Nancy Springer
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska pisarka, autorka bestsellerowych kryminałów, powieści fantasy i dla młodzieży. Książki Nancy Springer pisze już niemal 40 lat i ma w swoim dorobku ponad 50, należących do różnych gatunków, tytułów. Największą popularność w ostatnich latach przyniosła jej skierowana do młodych czytelników seria książek o nastoletniej siostrze najsłynniejszego detektywa wszechczasów, Enoli Holmes.

Nancy Springer urodziła się w 1948 r. w Montclair w stanie New Jersey. Swojego dzieciństwa nie wspomina zbyt dobrze, choć przyznaje, że nie obfitowało ono w specjalne traumy, a jej rodzina była typowa aż do bólu. Ojciec zarabiał na dom, który prowadziła matka dla rozrywki malująca obrazki zwierząt. Mała Nancy miała co jeść, w co się ubrać i gdzie spać, jednak czuła się niezrozumiana i zamykała się w sobie. Była wrażliwą dziewczynką i w szkole padała ofiarą rówieśniczych prześladowań. Wytchnienia od tych przykrości szukała w kontakcie z naturą i na całe godziny znikała z domu. Po latach również książki Nancy Springer będzie traktować jako sposób na przetrwanie trudnych momentów.

Kiedy pisarka miała 13 lat wraz z rodziną przeprowadziła się do Gettysburga w Pensylwanii, gdzie jej rodzice prowadzili motel. Okazało się to startem w zupełnie inne życie. W nowej szkole czuła się o wiele lepiej, a jej nauczyciele dostrzegli w niej potencjał, który starali się pielęgnować. Dzięki temu Nancy zaczęła rozwijać powoli skrzydła i stała się dobrą i lubianą uczennicą. I choć nadal ceniła kontakt z przyrodą nie był on już tylko ucieczką przed bolesną rzeczywistością. Będą nastolatką nie buntowała się, lecz jako przykładna córka pomagała rodzicom w prowadzeniu biznesu. Wtedy też odkryła Nancy Springer książki, przeczytała całego Stainbecka oraz Hemingwaya i coraz częściej uciekała w świat wyobraźni. Sytuacja niewiele zmieniła się w collage’u. Dość szybko wyszła za mąż za, jak sam mówi, pierwszego miłego chłopca, który poprosił ją o rękę. Był nim Joel Springer. Małżeństwo szybko ją rozczarowało, wtedy też zaczęła pisać Nancy Springer książki. Jej pierwszymi fabułami były powieści fantasy, które w tamtym momencie najlepiej korespondowały z jej rozbudzoną wyobraźnią. Kiedy dwukrotnie, po urodzeniu 2. dziecka, a później po odejściu w połowie lat 90-tych jej męża, przeżywał epizody silnej depresji to właśnie praca nad kolejnymi narracjami pomagała jej przezwyciężyć najtrudniejsze chwile.

Kiedy drukiem ukazały się jej pierwsze książki, Nancy Springer zaczęła spełniać swoje dziecięce marzenia i pisać dla dzieci. Kupiła konia, który przez wiele lat był jej najlepszym przyjacielem, i wymyślała historie o koniach dla młodych czytelników. Wtedy to, jak sam zauważa, jej twórczość zaczęła wyrastać z miłości , a nie z desperacji. W 1995 r. po pierwszy zdobyła Edgar Award. Aktualnie mieszka na Florydzie ze swoim wieloletnim partnerem Jaimem Pinto.

Nancy Springer i Enola Holmes

W Polsce, choć nie tylko tu, ostatnimi laty największą sławę przyniosła Nancy Springer Enola Holmes, nastoletnia bohaterka serii 6 (póki co) młodzieżowych powieści detektywistycznych. I nic dziwnego, bowiem młodsza siostra Sherlocka Holmesa to postać zaiste nietuzinkowa. Inteligentna, odważna, podążająca własną drogą Enola to nowy typ bohaterki, popularnej w najnowsze literaturze dziecięcej, której zadaniem jest dowartościowanie i afirmacja dziewczyńskości. Zanim pojawiła się Enola Holmes Nancy Springer miała już na koncie tego rodzaju heroinę w postaci Rowan Hood, krnąbrnej córki samego Robin Hooda. Jednak to panna Holmes zawładnęła wyobraźnią dzieci na całym świecie. Pierwszą część przygód londyńskiej detektywki pt. Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza Nancy Springer oddała w ręce młodych czytelników w 2006 r., a już rok później gotowy był tom Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady. Aktualnie seria zawiera sześć tomów, choć w polskim przekładzie dostępne są, jak dotąd, jedynie pierwsze 3. W 2020 r. swoją premierę ma mieć długo wyczekiwana adaptacja filmowa serii w iście gwiazdorskiej obsadzie. Główną bohaterkę ma zagrać jedna z najgłośniejszych aktorek młodego pokolenia, znana z roli Jedenastki w serialu Stranger Things, Millie Bobby Brown. W jej matkę ma się wcielać sama Helena Bohnam Carter, a rolę Sherlocka powierzono przystojnemu Henry’emu Cavillowi. O produkcji niewiele wiadomo poza tym, że nad prawomyślnością kinowej wersji swojej książki Nancy Springer czuwa w charakterze scenarzystki.