Peter Wohlleben

Niemiecki leśnik, ekolog, aktywista przyrodniczy, autor bestsellerowych publikacji popularyzujących jego wizję ochrony przyrody opartej na poszanowaniu praw zwierząt i roślin oraz ograniczeniu do absolutnego minimum ingerencji człowieka. Peter Wohlleben książki wydaje blisko 15 lat, jednak międzynarodową rozpoznawalność i uznanie zdobył dopiero w ciągu ostatnich kilku lat, po wydaniu w 2015 r. swojej przełomowej publikacji pt. Sekretne życie drzew. Duży rozgłos zdobyło również rok późniejsze Duchowe życie zwierząt. Oba tytuły są dostępne w polskim tłumaczeniu.

Peter Wohlleben na świat przyszedł w 1964 r. w Bonn i tam też spędził kilka pierwszych lat swojego życia. Pomimo dzieciństwa spędzonego w centrum miasta, a być może, jak sam mówi, właśnie dlatego, od zawsze pragnął on wieść życie blisko natury. Już jako 6-latek postanowił, że zostanie leśnikiem i konsekwentnie dążył do realizacji tego zamiaru. Po skończeniu studiów inżynierskich w Fachhochschule für Forstwirtschaft w Rottenburg w Neckar znalazł zatrudnienie zgodne ze swoim wykształceniem w Państwowej Administracji Leśnej Nadrenii-Palatynatu. Zanim ukazały się jego pierwsze książki, Peter Wohlleben blisko 20 lat spędził na posadzie państwowego urzędnika. Jednak wymarzona praca z każdym rokiem okazywała się coraz większym rozczarowaniem. Im dłużej pełnił swoją funkcję, tym jaśniejsze stawało się dla niego, że współczesna gospodarka leśna opiera się głównie na bezwzględnej eksploatacji zasobów przyrodniczych i niewiele ma wspólnego z ich ochroną. Sytuacja ta budziła w nim głęboki sprzeciw, szczególnie w obliczu poczynionych przez lata obserwacji, sugerujących, że zarówno świat zwierząt, jak i roślin jest o wiele bardziej skomplikowany i wysublimowany niż myślimy. Aktualnie, niemal 15 lat po premierze jego pierwszej książki (2007), Peter Wohlleben mniej uważa się za leśnika, a bardziej za obrońcę przyrody. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i propaguje własną, opartą na harmonii i empatii, wizję podejścia do natury, a przede wszystkim ekosystemów leśnych. Aktywnie walczy z lobby łowieckim i prowadzi edukację w zakresie ekologii i praw zwierząt. Od jakiegoś czasu swoją koncepcję realizuje, opiekując się lasami w położonym w Reńskich Górach Łupkowych parku Eifel, którym stara się przywrócić pierwotną harmonię i splendor.

Peter Wohlleben i Sekretne życie drzew

W 2015 r. w ręce czytelników oddał Peter Wohlleben Sekretne życie drzew, książkę, która okazała się punktem zwrotnym jego kariery. Był on już wtedy leśnikiem z niemal 30-letnim stażem w zawodzie i autorem kilku popularnych publikacji zawierających teorie i poglądy opisane w Sekretnym Życiu Drzew (np. Bäume verstehen: Was uns Bäume erzählen, wie wir sie naturgemäß pflegen, czyli Zrozumieć drzewa: co mówią nam drzewa i jak w naturalny sposób o nie dbamy, 2011) jednak żadna z nich nie zyskała takiego rozgłosu i znaczenia jak ten tytuł. W 2016 r. ukazało się angielskie tłumaczenie książki, a ona sama szybko stała się najpierw niemieckim (nr 1 na liście bestsellerów Spiegel), a później międzynarodowym bestsellerem (w Polsce zwyciężyła w plebiscycie serwisu LubimyCzytać na Książkę Roku 2016). Pisząc Sekretne życie drzew, Peter Wohlleben dokonał systematyzacji i uporządkowania w spójną wizję wieloletnich obserwacji czynionych podczas pracy leśnika. Jego hipoteza zakłada, że drzewa są o wiele bardziej skomplikowanymi, zorganizowanymi, odczuwającymi, i co najważniejsze, prowadzącymi społeczne życie organizmami. Wiele intuicji autora, szczególnie dotyczących komunikacji miedzy drzewami, potwierdziły badania naukowe prowadzone przez Suzanne Simard, profesor ekologii lasu na University of British Columbia, które prezentował 45-min. film z Intelligent Trees. Na początku 2020 r. premierę kinową miał niemiecki film Petera Wohllebena pt. Sekretne życie drzew. Obraz zdobył Rob Stewart Eco Warrior Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Vancouver.

Peter Wohlleben i Duchowe życie zwierząt

2016 r. wydał Peter Wohlleben Duchowe życie zwierząt, będące w pewnej mierze publikacja komplementarną wobec Sekretnego życia drzew i rozwinięciem wcześniejszych książek autora tj. Uczucia zwierząt: od szczęśliwych kurczaków, kochających kóz i śniących psów. Błaganie o szacunek i uważność. Duchowe życie zwierząt po ogromnym sukcesie poprzedniej książki przyrodnika wybrzmiało jednak o wiele mocniej i szerszej. Książka powtórzyła powodzenie Sekretnego życia drzew, uzyskując w wielu krajach status bestsellera. I nic dziwnego, ponieważ jest to fascynująca lektura odkrywająca przed ludźmi zupełnie nowy sposób postrzegania istot uważanych do tej pory za stojące znacząco niżej na drabinie ewolucyjnej niż nasz gatunek. Autor udowadnia, że zwierzęta nie są pozbawione uczuć wyższych, do tej pory uważanych za właściwe tylko człowiekowi, a ich życie wewnętrzne jest nie mniej złożone niż ludzkie.