Paulina Świst
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Paulina Świst 
  • Literatura popularnonaukowa 
  • Wyczyść

Mimo paroletniej obecności na rynku wydawniczymi i kilku bestsellerowych powieści, Paulina Świst pozostaje najbardziej tajemniczą postacią polskiej sceny literackiej. Wiadomo, że pod pseudonimem Świst ukrywa się urodzona w 1986 r. w Gliwicach prawniczka, prowadząca własną kancelarię we Wrocławiu. Autorka ukrywa się za pseudonimem ze względu na swoją profesję, której specyfika i wymagania, mogą kolidować z działalnością pisarską.

Tajemnice Pauliny Świst

Początkowo, gdy książki Pauliny Świst okazały się bestsellerami, ich autorka, bojąc się zdemaskowania, odmawiała udzielania nawet wywiadów telefonicznych. Podgrzewało to oczywiście niesłychanie atmosferę wokół tożsamości twórcy Prokuratora. Pojawiły się nawet podejrzenia, że tak naprawdę nie chodzi o kobietę, a pod pseudonimem Paulina Świst książki wydaje nie kto inny, a sam Remigiusz Mróz. Plotki te związane były, oczywiście, ze znanym epizodem w twórczości Mroza, który wszak swoją Trylogię z Wysp Owczych opublikował jako skandynawski pisarz Ove Logmansbo. Wobec coraz bardziej nieprawdopodobnych domysłów (w kręgu podejrzeń znaleźli się nawet Zygmunt Miłoszewski i Katarzyna Bonda), ostatecznie, Paulina Świst zdecydowała się uchylić nieco rąbka tajemnicy i przede wszystkim uciąć spekulacje, jakoby autorem powieści Pauliny Świst Prokurator i Komisarz był Remigiusz Mróz. Dzięki temu czytelnicy mogli nieco lepiej poznać pisarkę i dowiedzieć się, że kiedy akurat nie pisze książki, Paulina Świst lubi pograć w World of Tanks, jako adwokat zajmuje się sprawami karnymi i nie zamierza porzucać praktyki prawniczej na rzecz kariery literackiej. W związku z tym, nie ma w planach również ujawnienia swojej tożsamości. Zatem nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie tajemnica Pauliny Świst została wyjaśniona.

Książki Pauliny Świst

Obawa przed publicznym ujawnieniem prawdziwego nazwiska jest bezpośrednio związana ze specyficznym charakterem twórczości pisarki. Pisze bowiem Paulina Świst książki o, wcale nie lekkim, zabarwieniu erotycznym. Debiutancki Prokurator zachęcał do lektury hasłem: ostry seks, ostry język, ostra jazda. Nic dodać, nic ująć, gdyż to właśnie śmiałe sceny erotyczne, opisane dość konkretnym językiem stały się znakiem firmowym Pauliny Świst. Autorka swoimi erotycznymi thrillerami prawniczymi trafiła w dziesiątkę i zagospodarowała ewidentną lukę na polskim rynku wydawniczym. Pierwsza powieść Świst, Prokurator, wydana w 2017 r. z miejsca stała się bestsellerem, a jej sprzedaż przekroczyła 100000 egzemplarzy. Na fali sukcesu Prokuratora, w tym samym 2017 r. ukazuje się kolejny tytuł podpisany nazwiskiem Świst, Komisarz. Bohaterowie i akcja Komisarza nawiązują do pierwszej książki Pauliny Świst, a kolejny tom, wydany w 2018 r., Podejrzany dopełnia cały cykl. Wszystkie trzy tomy serii bardzo szybko znalazły się na szczytach rankingów czytelniczych i okazały się ogromnym sukcesem komercyjnym. Jak ciepłe bułeczki sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książek Świst: ebooki i audiobooki. Ponieważ zachowanie w tajemnicy prawdziwej tożsamości pisarki wyklucza spotkania promocyjne oraz autorskie, dba ona o kontakt ze swoimi czytelnikami głównie poprzez aktywność w mediach społecznościowych. profil Pauliny Świst na Facebooku obserwuje już ponad 18000 osób.

W 2018 r. w ręce czytelników, oprócz Podejrzanego, oddała jeszcze Paulina Świst powieść Karuzela, książkę znacząco różniącą się od jej dotychczasowego dorobku. Po raz pierwszy bowiem w Karuzeli Paulina Świst głównymi bohaterami swojej historii czyni wyrachowanych przestępców. W cyklu Prokurator role w świecie przedstawionym rozpisane były zdecydowanie jednoznacznie. Choć każda z postaci miała swoje wady i słabości, jasne było, że protagoniści stoją po właściwej stronie barykady. Natomiast świat, który pokazuje nam Karuzela Paulina Świst pozbawia tej klarowności. Akcja powieści ogniskuje się wokół Piotrka i Olki, pary adwokatów świadomie i dla zysku wybierających drogę przestępstwa. Co więcej, pisarka stara się w czytelnikach wywołać sympatię wobec tych postaci i pokazać złożoność ich wyborów. Wygląda jednak na to, że w żaden sposób nie zraża to czytelników, a Karuzela będzie początkiem nowego cyklu Świst. Zatem, raczej mimo narzekań autorki na trudności w pogodzeniu praktyki adwokackiej z pisarstwem, można przypuszczać, że nie jest Karuzela Pauliny Świst ostatnią książką.