Nicola Yoon

Amerykańska pisarka jamajskiego pochodzenia. Popularność przyniosły jej przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, przeznaczone dla młodzieży, powieści Ponad wszystko i Słońce też jest gwiazdą. Obie książki Nicoli Yoon zawędrowały na szczyt listy bestsellerów New York Timesa i doczekały się kinowych adaptacji.

Nicola Yoon urodziła się w 1972 r. na Jamajce, gdzie też spędziła pierwszą dekadę swojego życia. Kiedy miała 11 lat przeprowadziła się wraz z rodziną na nowojorski Brooklyn. Już jako dziecko uwielbiała Nicola Yoon książki. Wykazywała również duże zdolności matematyczne i ostatecznie jej edukacja i kariera zawodowa związane były głównie z naukami ścisłymi, a nie literaturą. Na Uniwersytecie Cornell zdobyła licencjat z elektrotechniki. Po dyplomie uczestniczyła również w kursie kreatywnego pisania Master of Creative Writing w Emerson College. Zanim w 2015 r. ukazała się jej debiutancka powieść Ponad wszystko, Nicola Yoon blisko 20 lat pracowała jako programistka w firmach zarządzających inwestycjami. Pisarka jest związana z organizacją promującą ukazywanie różnorodności (etnicznej, kulturowej) w literaturze We Need Diverse Books. Aktualnie, po dekadach spędzonych w Nowym Yorku, Nicola Yoon wraz z rodzina mieszka w Los Angeles w Kalifornii.

Ponad Wszystko Nicoli Yoon

Swoją pierwszą książkę zatytułowaną Ponad wszystko Nicola Yoon opublikowała w 2015 r. Powieść praktycznie z miejsca stała się hitem, debiutując na samym szczycie listy bestsellerów New York Timesa i utrzymując się na niej 40 tygodni. Historia 17-letniej dziewczyny, której całe dotychczasowe życie, ze względu na całkowity brak odporności, toczy się w 4 ścianach sterylnego domu, urzekła czytelników na całym świecie. W Ponad wszystko Nicola Yoon z wyczuciem i dużym talentem, bezbłędnie grając na emocjach odbiorców, opowiada o pierwszej miłości, żyjącej do tej pory w całkowitej izolacji, Madeline. Bezpośrednią inspiracją do powstania książki było doświadczenie macierzyństwa pisarki. Ponad wszystko Nicola Yoon skomponowała poniekąd jako sublimację doświadczanych wtedy silnych emocji: troski, obaw o dziecko i dojmującej potrzeby chronienia go za wszelką cenę. Autorka potrzebowała aż trzech lat, aby pracując na pełny etat i zajmując się dzieckiem, ukończyć powieść. Bardzo pomocne w zbudowaniu narracji okazały się także towarzyszące książce ilustracje, wykonane przez męża autorki, amerykańskiego grafika o koreańskich korzeniach, Davida Yoona. Bez wątpienia atutem powieści jest nie tylko pięknie, wręcz lirycznie, ukazane odkrywanie świata przez bohaterkę, ale i zaskakujące, żeby nie powiedzieć sensacyjne, zakończenie.

Nic dziwnego, że bardzo szybko debiutem Nicoli Yoon zainteresował się przemysł filmowy. Już wiosną 2017 r. swoją premierę miała ekranizacja Ponad wszystko pod tym samym tytułem.

Nicola Yoon i Słońce też jest gwiazdą

Swoja drugą powieść pt. Słońce też jest gwiazdą Nicola Yoon w ręce czytelników oddała już pod koniec 2016 r. Książka, podobnie jak poprzednia fabułą pisarki, okazała się ogromnym sukcesem i prawdziwym bestsellerem, numerem 1 na liście New York Timesa. Tak jak Ponad wszystko również jest to młodzieżowy romans z przesłaniem. Nastoletnia Natasha, która od 8. roku życia mieszka w Nowym Yorku, ma być razem z rodziną deportowana na Jamajkę, z której pochodzi, ponieważ jej ojciec nigdy nie zalegalizował pobytu w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna jest zrozpaczona perspektywą zostawienia wszystkiego, co kocha i wyjazdu na Karaiby. Wtedy poznaje Daniela, chłopaka który sprawi, że Natasha uwierzy w miłość od pierwszego wejrzenia. Czy jednak miłość dziewczyny z Jamajki i chłopaka z Korei ma szansę na powodzenie? Całą akcję Słońce też jest gwiazdą Nicola Yoon zamyka w ciągu jednego dnia, co niezwykle intensyfikuje relację głównych bohaterów, w których kreacji zresztą nie można nie zauważyć pewnych elementów zaczerpniętych z życia samej autorki. Powieść została doceniona przez czytelników i krytykę na całym świecie; znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych książek 2016 Entertainment Weekly oraz Los Angeles Times, jak również w finale National Book Award 2016. Podobnie jak debiut pisarki także ta książka bardzo szybko doczekała się ekranizacji. Film oparty na Słońce też jest gwiazdą (pod niezmienionym tytułem) swoją premierę miał wiosną 2019 r.