Rebecca F Kuang
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Chińsko-amerykańska pisarka młodego pokolenia. Z wykształcenia sinolożka oraz tłumaczka. Autorka bestsellerowej, uznawanej za prawdziwą rewelację trylogii fantasy Wojna makowa. Rebecca F. Kuang książki pisze od niedawna, jednak już jej debiutancka powieść okazała się ogromnym sukcesem i zdobyła początkującej pisarce powszechne uznanie, a także nominacje do najważniejszych nagród branżowych: Nebula, Locus i World Fantasy Award. Pod koniec 2020 r. zostały sprzedane prawa telewizyjne do całej Trylogii, a na sierpień 2022 r. autorka zapowiedziała premierę Babel, nowego tytułu otwierającego całkowicie niezależny od Wojny makowej cykl osadzony w innym, oryginalnym uniwersum.

Pisarka urodziła się w Chinach, jednak jako mała dziewczynka wraz z rodzicami wyjechała na stałe do Stanów Zjednoczonych. Rodzina osiadła w Dallas w Teksasie i w tym mieście wychowywała się oraz w 2013 r. ukończyła szkołę średnią przyszła autorka bestsellerów. Co ciekawe, zanim zabrała się za spisywanie historii, która później zdobyła popularność jako Wojna makowa, Rebecca F. Kuang książki traktowała jako rozrywkę, ewentualnie źródło wiedzy. W przeciwieństwie do wielu jej kolegów i koleżanek po piórze nie marzyła od dziecka o karierze pisarskiej, nie tworzyła do szuflady i nie szlifowała warsztatu na kursach kreatywnego pisania. Jej zainteresowania nigdy nie obracały się wokół literatury, a raczej filologii oraz historii, nie była też specjalnie zapaloną czytelniczką. Tak naprawdę, przed wydaniem swojej debiutanckiej książki, Rebecca F. Kuang nie miała żadnych literackich doświadczeń i nigdy spod jej ręki nie wyszła żadna fabuła.

Od zawsze za to interesował ją język i historia ojczystego kraju oraz, w USA bardzo pielęgnowana na każdym poziomie edukacji, sztuka debaty i to właśnie na tych zagadnieniach koncentrowały się jej edukacyjne decyzje. Pisarka pochwalić się może gruntownym i nadal uzupełnianym wykształceniem lingwistyczno-filologicznym oraz ogromnym doświadczeniem jako uczestniczka debat i ich trenerka. Po ukończeniu Szkoły Służby Zagranicznej na Georgetown University, jako stypendystka Marshalla, wyjechała na dalsze studia do Anglii, gdzie na Cambridge zdobyła dyplom z sinologii, a następnie w Oksfordzie ukończyła współczesne studia chińskie. To jednak nie zaspokoiło jej naukowej ciekawości oraz ambicji i aktualnie pisarka swoją wiedzę pogłębia, robiąc doktorat z literatury i języków Azji Wschodniej na prestiżowym Uniwersytecie Yale. Pracuje także jako tłumaczka.

Rebecca F. Kuang i Wojna makowa

Swoją pierwszą powieść, wydaną jako Wojna Makowa, Rebecca F. Kuang pisać zaczęła mając 19 lat podczas rocznej przerwy w nauce, którą spędzała w Chinach jako trenerka debat. Przystępując do pracy, nie miała żadnego doświadczenia literackiego i przyznaje, że jej debiutancka powieść powstawała całkowicie intuicyjnie. Na stronach książki Rebecca F. Kuang opowiada historię Rin, sieroty wojennej, której przyszłość nie rysuje się w zbyt jasnych barwach. Dziewczyna, która jest również ostatnią przedstawicielką starożytnego rodu szamanów, chcąc uniknąć nieszczęśliwego małżeństwa, trenuje, by dostać się do szkoły wojowników. Rzecz dzieje się w Sinegardzie, który nie bez przyczyny nasuwa skojarzenia z Chinami. Co pisarka otwarcie przyznaje, inspiracją dla fabuły była wyjątkowo krwawa XX-wieczna historia Chin; wojny chińsko-japońskie, masakra w Nankinie, zaś w kreacja świata przedstawionego oparta jest na czasach dynastii Song. Okropności wojny, okrucieństwa do których zdolny jest człowiek i konsekwencje nakręcającej się z ogromną łatwością spirali przemocy to problemy szczególnie zajmujące młoda autorkę, co doskonale widać w fabule. Opowieść osadzona jest w ciekawie wykreowanym uniwersum, w którym, zgodnie z konwencja fantasy, nie brakuje magii i niezwykłości, jednak nie dominują one nad głównym tematem, jakim jest wojna. Z tego powodu powieść bywa określana jako militarne fantasy, rzadziej, ze względu na brutalność opisów, jako grimdark fantasy. Wydana w 2018 r. Wojna makowa Rebece F. Kuang przyniosła niemały rozgłos i popularność oraz Compton Crook Award i Crawford Award, a także nominację do wielu innych nagród.

Rebecca F. Kuang i Republika smoka

Kontynuację historii Rin pt. Republika smoka Rebecca F. Kuang opublikowała w 2019 r. Co sama przyznaje, ciepłe przyjęcie jej pierwszej powieści było dla niej zaskoczeniem i obawiała się, że drugi tom cyklu może rozczarować fanów gatunku. By podnieść swoje pisarskie umiejętności, zapisała się na kursy kreatywnego pisania oraz narzuciła sobie ostry reżim czytelniczy, w twórczości innych autorów szukając wskazówek warsztatowych. Wysiłek ten bez wątpienia się opłacił i Republika smoka powtórzyła sukces Wojny makowej, udowadniając, że kariera młodej pisarki dopiero się zaczyna.

Rebecca F. Kuang i Płonący Bóg

Finałową cześć swojej trylogii, która w Polsce ukazała się w czerwcu 2021 r. zatytułowała Rebecca F. Kuang Płonący bóg. Choć wielbiciele talentu autorki bez wątpienia przyjęli zakończenie cyklu z żalem, przyznać trzeba, że całość narracji poświęconej Rin pisarka zamknęła umiejętnie i z wyczuciem, unikając jednocześnie banału.