Michał Larek

Polski pisarz i wykładowca akademicki. Autor poczytnych kryminałów, nauczyciel kreatywnego pisania i youtuber. Z wykształcenia literaturoznawca. W młodości marzył o karierze heavymetalowca. Wielki miłośnik popkultury i amerykańskich seriali.

Zanim zaczął pisać własne książki Michał Larek, literaturą zajmował się z pozycji teoretyka. W centrum jego naukowych zainteresowań znajdują się literackie techniki angażowania i utrzymywania uwagi odbiorcy. W 2007 r. obronił doktorat pt. Problem referencji w polskiej poezji lingwistycznej. Był jednym z redaktorów publikacji Kres logocentryzmu i jego kulturowe konsekwencje. Karierę naukową rozwijał jako adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na lato 2020 r. planowana jest publikacja jego rozprawy Studium o sztuce projektowania angażujących opowieści. W Maszynie do Pisania, szkole kreatywnego pisania założonej przez Katarzynę Bondę, prowadził Michał Larek kurs storytellingu. Na Youtubie można również obejrzeć jego kryminalny podcast Zabójcze opowieści. Za swojego mistrza uznaje Allana Edgara Poego, który, jego zdaniem, jest ojcem hollywoodzkiej filozofii narracji.

Pierwsze książki Michała Larka

Swoją karierę pisarską zaczynał od wydanego w 2014 r. reportażu Martwe ciała. Opisana wspólnie z Waldemarem Ciszakiem, byłym prokuratorem Wydziału Śledczego Prokuratury Wojewódzkiej w Poznaniu, a aktualnie radcą prawnym, historia działającego w Poznaniu w latach 80-tych nekrofila i mordercy, Edmunda Kolanowskiego, doczekała się nawet w 2019 r. 2., uzupełnionego, wydania. W 2016 r. roku ukazała się jego publicystyczna publikacja pt. Punkty zapalne. Dwanaście i o świecie, których współautorem był Jerzy Borowczyk.

W tym samym roku stworzoną także w duecie z Ciszakiem fabułą Mężczyzna w białych butach Michał Larek debiutował jako powieściopisarz. Jak podkreśla wielu krytyków i czytelników, historia ta ma wiele cech fabularyzowanego dokumentu; jej kanwą są prawdziwe wydarzenia z początku lat 90-tych, kiedy to w Polsce grasował Tadeusz Kwaśniak, seryjny morderca i pedofil nazywany Ręcznikowym Dusicielem. Również oszczędny styl tekstu przywodzi na myśl poetykę dokumentu. Mimo to w powieści Mężczyzna w białych butach Michal Larek w duecie z Ciszakiem potrafi zbudować napięcie i, mimo znanego wszystkim zakończenia, wciągnąć czytelnika w dramatyczny pościg za zabójcą.

Michał Larek, Dekada i Furia

Furię, pierwszą część swojej zaplanowanej aż na 10 tomów serii kryminalnej Dekada Michał Larek w ręce czytelników oddał w 2017 r. Jest to klimatyczny kryminał osadzony w ciekawej, niezwykle dynamicznej, rzeczywistości Polski początków lat 90-tych. Na miejsce akcji autor wybrał dobrze sobie znany Poznań, a bohaterami uczynił poznańskich policjantów. W powieści Furia Michał Larek po raz pierwszy swoim fanom przedstawia Harry’ego, główną postać całego cyklu. Harry jest gliniarzem z krwi i kości, facetem z jajami, co wypić, i przylać, kiedy trzeba, potrafi. Jego pierwowzorem był prawdziwy poznański stróż prawa, którego nazywano kapitan Szrama i który pracował w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu. To on rozpracował i doprowadził do aresztowania Edmunda Kolanowskiego. Harry’emu w śledztwie pomaga posterunkowa Katia Domagała. Ich przeciwnikiem jest bezwzględny morderca i gwałciciel, siejący prawdziwy postrach w Poznaniu 1992 roku. Oprócz ciekawych bohaterów, niewątpliwym walorem tej opowieści jest, egzotyczny dziś, koloryt czasów początku III Rzeczpospolitej. Nie bez powodu początkującego autora powszechnie chwalono za umiejętne budowanie akcji i oddanie klimatu epoki.

Michał Larek i Fatum

Ostatni, jak na razie, tom serii Dekada Michał Larek wydał w 2018 r. Powieść Fatum opowiada o brawurowym napadzie na konwój z pieniędzmi w 1993 r., podczas którego zostaje porwana, a następnie zamordowana młoda kasjerka. Tropem bezwzględnych przestępców ruszają Harry i Katia. Jak to często bywa u tego autora, fabuła i tym razem inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. W Fatum Larek doskonale pokazuje początki tworzenia się w postpeerelowskiej Polsce nowego typu przestępczości zorganizowanej. Zdaniem wielu miłośników jego prozy jest to najlepsza odsłona całego cyklu.

Michał Larek i Chirurg

Swoją najnowszą powieść pt. Chirurg Michał Larek zaprezentował czytelnikom na początku 2020 r. Większość z nich była zgodna, że ten mroczny, świetnie skomponowany i niebanalnie zakończony thriller jest szczytowym osiągnięciem w dotychczasowym dorobku autora. Fabuła, jak to bywało już wcześniej u tego pisarza, inspirowana jest historią prawdziwego zbrodniarza, Edmunda Kolanowskiego, nekrofila i mordercy, który terroryzował Poznań w pierwszej połowie lat 80-tych. Po schwytaniu i zamknięciu w zakładzie psychiatrycznym, gdzie był obserwowany, kazał się podobno nazywać Zimnym Chirurgiem. Książka nie jest jednak fabularyzowanym zapisem zbrodni Kolanowskiego, lecz oryginalną opowieścią z fikcyjnymi bohaterami i akcją, jak z najlepszych filmów. Widać, że aby powstał Chirurg, Michał Larek wykorzystał całą swoja wiedzę, którą nabył podczas lat teoretycznego zajmowania się zagadnieniem storytellingu.