephen King, czyli instrukcja obsługi sprzedawcy strachu

Pisarz znany jest z wyjątkowej estymy, jaką darzy króla literatury grozy, Stephena Kinga. Jest nie tylko ogromnym miłośnikiem, ale i autorem horrorów oraz prawdziwym koneserem strasznych filmów, w szczególności, nie licząc ekranizacji prozy Kinga, filmów o zombie i slasherów. Od kilku lat jest też, całkowicie słusznie, uznawany za największego polskiego eksperta od twórczości pisarza. W 2014 r. wydał Robert Ziębiński Stephen King. Sprzedawca strachu, książkę poświęconą obrazom nakręcony na podstawie prozy jego idola. To prawdziwe kompendium wiedzy na temat bogatej, powstającej od ponad 40 lat kingowskiej filmografii i bez wątpienia pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów światów stworzonych przez niezwykłą wyobraźnię autora Smętarza dla zwierzaków i Mrocznej Wieży.

Wydając w 2019 r. monumentalną monografię Stephen King. Instrukcja obsługi, Robert Ziębiński po raz kolejny udowadnia, że warsztat dziennikarski ma w małym palcu. Pozycja ta jest bowiem imponującą, absolutnie unikatową encyklopedią w całości poświęconą Kingowi, która bez wątpienia kosztowała autora ogrom pracy. Na stronach książki Robert Ziębiński zbiera praktycznie całą dostępną wiedzą zarówno na temat samego pisarza, jak i jego dokonań literackich. Ten wyjątkowy dokument docenili użytkownicy serwisu Lubimyczytac.pl, którzy przyznali mu tytuł książki roku 2019.

Pierwsze książki Roberta Ziębińskiego

W charakterze powieściopisarza Robert Ziębiński debiutował w 2010 r. specyficznym i jedynym w swoim rodzaju kryminałem zatytułowanym Dżentelmen. Ta mocno zakręcona historia, mocno zakręconych bohaterów, choć nie zawojowała rynku, zwróciła uwagę na początkującego w roli prozaika dziennikarza. W kolejnych latach ukazała się filmoznawcza pozycja napisana wspólnie z Lechem Kurpiewskim pt. 13 po 13. Subiektywny remanent kina oraz Londyn. Przewodnik popkulturowy. Nazwisko pisarza pojawiało się jeszcze na okładkach antologii opowiadań (głównie grozy) tj.: 17 szram czy Hardoboiled. Antologia nowel Neo noir. Od 2012 roku książki Robert Ziębiński wydaje regularnie, a w 2016 r. do księgarń trafia jego druga powieść pt. Wspaniałe życie.

Robert Ziębiński i Furia

W połowie 2019 r. w ręce czytelników oddał Robert Ziębiński Furię, oryginalną fabułę sensacyjną, w nieco komiksowej, tarantinowskiej wręcz, stylistyce. Bohaterką powieści jest 40-letnia polonistka z prowincjonalnego Kościana Dolnego, która jednak bardziej niż nobliwą nauczycielkę przypomina główną postać Kill Bill. Jej umiejętności walki wręcz i władania bronią zrobiłyby wrażenie na Jamesie Bondzie, a zimna krew na samym Józefie Staninie. W powieści Furia Robert Ziębiński bawi się popkulturową konwencją i kreuje bohaterkę, jakiej chyba w polskiej literaturze do tej pory nie było. Pisarz planuje kontynuację losów Kaliny. Zgodnie z zapowiedzią samego autora ma to być rodzaj westernu, niczym W samo południe. W ciągu 24 godzin dojedzie do ostatecznego starcia miedzy Kaliną a jej przeszłością (spoiler alert: przeszłość prawdopodobnie nie ma szans).

Robert Ziębiński, Czarny staw i Dzień wagarowicza, czyli groza dla każdego

Wczesna wiosną 2020 r. wydał Robert Ziębiński Czarny staw, często porównywaną do Stranger things, inspirowaną starymi polskimi legendami powieść grozy dla młodzieży. Jej kilkunastoletni bohaterowie muszą się zmierzyć ze Złem czającym się w pewnym jeziorze i odkryć wiele mrocznych tajemnic pozornie sielskiej miejscowości. W tym samym roku opublikował także Robert Ziębiński Dzień wagarowicza, wyrastający z najlepszej kingowskiej tradycji, osadzony w latach 50-tych retro horror.

Robert Ziębiński i Lockdown

W wrześniu 2002 r. ukazała się kolejna książka sygnowana nazwiskiem pisarza. Na stronach powieści Lockdown Robert Ziębiński proponuje czytelnikom kilka godzin solidnej, trzymającej w napięciu sensacyjnej lektury. Fabuła nawiązuj do ogłoszonej pod koniec zimy 2020 r pandemii koronowisrusa, wykorzystując motyw stanu nadzwyczajnego związanego z nagłym zagrożeniem epidemiologicznym.