Paulina Wilk

Polska dziennikarka, podróżniczka i reporterka, jedna z najciekawszych autorek literatury faktu młodego pokolenia. Jej specjalnością jest problematyka globalnego rozwoju oraz rejon Azji i Pacyfiku, choć pisze także Paulina Wilk książki dla dzieci. Z wykształcenia politolożka, na swoim koncie ma wiele nominacji i nagród branżowych.

Paulina Wilk urodziła się w 1980 r. w Warszawie. W 2004 r. ukończyła studia w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Już jako studentka współtworzyła magazyn Obserwacje oraz zaczynała karierę dziennikarską w Super Expressie. Od 2003 do 2011 r. pracowała w dziale kulturalnym Rzeczypospolitej, gdzie publikowała m.in. reportaże pisane podczas jej wielokrotnych podróży do Indii. Aktualnie jest redaktorką działu kultury w kwartalniku Przekrój, współpracuje również z tygodnikiem Polityka, miesięcznikiem W Drodze oraz TVP Kultura. Swoje książki Paulina Wilk poświęca przede wszystkim Azji, światu, który poznała w czasie swoich podróży, choć jest również autorką kilku tytułów przeznaczonych dla małego czytelnika. Publicystka jest także jedną z założycielek Fundacji Kultura nie boli, zajmującej się edukacją kulturalną i promocją literatury. Ma ona, co wiecej, swój udział w powstaniu międzynarodowego festiwalu książki, Big Book Festival, od 2013 r. odbywającego się w Warszawie. Podobno książki Paulina Wilk najbardziej lubi pisać w godzinach porannych, ponadto jest fanką długich spacerów oraz dumną właścicielką psa.

Dokumentalne książki Pauliny Wilk

Swoją pierwszą książkę pt. Lalki w ogniu. Opowieści z Indii Paulina Wilk wydała w 2011 r. Zbiór 16 reportaży, będących owocem licznych podróży autorki na subkontynent indyjski, spotkał się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem, zarówno ze strony krytyki, jak i czytelników, przynosząc młodej publicystce liczne wyrazy uznania. Dojrzałe i przenikliwe spojrzenie na rzeczywistość i problemy współczesnych Indii, niebanalny ich obraz nakreślony językiem znamionującym świetny dziennikarski warsztat to bez wątpienia klucz do wielkiego sukcesu tego debiutu. Za Lalki w ogniu Paulina Wilka została doceniona Nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera, a także nominacjami do Nagrody Nike (w kategorii reportaż literacki) oraz Nagrody im. Beaty Pawlak.

Trzy lata później ukazał się jej kolejny tytuł, specyficzna pokoleniowa autobiografia, najbardziej chyba osobista ze wszystkich dotychczasowych książek autorki. Pisząc Znaki Szczególne, Paulina Wilk podejmuje próbę stworzenia portretu nie tyle całego pokolenia Polaków urodzonych na początku lat 80-tych, co raczej klasy, z której sama się wywodzi. Analizuje rzeczywistość, którą zna najlepiej, a więc drogi i doświadczenia wielkomiejskiej, inteligenckiej klasy średniej. Mówi o wielkich nadziejach, ale i niemal równie ogromnych rozczarowaniach, które stały się udziałem tej specyficznej, zawieszonej między starym a nowym, generacji. O tym, że wszystko ma swoją cenę, choć nie zawsze jest ona znana w momencie zawierania transakcji. Swoje znaki szczególne Paulina Wilk czyni także pewnego rodzaju sentymentalną podróżą do świata dzieciństwa, po którym nie pozostał już niemal żaden ślad, choć wydaje się, że minęło tak niewiele czasu.

W wydanym w 2017 r. zbiorze felietonów (które ukazywały się w latach 2014-2017 na łamach miesięcznika W drodze) pt. Między walizkami Paulina Wilk swojego czytelnika ponownie zabiera w podróż; w czasie, w przestrzeni i do własnego wnętrza. 39 różnorodnych tekstów podzielonych na 3 części to relacje, w których próżno szukać opisów atrakcji turystycznych czy praktycznych porad podróżniczych, to raczej sprawozdania z wypraw w głąb własnej pamięci, próba ubrania w słowa emocji i refleksji, istoty specyficznego doświadczenia jakim jest podróżowanie.

Opublikowane w tym samym roku Pojutrze Paulina Wilk poświęca globalnym procesom urbanizacyjnym. Analizuje kształt i historię różnorodnych organizmów miejskich, historyczne i kulturowe wizje rozwoju przestrzeni życiowej kształtowanej przez nasz gatunek. Opisując fenomen miasta na stronach Pojutrze Paulina Wilk zaprasza swoich czytelników do odwiedzenia 9 wielkich metropolii, które najlepiej ilustrują omawiane przez nią zagadnienia.

Paulina Wilk i książki dla dzieci

Poza powszechnie cenioną literaturą faktu ma także w swoim dorobku Paulina Wilk książki adresowane do młodego czytelnika. Bajki dla dzieci sygnowane jej nazwiskiem cieszą się popularnością nie mniejszą niż jej reportaże. Dziennikarka jest autorką kilku tomów o sympatycznym pluszowym misiu, noszącym poważne imię Kazimierz, oraz jego przyjaciołach. Pierwszą książkę serii pt. Przygody misia Kazimierza Paulina Wilk wydała w 2012 r. Kolejne perypetie tego puchatego bohatera (Lato Misia Kazimierza i Podróże misia Kazimierza) ukazały się dwa lata później.