Paweł Kapusta

Polski dziennikarz sportowy i reportażysta. Wielokrotnie nagradzany i doceniany autor dwóch wstrząsających dokumentów.

Paweł Kapusta urodził się w 1989 r. w Nowogrodzie Bobrzańskim pod Zieloną Górą. Karierę zaczynał jako dziennikarz sportowy specjalizujący się w piłce nożnej. Z wykształcenia jest politologiem, posiada również uprawnienia sędziowskie (piąta liga). Zanim wydał Paweł Kapusta książki zapewniające mu miejsce w gronie najciekawszych polskich reportażystów młodego pokolenia, przez kilka lat pracował w tygodniku Piłka Nożna, był korespondenta na mundialach w RPA, Brazylii i Rosji a także relacjonował polsko-ukraińskie mistrzostwa Europy oraz Euro we Francji. Od 2016 współpracuje z portalem Wirtualna Polska, gdzie oczywiście zajmuje się futbolem. Za tekst Trudno kogoś ratować, gdy życie rozlewa się po podłodze Paweł Kapusta został doceniony nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Był również nominowany do prestiżowej European Press Prize, zwanej europejskim Pulitzerem, oraz, dwukrotnie, do nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy.

Paweł Kapusta i Agonia

Swoją pierwszą książkę pt. Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym Paweł Kapusta wydał w 2018 r. Jest to zbiór reportaży opisujących przerażającą rzeczywistość polskiej służby zdrowia oraz więziennictwa. Całość otwiera jeden z najlepszych i najbardziej docenionych w karierze autora tekstów, wielokrotnie nagradzany, Trudno kogoś ratować, gdy życie rozlewa się po podłodze. Na stronach swojej książki Paweł Kapusta oddaje głos ratownikom medycznym, lekarzom pielęgniarkom i pacjentom. Nie szuka taniej sensacji, pozwala natomiast opisywać ludziom ich codzienną walkę z systemem, w którym ludzkie zdrowie i życie wydają się wyjątkowo nisko wyceniane. W tej rzeczywistości ratownik medyczny to przedsiębiorca, który wystawia fakturę za swoje usługi (ratowanie życia), opiewającą na 14 zł netto za godzinę, a pielęgniarka nie zwraca już uwagi na wyzwiska rzucane codziennie w jej kierunku. By powstała Agonia, Paweł Kapusta poświecił godziny na rozmowy ze swoimi bohaterami, uważnie słuchając i nie narzucając swojej narracji. Jego wyczucie i reporterska uczciwość była niejednokrotnie podkreślana w recenzjach wydawnictwa, a czytelnicy docenili charakterystyczny; transparenty, empatyczny i zdystansowany styl autora. Agonia to tekst niezwykle mocny, silnie oddziałujący, niemożliwy do zignorowania. Nie są rzadkością opinię, że przekaz swojej książki Paweł Kapusta uczynił tak przejmującym, że nie sposób jej przeczytać, nie robiąc dłuższych przerw w lekturze. Trudno o większy dowód uznania dla autora non-fiction.

Za Agonię Paweł Kapusta został doceniony finałem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż literacki oraz tytułem Książka Roku 2018 LubimyCzytać.

Gad Pawła Kapusty

Drugą w swoim dorobku książkę dokumentalną pt. Gad. Spowiedź klawisza Paweł Kapusta w ręce czytelników oddał jesienią 2019 r. Tym razem na warsztat wziął brutalną codzienność funkcjonariuszy polskiego więziennictwa, w gwarze więziennej zwanych właśnie gadami. Rzeczywistość za kratami dziennikarz ukazuje w całej jej nędzy i brzydocie, nie próbując łagodzić nieuniknionego dla czytelnika szoku. Także na poziomie języka, odbiorców swojej książki Paweł Kapusta w najmniejszym stopniu nie oszczędza. Wulgarność i przemoc to jednak nieodłączne elementy opisywanego przez dziennikarza świata, trudno więc byłoby z nich zrezygnować bez szkody dla autentyczności tej relacji. Z oczywistych przyczyn, bohaterowie reportażu wypowiadają się anonimowo, co pozwala na nieskrępowane obnażenie ogromu patologii polskiego systemu penitencjarnego: bicie osadzonych, kontakty seksualne i handlowe z więźniami, korupcjogenną siatkę wynagrodzeń pracowników. Kiedy ukazywał się Gad, Paweł Kapusta był już uznanym i nagradzanym autorem literatury fakty. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że opisane przez niego historie z polskich zakładów karnych ugruntowują jego renomę zawodową i pozycję jednego z najbardziej obiecujących dokumentalistów młodego pokolenia.