Palmer Diana

Amerykańska pisarka, autorka niezwykle popularnych romansów. W ciągu swojej długiej kariery używała kilku pseudonimów. Publikowała m.in. jako: Diana Blayne, Katy Currie, Susan Kyle, Susan S. Kyle. Aktualnie publikuje wyłącznie jako Diana Palmer. W swoim dorobku ma ponad 150 tytułów w większości przetłumaczonych na wiele języków i wydawanych na całym świecie.

Diana Palmer urodziła się w 1946 r. w Cuthbert w stanie Georgia jako Susan Eloise Spaeth. Była najstarszym dzieckiem Maggie Eloise Cliatt, pielęgniarki i dziennikarki oraz Williama Olina Spaetha, wykładowcy w college'u. Już w dzieciństwie uwielbiała Diana Palmer książki, a czytając Zane'a Greya zakochała się w kowbojach, co znalazło swoje wyraźne odbicie w jej późniejszej twórczości.

W 1972 r. wyszła za mąż za Jamesa Edwarda Kyle'a, z którym ma jednego syna, urodzonego w 1980 roku Blayne Kyle'a. Aktualnie jest również babcią dwojga wnucząt.

Zanim na cały etat zaczęła pisać książki, Diana Palmer przez 16 lat była dziennikarką. Pracowała w gazetach codziennych, jak i tygodnikach, m.in. w Gainesville Times. Jako 54-latka podjęła wróciła na uczelnię. Bezpośrednim impulsem i inspiracją dla tego kroku była decyzja jej męża o rezygnacji z pracy, aby zrobić dyplom z programowania komputerowego. W 1995 r. pisarka z wyróżnieniem ukończyła studia na historyczne Piedmont College w Demorest w Georgii. Podjęła również studia magisterskie z historii na California State University, chcąc poświećic się badaniom dziejów rdzennych mieszkańców Ameryki. W 2012 r. jej macierzysta uczelnia, Piedmont College, przyznała jej nagrodę Distinguished Alumni za jej wkład w dziedzinie literatury.

Zawsze, nawet pisząc na cały etat książki, Diana Palmer aktywnie działała także na wielu innych polach. Była członkinią m.in. Native American Rights Fund, National Cattlemen's Association, Archaeological Institute of America, Planetary Society, The Georgia Conservancy oraz licznych organizacji zajmujących się ochroną przyrody i działalnością charytatywną. Wśród jej zainteresowań znajduje się ogrodnictwo, archeologia, antropologia, astronomia i muzyka.

Książki Diany Palmer

Swoje pierwsze książki Diana Palmer opublikowała w 1979 r. W ciągu jednego roku ukazały się aż 3 jej powieści. Były to, jak większość jej fabuł, klasyczne romanse. Rok 1980 przyniósł jeszcze więcej bo aż 7 tytułów sygnowanych nazwiskiem Diany Palmer. Oprócz tego w tym samym roku pisarka wydala jako Susan S. Kyle powieść science fiction. Od 1982 do 1990 roku napisała jeszcze siedem powieści pod pseudonimem Diana Blayne. Ukazały się one później ponownie, tym razem jako książki Diany Palmer. W latach 80-tych pisarka publikowała również pod pseudonimem Katy Currie.

Swoją jedyną zekranizowaną powieść pt. Brylancik Diana Palmer w ręce czytelników oddała w 1983 r. Telewizyjna adaptacja tego romansu została natomiast wyprodukowana 16 lat później.

Ponieważ wyjątkowy sentymentem autorka od wczesnej młodości darzyła kowbojów i ich świat, akcja wielu z jej powieści ma miejsce w Texasie i ma za bohaterów twardych mężczyzn pracujących na prawdziwym ranczu. Jej najdłuższy liczący ponad 50 tytułów powieściowy cykl to właśnie utrzymany w kowbojskim klimacie Tall, long Texans zapoczątkowany jeszcze pod koniec lat 80-tych. W polskim tłumaczeniu dostępnych jest stosunkowo niewiele tomów tej serii. Nadwiślańscy miłośnicy wielbiciele pisarstwa Diany Palmer przeczytać mogą m.in. Rozstania i powroty, Ocalić Isabel, czy Kłamstwa i powroty.

Dużo później, bo w 2011 r., powieścią pt. Księżniczka z Teksasu, Diana Palmer otworzyła jeszcze bardziej, o ile to możliwe, kowbojski cykl – Wyoming men. Praktycznie cała seria została przetłumaczona na język polski. Najnowszy dostępny w polskim wydaniu tom pt. Odzyskane uczucia Diana Palmer wydała jako przedostatni, z ośmiu, w 2017 r. Na przekład czeka jedynie pochodząca z 2018 r. część. Jednak również spośród kilkudziesięciu samodzielnych fabuł autorki, wielbicielki kowbojskich klimatów mogą swobodnie wybierać. Takie tytuły jak Dwoje do pary, Próba uczuć, Prawo przyciągania, Diana Palmer osadza bowiem także w ranczerskich realiach i dekoracjach.

Pisząc swoje książki, Diana Palmer bardzo chętnie wykorzystuje schemat młodej zagubionej i/lub skrzywdzonej dziewczyny oraz dojrzałego mężczyzny z przeszłością w roli jej wybawcy i mentora. Na tej zasadzie w dużej mierze zbudowany jest niemal cały 5-tomowy cykl Hutton. W polskim przekładzie dostępne są wszystkie części, od wydanego po koniec lat 90-tych Pewnego razu w Paryżu po Desperado z 2002 r.