Oseman Alice
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Brytyjska prozaiczka i ilustratorka, autorka popularnych powieści obyczajowych i komiksów, cieszących się uznaniem czytelników w wielu krajach. Alice Oseman książki adresuje przede wszystkim do nastolatków, którzy odnajdują w nich wiele problemów, z jakimi muszą mierzyć się w codziennym życiu. Bohaterami swoich powieści autorka chętnie czyni osoby LGBTQ+, poszukujące własnej tożsamości, zrozumienia i akceptacji w nie zawsze przychylnym otoczeniu. Najnowsza powieść Alice Oseman, Loveless, do polskich księgarń trafiła w maju 2022 roku.

Pierwsze książki Alice Oseman

Alice Oseman urodziła się w 1994 roku w Chatham, w brytyjskim Kent. Studiowała literaturę angielską na uniwersytecie w Durham. Pierwsze próby literackie podejmowała w bardzo młodym wieku i już jako 17-latka podpisała umowę wydawniczą na trzy narracje swojego pióra. Były to powieści dla młodzieży, spośród których pierwsza pt. Pasjans została wydana w 2014 roku. Początkująca autorka doskonale wykorzystała tę szansę, w krótkim czasie stając się jedną z najgłośniejszych twórczyń literatury popularnej swojego pokolenia.

Wątki LGBTQ+ w powieściach Alice Oseman

Wielbiciele współczesnej literatury young adult chętnie sięgają po powieści autorki, bowiem Alice Oseman książki pisze niezwykle przejmująco, głęboko wchodząc w psychikę swoich bohaterów i ich świat – problemy i emocje związane za dorastaniem, pierwszymi próbami samookreślenia, wzlotami i upadkami pierwszych miłości. Zwłaszcza poruszane przez pisarkę kwestie dotyczące osób LGBTQ+ oswajają w pewnym stopniu lęki i obawy związane z odkrywaniem własnej tożsamości, ale też brakiem akceptacji i zrozumienia ze strony innych ludzi. Lektura książek Alice Oseman daje czytelnikom poczucie, że nie są odosobnieni w swoich życiowych problemach, że inni też przeżywają podobne rozterki i osobiste dramaty.

Alice Oseman i Heartstopper

Największą popularność, zwłaszcza wśród młodych czytelników, przyniósł Alice Oseman Heartstopper, cykl komiksów opowiadający historię romantycznego związku dwóch nastoletnich chłopców. Miarą sukcesu wydawniczego może być chociażby fakt, że prawa do niego zostały sprzedane do 20 krajów. Na podstawie pierwszego tomu, wydanego w Polsce w 2021 roku pod tytułem Chłopak spotyka chłopaka, został nakręcony serial Netfliksa, który premierę miał w kwietniu 2022 roku. Do polskich księgarń trafiły dotychczas cztery tomy cyklu.

Jego centralnymi postaciami są Charlie i Nick, dwaj chłopcy w wieku 15 i 17 lat, którzy poznają się w szkole. Początkowo łączy ich przyjaźń i wspólne pasje, z czasem jednak ich relacja przeistacza się w romantyczny związek. Kiedy obaj uświadamiają sobie własną orientację seksualną, odkrywają, że dopiero w takim układzie każdy z nich może czuć się naprawdę sobą. Muszą jednak zmierzyć się zarówno z wieloma własnymi wątpliwościami, jak i z nieprzychylną reakcją otoczenia.

Trzeci tom cyklu, nagrodzony w 2020 roku Goodreads Choice Awards w kategorii Best Graphic Novels & Comics, opowiada o skomplikowanym procesie coming outu bohaterów. Są oni szczęśliwi w związku, wciąż jednak towarzyszy im lęk przed odrzuceniem, nietolerancją i przykrymi dla nich reakcjami postronnych. W ich relacji następuje taki etap, kiedy pojawia się potrzeba samodzielnego ujawnienia przed innymi osobami, np. rodziną, kolegami, własnej orientacji seksualnej. Autorka daje do zrozumienia, jak ważne w takiej sytuacji jest otoczenie, które potrafi wspierać, a nie oceniać.

W 2022 r. ukazało się osadzone w świecie przedstawionym Hartstoppera opowiadanie Alice Oseman. Nick i Charlie, bo taki nosi ono tytuł, nie jest już komiksem, lecz pełnoprawną, choć krótką, prozą opowiadającą dalsze losy zakochanych.

Alice Oseman i Loveless

Podobno najnowsza powieść pisarki to najtrudniejszy projekt w dotychczasowym życiu pisarki. Tym większa była satysfakcja autorki, że narracja ta w 2021 roku została doceniona nagrodą literacką YA Book Prize.

Fabuła zawiera wiele wątków autobiograficznych, bowiem jak zdradza Alice Oseman, Loveless powstało na podstawie jej własnych doświadczeń z czasów studenckich. To wtedy właśnie pisarka odkryła swoją aseksualność i aromantyczność, którymi to cechami obdarzyła Georgię, bohaterkę swojej powieści. Wiele musi się wydarzyć, zanim Georgia zrozumie, dlaczego trudno jej nawiązać emocjonalną relację, przeżywać uczuciowe uniesienia i namiętności, które są udziałem wszystkich znanych jej ludzi. Chociaż marzy o wielkiej romantycznej miłości, w jej przypadku sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż to zazwyczaj bywa.

Podobnie, jak inne napisane przez Alice Oseman książki, jest Loveless ważnym głosem w kwestii odnajdywania własnej tożsamości. Tym bardziej istotnym, że osoby aseksualne i aromantyczne nie stanowią raczej wdzięcznego tematu dzieł literackich czy filmowych. Są wręcz niewidzialne dla większości twórców. Tymczasem w powieściach Alice Oseman miłość miewa różne oblicza – czasami można do niej tęsknić, intensywnie przeżywać, ale niekiedy zupełnie jej nie potrzebować.