Rick Riordan
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Rodowity Teksańczyk urodzony w San Antonio, autor popularnych książek fantasy dla młodzieży i kryminałów dla dorosłych. Zdobywca Shamus, Anthony i Edgar Award. Tłumaczony na ponad 40 języków. W samych Stanach Zjednoczonych Rick Riordan książki sprzedał w ponad 30 mln nakładzie. Przykładny mąż i ojciec dwóch synów. Najpierw porzucił rodzinny stan dla San Francisco, obecnie mieszka w Bostonie.

Rick Riordan na świat przyszedł w 1964 r. jako Richard Russell Riordan Jr. Dzieciństwo i młodość spędził w Teksasie. Tam też się wykształcił. Chociaż w młodości grał w zespole rokowym i marzył o zostaniu gitarzystą, ostatecznie ukończył studia nauczycielskie w zakresie literatury i historii na University of Texas w Austin. Przez wiele lat z zaangażowaniem pracował jako nauczyciel angielskiego, wkładając całe serce w przekazywanie dzieciom wiedzy. Z posady w szkole zrezygnował dopiero po sprzedaniu swojej bestsellerowej serii o Percym Jacsonie Disney Group, gdy zobowiązania wynikające z kontraktu uniemożliwiły mu łączenie nauczania z pisaniem.

Co ciekawe, bardzo długo o wydaniu książki Rick Riordan nie myślał na serio. Jako nastolatek pisał nieco krótkich opowiadań, które zdarzało mu się wysyłać do czasopism, jednak nie marzył o zostaniu pisarzem, i jeszcze w college’u wolał być gwiazdą rocka.

Tres Navarre i pierwsze książki Ricka Riordana

Po raz pierwszy potrzebę napisania książki Rick Riordan poczuł po wyprowadzce do San Francisco. I tak, z tęsknoty z rodzinnym Teksasem, powstał jego pierwszy bohater i debiutancka fabuła. Praca nad tekstem została zakończona dość szybko, jednak prawie trzy lata zajęło znalezienie wydawcy i przygotowanie całości do druku. Wreszcie, w 1997 r., powieścią Big Red Tequila Rick Riordan zadebiutował jako powieściopisarz. Był to początek kryminalnego cyklu o prywatnym (początkowo nielicencjonowanym) detektywie zwanym Tres Navarre. Jest to postać dość szczególna. Oczywiście Teksańczyk (w trzecim pokoleniu), jednocześnie mistrz tai-chi i miłośnik tequili z doktoratem z historii średniowiecza. Tres Navarre po dziesięciu latach powraca do rodzinnego San Antonio, by dowiedzieć się prawdy o zabójstwie swojego ojca. Za Big Red Tequila Rick Riordan został doceniony Shamus i Anthony Award.

Sukces debiutu bardzo przyspieszył proces wydawniczy i kolejna odsłona przygód teksańskiego detektywa pojawiła się w księgarniach już w 1998 r. i również została bardzo dobrze przyjęta. Za tę powieść, zatytułowaną Taniec Wdowca Rick Riordan dostał Edgar Award. Szybko cykl stał się trylogią za sprawą tomu, który pt. Ostatni Król Teksasu Rick Riordan oddał w ręce czytelników na początku nowego stulecia. Do 2008 r. pojawiły się jeszcze kolejne 4 powieści, których bohaterem był Tres Navarre, jednak wciąż nie doczekały się one polskiego przekładu.

Cykl Percy Jackson i bogowie olimpijscy Ricka Riordana

Prawdziwy przełom w jego literackiej karierze nastąpił jednak w 2005 r., kiedy to wydał Rick Riordan Złodzieja pioruna, pierwszą część swojego bestsellerowego cyklu o Percym Jacksonie, współcześnie żyjącym chłopcu, który odkrywa, że w istocie jest synem samego boga mórz i oceanów, Posejdona. Książka powstała z inspiracji jego syna, Haleya, miłośnikowi greckich mitów, który poprosił ojca o stworzenie na ich bazie oryginalnej opowieści. Nic więc dziwnego, że główny bohater posiada wiele cech samego Haleya, np. zmaga się z dyslekcją i ADHD.

Cały cykl Percy Jackson i bogowie olimpijscy Rick Riordan rozpisał na 5 części. Kolejne z nich: Morze potworów, Klątwa Tytanów i bitwa w Labiryncie ukazywały się w rocznych odstępach. Serię, tomem Ostatni Olimpijczyk, Rick Riordan zamknął w 2009 r. Dwie pierwsze części swojej bestsellerowej pentalogii, Złodziej pioruna i Morze potworów Rick Riordan mógł obejrzeć na dużym ekranie, w powstałych z prawdziwym rozmachem hollywoodzkich adaptacjach.

Olimpijscy herosi Ricka Riordana

Ponieważ ani pisarz, ani czytelnicy nie chcieli się rozstawać z barwnym światem śródziemnomorskiej mitologii, w księgarniach szybko pojawił się kolejny opartej na niej cykl. Powieścią Zaginiony heros Rick Riordan już w 2010 r. otworzył serię Olimpijscy herosi, liczącą, podobnie jak cykl o Percym Jacksonie, 5 tomów (Zaginiony heros, Syn Neptuna, Znak Ateny, Dom Hadesa, Krew Olimpu).

Bohaterami cyklu Olimpijscy herosi Rick Riordan uczynił trójkę nastolatków, Jasona, Piper i Leo, którzy są potomkami olimpijskich bóstw; Jupitera, Afrodyty i Hefajstosa. Dzięki temu posiadają umiejętności, którymi nie mogą poszczycić się zwykli śmiertelnicy, muszą jednak mierzyć się z niebezpieczeństwami obcymi zwyczajnym nastolatkom. Finałowy tom pt. Krew Olimpu Rick Riordan w ręce czytelników oddał w 2014 r.

Inne książki Ricka Riordana

Na swoim koncie ma jeszcze pisarz wiele niezwykle popularnych książek i całych serii dla dzieci i młodzieży. W zasadzie większość z nich nawiązuje do, pochodzących z różnych kręgów kulturowych, mitologii.

W trylogii Kroniki rodu Kane’ów Rick Riordan sięga np. po wierzenia i legendy staroegipskie. Młodzi bohaterowie Carter i Sadie Kane walczą z całym panteonem egipskich bogów uwolnionych w British Museum przez ich ojca, sławnego egiptologa. Pierwszą część pt. Czerwona piramida Rick Riordan w ręce czytelników oddał w 2010 r. Rok później ukazała się kontynuacja, Ognisty tron, a w 2012 r. finałowy tom Cień węża.

Z kolei trylogię Magnus Chase i Bogowie Asgardu Rick Riordan osadza w uniwersum mitologii nordyckiej. Główny bohater, Magnus, to żyjący na ulicy nastolatek, który po śmierci matki radzi sobie na świecie sam. Jednak spotkanie z tajemniczym i niebezpiecznym wujem sprawia, że musi on stawić czoła swojemu skandynawskiemu dziedzictwu i przeznaczeniu. Natomiast w opowiadaniu Syn Sobka Rick Riordan łączy światy Percego Jecksona i rodzeństwa Kane.