Paulina Młynarska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska dziennikarka radiowa i telewizyjna, publicystka, pisarka. Córka Wojciecha Młynarskiego oraz młodsza siostra Agaty Młynarskiej. Instruktorka jogi i jedna z najbardziej znanych polskich feministek. W młodości także aktorka; na ekranie debiutowała jako nastolatka w filmie Andrzeja Wajdy. Od wielu lat wydaje także Paulina Młynarska książki: poradniki, zbiory felietonów, narracje autobiograficzne. Najnowszy tytuł jej autorstwa, Moja lewa joga, do księgarń trafił we wrześniu 2021 r.

Paulina Młynarska to młodsza córka Wojciecha Młynarskiego, piosenkarza, poety, i artysty kabaretowego oraz aktorki Adrianny Godlewskiej. Na świat przyszła w 1970 r. w Warszawie. W połowie lat 80-tych zagrała w filmie Andrzeja Wajdy Kronika przypadków miłosnych, na podstawie powieści i scenariusza Tadeusza Konwickiego. Jak wielokrotnie później podkreślała, udział w scenach erotycznych, do których była wówczas zmuszana, zostawił trwały ślad w jej psychice i, razem z problemami rodzinnymi (oziębłością matki i chorobą psychiczną ojca), miał destrukcyjny wpływ na jej młodość. Po wielu latach, m.in. dzięki jodze i pisząc książki, Paulina Młynarska zdołała oswoić i przezwyciężyć tę traumę, choć jej życie osobiste przez długi czas trudno było nazwać ustabilizowanym. Czterokrotnie zamężna i czterokrotnie rozwiedziona, wzbudzająca żywe kontrowersje ostrym językiem i zdecydowanymi poglądami dziennikarka stabilizacji i życiowej szukała latami.

Jako 16-latka rzuciła szkołę i wyjechała do Paryża, skąd wróciła w 1992 r. W tym samym roku została matką. W Polsce przez jakiś czas kontynuowała karierę aktorską, jednak ostatecznie skupiła się na dziennikarstwie, najpierw radiowym, później także telewizyjnym i prasowym. Zaczynała pod koniec lat 90-tych w radiu Tok FM, później pracowała w RMF FM, a także Radiu ZET, dla którego tworzyła oddział w Zakopanem, robiła także korespondencje dla France Culture i Radio France Internationale oraz pojawiała się na antenie Polskiego Radia, Radia PiN i Radia Kolor. Od 2005 r. przez ponad dekadę rozwijała swoją karierę w telewizji – najpierw w TVN Style, gdzie prowadziła kilka programów, a także była dyrektorką kreatywną, później można ją było również zobaczyć w paśmie śniadaniowym TVP2 oraz autorskich programach w Polsat Café i Canal+ Discovery. Równolegle współpracowała także z mediami drukowanymi; jej artykuły i felietony można było przeczytać w prasie kobiecej i lifestylowej. Ostatecznie równowagę wewnętrzną znalazła na Krecie, dokąd przeprowadziła się w 2018 r., i dzięki jodze. Od kilku lat pisze głównie Paulina Młynarska książki i felietony, znacząco ograniczając swoją obecność w mediach wizualnych.

Pierwsze książki Pauliny Młynarskiej - poradniki, odradniki oraz przewodniki

Pod koniec I dekady nowego stulecia, będąc już znaną dziennikarką i prezenterką, zaczęła także wydawać Paulina Młynarska książki. W 2009 r. ukazał się współredagowany przez nią zbiór wywiadów pt. Twoje życie, twój głos, a trzy lata później do księgarń trafiło Zakopane, odkopane, niecodzienny przewodnik po zimowej stolicy Polski. W ciągu kolejnych kilku lat ukazało się kilka tytułów, których była współautorką: Kalendarzyk niemałżeński (z Dorotą Wellman), Kochaj i rozmawiaj (z córką, Alicją Nauman), Zakopane, nie ma przebacz ( z Beatą Sabałą-Zielińską).

W 2015 r. w ręce czytelników oddała Paulina Młynarska Na błędach!, swoją pierwszą pisaną samodzielnie książkę. Jest to bardzo osobista publikacja, zbiór historii z życia autorki, mających być egzemplifikacją pewnych zjawisk, czasem przestrogą, niekiedy zaś pocieszeniem i motywacją do pełniejszej, bardziej odważnej egzystencji.

Paulina Młynarska, Rebel i feministyczny ferment

Bardzo ważną częścią tożsamości dziennikarki jest feminizm, który zawsze otwarcie deklarowała i który jest jednym ze stosowanych przez nią narzędzi krytyki współczesnych stosunków społecznych, należącej do najistotniejszych tematów jej publicystyki. W 2016 r. wydała Paulina Młynarska Jeszcze czego! Nie ma miłości bez równości, zbiór tekstów poświęconych kulturowym relacjom płci, czerpiących również z jej osobistych doświadczeń. Rok później do księgarń trafił Rebel, tom zbierający pisane z feministycznej perspektywy felietony dziennikarki. Kolejny zbiór swojej genderowej publicystyki zatytułowała Paulina Młynarska Zmierzch lubieżnego dziada. Felietony po #metoo.

Paulina Młynarska i jej lewa joga

Istotną rolę w życiu dziennikarki odgrywa także joga, dzięki której po latach walki z depresją i innymi problemami odzyskała wewnętrzną równowagę. Droga do życiowej stabilizacji była jednak długa, wyboista i pełna zakrętów. W 2018 r. po raz pierwszy szerzej o początku swojej wielkiej życiowej przemiany pisze Paulina Młynarska w Jesteś wędrówką; opowiada, jak zerwała ze starym życie i wyruszyła w podróż po świecie i do wnętrza samej siebie. Po roku ukazała się kontynuacja książki, koncentrująca się na roli, jaką w procesie samorozwoju autorki odegrała joga, zatytułowana Jesteś spokojem, a w 2021 r. wydała Paulina Młynarska Moją lewą jogę, w której powraca do tego tematu.